Chaty a chalupy – český fenomén

Datum: 8.6.2015
obrázek
„Sousedovic Toníček, nemá žádný koníček…“ to byl text Mládkovy písně, svého času vybraný pro jeden z nejpopulárnějších televizních pořadů určených zejména českým chatařům a chalupářům. Populární byl zejména proto, že – ať se nám to líbí nebo ne - jsme národem kutilů, kde víc jak každá desátá rodina má svoje víkendové sídlo, kam se jezdí realizovat o víkendech.

Jak jsme na tom s chalupařením dnes?

Zdálo by se, že tomuto stavu nahrávala pouze situace do roku 1989, kdy to byla pro většinu Čechů jediná možnost seberealizace o dovolené a víkendech. Kdo si však myslel, že se to změní otevřením hranic, mýlil se. Ano, i tento segment trhu nemovitostí prodělal své silnější i slabší chvilky, ale zdá se, že momentálně má chalupaření opět zelenou. Však i těch kutilských relací přibylo na všech televizních kanálech a to hovoří samo za sebe. Sehnat dnes chalupu či chatu podle svých představ, není vůbec jednoduché. Přesto, že na první pohled - na základě pouhého prolistování realitních magazínů - to tak nevypadá. Není jednoduché si vybrat. Těch ideálních „samot u lesa“ v nabídkách realitních kanceláří zase tolik není a zejména v některých regionech na „slušný“ objekt prakticky nenarazíte. Poptávka trochu převyšuje nabídku a pěkná chata za dobré peníze se v nabídce moc neohřeje. To stejné se ovšem týká malých zahradních domků v městských zahrádkářských koloniích. Kdo nemá vlastní rodinný domek, prostě touží vyrazit z činžáku do přírody, upéct si buřta na vlastním ohýnku a taky se trochu „porýpat“ v hlíně.

Byt je také chalupa?

V sortimentu realitních kanceláří ve druhé polovině devadesátých let přibyl ještě jeden typ rekreačních nemovitostí. Jsou to tzv. horské apartmány. Však je to také patrné na cenové mapě Asociace realitních kanceláří České republiky. Ceny bytů například v Krkonoších v době cenové špičky kolem roku 2007 až 2008 vyrostly na úroveň bytů pražských. A proč se tak stalo? Developeři zachytili trend mezi movitější klientelou, která chce jezdit na víkend „do svého“, ale netouží se pouštět do práce na druhé frontě, jak je to údělem většiny chatařů a chalupářů. Chtějí si jen zalyžovat, zajezdit na kole v krásném prostředí našich hor a přitom být ve svém. Volba bytu v nově postaveném domě, o který se stará správce, je pro ně tou nejpříjemnější variantou. V současnosti je však zájem o často předražené projekty na ústupu.

Ceny chalup rostou?

Oproti mírnému poklesu cen rekreačních nemovitostí koncem devadesátých let se zájem v tomto segmentu opět stabilizoval, v některých oblastech dokonce mírně vzrostl. Pěkná chalupa do jednoho milionu se v nabídce realitní kanceláře dlouho neohřeje. Cena samozřejmě souvisí s lokalitou, kde se nachází, ale také se stavem, v jakém je. Nároky dnešních chatařů se již jen málokdy spokojí s pitnou vodou pouze ve vzdálené studánce a suchým záchodem. Prodávající se s touto realitou v některých případech neradi smiřují a na trhu své objekty nabízejí za nadsazené ceny. Je-li kvůli tomu nemovitost v nabídce příliš dlouho, ztrácí pro kupující svoji atraktivitu a to není dobře. Zde je na místě rada. Chcete-li prodávat chatu nebo chalupu, obraťte se na místní realitní kancelář. S cenami bude mít nejlepší zkušenost.

A co pronájem chalup?

O tom, že vlastnit rekreační nemovitost není žádná láce, není nutné přesvědčovat. Je to tak trochu jako s autem. Znám dost lidí, kterým by se spíš vyplatilo jezdit taxíkem. Mají v garáži zaparkovaný vůz, ale vyjedou „dvakrát do roka“. Stejně tak i chalupu je dnes snazší si pronajmout, než se o ni celoročně starat. A protože rekreovat se na chalupě Čechy oslovuje pořád, řada z nich uvažuje o krátkodobém nájmu. Pouze v době dovolených. Dokonce se z toho stalo živobytí pro řadu vlastníků chat a chalup. Mohou dnes nabídnout svoji nemovitost a zájemců o takovou rekreaci je dost. Jednak je většinou levnější než v hotelích, zabezpečuje značnou míru soukromí a může si ji užít i ten, kdo to s tím kutilstvím má nastaveno přeci jen trochu jinak.

Text: Jan Borůvka, foto: archiv redakce a partneři

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne