Volání divočiny

Datum: 26.5.2015
obrázek
Podnět k této „zvířecí“ výstavě dala Mona Lipi, jejímž věčným tématem a inspirací v tvorbě jsou exotická zvířata, hlavně ta méně známá, například outloňové váhaví, kahauové nosatí, chvostanové bělolící, hrabáči kapští, tapíři, luskouni, pásovci, surikaty a podobné typy.

Ve své tvorbě chce zachytit podobnost lidských a zvířecích grimas, vycházejících z emocí, o jejichž existenci u zvířat autorka nepochybuje.

Kmotry Jaroslav Dušek a Jan Jiráň

Přizvala si k sobě tentokrát dva hosty, kteří speciálně pro tuto výstavu vytvořili „zvířecí“ kolekci, ačkoli se sami zvířaty ve své tvorbě zabývají spíš okrajově. Je jimi malíř Richard Augustin a fotograf Vladimír Brunton. Kmotry výstavy Volání divočiny se stali herci Jaroslav Dušek a Jan Jiráň.

Není to prvoplánová karikatura, ale solitérní plastika

Profesor Boris Jirků se o tvorbě Mony Lipi vyjádřil velmi pochvalně. „Není to prvoplánová jednopohledová karikatura, ale solitérní plastika nabízející plnou sochařskou formu ze všech stran, umocněnou kvalitními ušlechtilými materiály, jako jsou glazovaná keramika, nebo patinovaný bronz. Práce Mony Lipi jsou pozitivní zprávou. A to v dnešní době není věru málo.“

Pop art a fotografie

Na této výstavě s mottem Volání divočiny se Monika spojila se dvěma dalšími umělci, pohybujícími se kolem Galerie La Femme, kteří k jejím komorním plastikám vytvořili na stěnách „pozadí“. Koncem dubna, kdy jsme se potkaly, byla sama zvědavá, jak bude výstava vypadat. „Richard Augustin jezdí každý rok v zimě do Indie a udělal pěknou pop-artovskou kolekci krav. Požádala jsem ho, aby zkusil udělat i jiná zvířata. A Vláďa Brunton dělá zajímavé fotografické práce, metodou tzv. stříbrné želatiny, tak jsem mu řekla, jestli by neudělal pro změnu místo ženy nějaké zvíře…“.

Galerie je patnáctiletá

I když návštěvu výstavy možná nestihnete, zastavte se v galerii La Femme v Bílkově ulici 2 třeba jindy (mimochodem – galerie letos slaví patnácté výročí od založení). Moniným něžným karikaturám to sluší i v depozitáři. A můžete se těšit na další výstavu, při níž budou její zvířátka lenivě pózovat před obrazy Věry Krumphanzlové. Mělo by to být v listopadu v žižkovském Atriu.


Výstava Volání divočiny je veřejnosti přístupna až do 31. května 2015 v Galerii La Femme, Bílkova 2, Praha 1, www.glf.cz, info@glf.cz.

Text:(mr + jch), foto: Galerie La Femme

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne