Zásady správného saunování

Datum: 7.5.2015
obrázek
Pokud si přejeme být skutečně zdraví, měli bychom saunování zařadit do našeho každodenního programu jako blahodárný rituál po namáhavém dni.

Proč je saunování účinné? Střídání vysokých a nízkých teplot zlepšuje prokrvení tkání a pokožky našeho těla. Pocení odplavuje z těla toxiny a zbavuje jej bakterií a virů, takže při pravidelném saunování dochází ke zvýšení imunity.

Zásady saunování

Před vstupem do sauny

  • do sauny vstupujeme nejdříve 2 hodiny po jídle,
  • v průběhu celého dne pijeme tekutiny (nejlépe neperlivou vodu, které bychom měli vypít minimálně 2 litry),
  • před vstupem do sauny nepijeme alkohol (při požití alkoholu dojde k narušení přirozené termoregulace organizmu),
  • před saunováním se osprchujeme a pořádně se osušíme ručníkem.

V sauně

  • nejvhodnější poloha pro saunování je vleže či vsedě (pokud sedíme, dáme nohy na lavici do stejné úrovně), méně vhodná poloha pro saunování je v klasickém sedu či vestoje,
  • saunujeme se nazí (bez oblečení a plavek),
  • v sauně dýcháme nosem – zabráníme tím vdechování bakterií a virů ze vzduchu,
  • v sauně, kde jsou umístěna kamna, je nepoléváme často vodou (zbytečně bychom zvýšili vlhkost vzduchu),
  • doba saunování je individuální – sami na sobě poznáme, jak dlouhá doba nám vyhovuje (obvyklá doba saunování v infra sauně je 15-20 minut, tuto dobu můžeme i prodloužit, ve finské sauně je to o něco méně),
  • saunu opustíme, pokud cítíme nadměrné pálení na uších, na čele, na špičce nosu a máme pocit, že už je nám saunování nepříjemné.

Po saunování

  • ochladíme tělo studenou vodou (při sprchování můžeme ochlazovat tělo postupně – od končetin směrem k srdci),
  • po pobytu ve sprše můžeme tělo ještě více zchladit v ledovém bazénku, v bazénku se zbytečně nepohybujeme, spíše se jen zchladíme a ve chvíli, kdy máme pocit, že už není voda „tak ledová“ ho opustíme,
  • po saunování se pořádně osušíme ručníkem a odpočíváme zabalení do deky alespoň 15-20 minut – během této doby doplníme tekutiny (vhodná je voda, minerálka a neslazené fresh džusy),
  • celý cyklus opakujeme 3x. Pokud nejsme na saunování zvyklí, dobu pobytu v sauně zbytečně neprodlužujeme (doba vyhrazená pro saunování je asi 90-120 minut).

Kontraindikace

Saunování se nedoporučuje při menstruaci a v období těhotenství. Pokud máme vážné onemocnění, měli bychom vhodnost saunování konzultovat se svým lékařem. Sauně se vyhneme, i pokud máme chřipku nebo vážnější kožní chorobu.

Domácí sauna

V současné době si můžeme pořídit saunu domů. Pokud máme saunování rádi a cítíme, jak nám prospívá, můžeme se věnovat saunování doslova každý den. Zbavíme se nadbytečného stresu a budeme odolnější vůči nemocem. Domácí saunování je levnější, než je tomu v případě, kdy navštěvujeme saunu veřejnou.

Pozitivní účinky saunování

Při pravidelném využívání sauny na sobě můžeme pozorovat zvýšení odolnosti organismu (měli bychom být odolnější například v období chřipek), zlepšení prokrvení těla a dýchání. Zbavíme se bolesti zad a kloubů, protáhneme namožené svaly po sportovním výkonu. Ženy mají saunování rády zejména proto, že mají krásnou pokožku (bez celulitidy či akné) a kůže má mladistvý vzhled.

Náš tip na dodavatele a výrobce domácích saun

Saunahouse.cz – Prodej saun, sauny na míru

Text: (pr), foto: Saunahouse.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne