Barvou roku pro terasy je čokoládově hnědá

Datum: 30.4.2015
obrázek
Dřevo, kámen, dlažba nebo dřevoplast? Terasa a lodžie v panelových domech jsou místem k odpočinku, setkávání s přáteli nebo pořádání rodinných oslav. Proto je důležité vybrat z jakého materiálu tento prostor mít. Ve hře jsou taková kritéria, jako je náročnost údržby, životnost, bezpečnost a kromě toho chceme, aby terasa skvěle vypadala.

Vlastnosti dřeva, kamene i dlažby už jsou dosti známé, relativní novinkou v materiálech pro venkovní terasy je dřevoplast. WPC neboli wood-plastic composite se mu říká z důvodu, že jde o materiál, který je vyráběný ze dřevěné a polymerové složky. Pojďme se na něj blíže podívat. Co od něj můžete čekat a jak vybrat kvalitní WPC?

Odolnost vůči počasí

Terasy z WPC materiálu jsou velmi odolné vůči mrazu, sněhu, slunečnímu záření a povětrnostním vlivům. Nemá na ně vliv ani chlorovaná nebo slaná voda, ani UV záření je neovlivňuje, je tedy zachována jejich barevná stálost.

Úspora peněz za údržbu terasy

V zimě je nemusíte přikrývat plachtou, v létě stačí omýt jarovou vodou a vymést nečistoty ze spár mezi prkny (kvůli odtoku vody). Na rozdíl od dřevěných teras, které je třeba pravidelně oživovat olejem nebo barvou, ušetří tak terasy z WPC materiálu uživatelům peníze i čas na údržbu. "WPC terasy jsou rovněž odolné proti hnilobě, dřevokazným houbám a hmyzu,“ vysvětluje manažerka Zuzana Krucká z WPC - WOODPLASTIC a.s. Čím méně se budete muset věnovat údržbě terasy, tím více času vám zbyde na koupání.

Už žádné riziko uklouznutí nebo třísky

Díky příměsi zdravotně nezávadného plastu se nám u WPC teras nestane, že bychom se potkali se štěpem nebo třískou, stejně tak tento materiál není kluzký.

Snadná instalace

Vzhledem k tomu, že se WPC prkna pokládají na nosiče metodou skrytých klipů, lze terasu jednoduše nainstalovat i svépomocí. Díky této technologii navíc eliminujeme možné riziko vyčnívajícího vrutu či hřebíku. Nosiče lze postavit rovnou na původní podklad – třeba na původní dlažbu nebo beton.

Jak vybírat?

Důležité je si vybrat licencovaného výrobce (jistotu máte, pokud WPC vyrábí v ČR), který garantuje dlouhodobou záruku, plná prkna (bez podélných vnitřních děr, které pak prkno kroutí), a také podle ekologického HDPE, které se přidává do dřevoplastu.

Velký výběr barevného provedení

Na trhu najdeme materiály v barvách cedar, teak, merbau, palisander, grey, inox, eben, latte nebo letos moderní a veřejností často vyhledávaný odstín terasového prkna Forest Plus v barvě hořké čokolády, za které ostatně výrobce WPC – WOODPLASTIC získal ocenění Grand Prix 2015.

Text: Aleš Kacl

Foto: woodplastic.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne