Voda jako život, nebo jako nepřítel?

Datum: 08.06.2009
obrázek
Již na základní škole se žáci učí, že bez vody by na Zemi nebyl život. Voda je pro živé organismy nezbytná. V přírodě se s ní setkáváme na každém kroku. Doprovází nás v podobě deště, jako rosa za ranního svítání, můžeme ji pozorovat v podobě řek, jezer a rybníků, je obsažena ve všech živých organismech.

Do vzduchu se voda dostává ve formě páry. Vypařuje se nejen z povrchu vodních ploch, z rostlin a živočichů. S tímto jevem se denně setkáváme při běžných činnostech také v našich domácnostech - vaření, praní a sušení prádla, zalévání květin, mytí, koupání... Například během jednoho dvacetiminutového sprchování se do ovzduší dostane 200 g vody, jen pocením a dýcháním uvolní jeden člověk během dne do vzduchu až 300 g vody.

Stále častější problémy

Velké množství vody ve vzduchu - tj. vysoká relativní vzdušná vlhkost ve vašich obydlích ovšem může škodit. Způsobuje škody na majetku i na zdraví. I v nových bytech a domech se v poslední době čím dál častěji setkáváme s problémy, které má na svědomí nadměrná vzdušná vlhkost. Zejména v současné době, kdy nás strašák ekonomické krize nutí ke snižování nákladů na provoz domácností, jsou projevy nadměrné vzdušné vlhkosti ještě častější. Důkazy jsou zjevné - voda, která se sráží na zrcadle, na oknech, vlhké a posléze i plesnivé mapy na zdech, zejména v rozích místností či za nábytkem, zatuchlý vzduch.

Množí se rychle

Nadměrná vzdušná vlhkost je základní životní podmínkou pro roztoče a plísně. Roztoči jsou na ní zcela závislí. V ideálním prostředí se rychle množí a vytváří pro obyvatele domácnosti nebezpečí v podobě alergií. V jednom gramu vlhkého prachu žije 1500 - 5000 jedinců, jeden pár může mít až 1000 potomků. Dalším nezvaným hostem jsou plísně. Poškozují vybavení domácnosti a mohou zásadním způsobem ohrozit zdraví. Alergie, astma, záněty dutin a onemocnění respiračního systému, jsou příkladem možných zdravotních obtíží způsobených plísněmi. Zejména děti a starší lidé patří mezi nejohroženější skupiny.

 

Nepodlehnout iluzi

Proto je lépe těmto problémům včas předcházet. Obvykle doporučovaným „lékem" na snížení vzdušné vlhkosti je masivní větrání. Časté a intenzívní větrání je ovšem náročné nejen finančně, ale i časově (přece jen musíme být během větrání doma) nemluvě o unikajícím teplu, zvýšené prašnosti a hlučnosti v prostředí našeho bytu. Díky těmto faktorům nám větrání samotné problém s nadměrnou vzdušnou vlhkostí většinou nevyřeší. Navíc je snadné podlehnout iluzi, že máme doma vlastně docela sucho - vždyť kolik domácností je vybaveno interiérovým vlhkoměrem?

Jedna tableta vydrží až tři měsíce

Vhodným doplněním k častému větrání je regulace vzdušné vlhkosti pomocí nenápadného bytového doplňku Ceresit STOP VLHKOSTI. Zdravotně nezávadný a finančně nenáročný (nepotřebuje elektrickou ani žádnou jinou energii) pomocník přemění prostřednictvím absorpční tablety vzdušnou vlhkost na solný roztok, který se shromáždí v zásobníku přístroje a snadno jej pak vylijete do umyvadla nebo toalety. Tím reguluje úroveň vzdušné vlhkosti až na doporučených 50 - 60 %. Jedna tableta vydrží vstřebávat vlhkost dva až tři měsíce v závislosti na úrovni vzdušné vlhkosti a teplotě vzduchu v místnosti.

Sáčky voní levandulí

Nadměrnou vzdušnou vlhkost jsme ovšem často nuceni řešit i v malých uzavřených prostorech jako jsou například šatní skříně, botníky nebo váš automobil. Pro tyto případy jsou určeny Ceresit STOP VLHKOSTI absorpční sáčky. Stejně jako v prvním případě je použití snadné. Stačí vybalit sáček z ochranné fólie a položit na požadované místo bílou stranou nahoru. Jeden sáček vydrží vstřebávat vlhkost po dobu 4 - 6 týdnů. Speciální tkanina na povrchu sáčku propouští vlhkost pouze dovnitř a brání jejímu úniku zpět do prostoru, proto se nemusíte obávat žádných vlhkých skvrn. Sáčky prostor navíc příjemně provoní levandulí.

Plísně spolehlivě odstraní

V případě, že se na stěnách nebo jiných místech objevily nepříjemné následky nadměrné vzdušné vlhkosti v podobě plísní, je třeba razantně zasáhnout. Pomůže vám Ceresit STOP PLÍSNI, který vás plísní spolehlivě zbaví a s jeho pomocí udržíte váš byt čistý, bez plísní a bakterií. Praktické balení s rozprašovačem usnadňuje aplikaci i na hůře přístupných místech. Stačí nastříkat na postižené místo, nechat 5 - 10 minut působit a pak opláchnout vodou. Nepříjemné projevy nadměrné vzdušné vlhkosti můžete s pomocí Ceresit STOP SYSTEM vyřešit rychle a jednoduše. Nejlepší řešení totiž bývají jednoduchá. 

Více informací najdete na www.stop-vlhkosti.cz.

Text: (ab)

Foto: Heinkel

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne