Revitalizace. Je čas na ni začít myslet.

Datum: 20.4.2015
obrázek
Revitalizace domu přináší podstatně vyšší kvalitu bydlení, zhodnocuje nejen domy, ale i byty v nich, snižuje náklady na vytápění. Mnoho domů ještě na revitalizaci čeká. Boom, který revitalizaci a hlavně zateplení bytových domů vyvolala Zelená úsporám, už odezněl, avšak zdá se, že se znovu chystá propuknout. Nová Zelená úsporám pro bytové domy, by (podle vyjádření kompetentních úředníků) měla být vyhlášena v březnu.

Takže je nejvyšší čas na přípravu revitalizace a zateplení začít myslet. Ing. Aleš Kocourek, jednatel společnosti KASTEN, která za 20 let revitalizovala víc než 1400 bytových domů, k tomu podotýká:

A. K.: Bude to ze strany bytových družstev nebo společenství vlastníků jednotek správné rozhodnutí. Dotace, které Nová Zelená úsporám investorům poskytne, nepochybně nepokryjí většinu potřeb. Ale banky, stavební spořitelny, hypoteční banky mají pro financování revitalizace bytových domů speciální programy, které je možné, díky nízkým úrokovým sazbám, s efektem využít. Odkládat revitalizaci znamená současné, velmi výhodné podmínky nevyužít. Přitom kvalitně provedená revitalizace vč. zateplení významně sníží energetickou náročnosti domu. Úspory běžně dosahují 30-50 %, někdy i víc. Každý, kdo umí počítat, dojde k závěru, že dlouhodobá 50% úspora nákladů na vytápění za tuhle investici stojí.

Co obvykle družstva nebo SVJ nakonec přiměje k rozhodnutí?

A. K.: Je to všude jinak. Ale většinou se vždy někde najde někdo, kdo umí počítat a přesvědčí ostatní, že je to výhodné. To není počítání o tom, co bude zítra, ale co bude za deset či dvacet let. Určitým problémem je, že bytová družstva či SVJ nemají s revitalizací a hlavně s její přípravou zkušenosti. A často se nechají nalákat na nízkou cenu a příslib velkých úspor. Nezkušený investor, pokud lákání podlehne, často zapláče nad výsledkem. Nabídnutá nízká cena totiž neznamená konečnou nízkou cenu. Mohou se, díky iluzi o nízké ceně, objevit v zadání nedostatečně specifikované práce jako následně fakturované vícepráce, proponované materiály mohou být nahrazeny jinými, mohou být zvoleny jiné pracovní či technologické postupy. A to všechno za víc peněz při nižší kvalitě díla.

Dá se tomu předejít?

A. K.: Určitě. Právě nyní je vhodná doba k rozhodnutí a přípravě, aby bylo možné na jaře začít s realizací. Každému, kdo se na nás obrátí, rádi všechno vysvětlíme. Je pro nás normou, že s investorem spolupracujeme od zahájení příprav až po kolaudaci. Konzultujeme, vysvětlujeme, radíme, pomáháme. Na našich webových stránkách jsou reference, které je možné ověřit. I certifikáty, které dokládají naši odbornost. Za dvacet let jsme získali nemálo zkušeností. Proto víme, že za skvělou stavbou může být jen pečlivá firma a to nejlepší, co můžeme udělat pro sebe i pro zákazníka je kvalita za dobrou cenu.

Děkujeme za rozhovor


KASTEN, spol. s r.o.

je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS.

V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. V roce 2013 získala v rámci CZECH TOP 100 ČEKIA Stability Award 2013 s hodnocením AA (vynikající).

Kontakty:

KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice

Tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152, e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne