Hubení štěnic a dalších škůdců v paneláku

Kde se tu vzali?!
Doma pravidelně uklízíte, udržujete pořádek, používáte čisticí a dezinfekční prostředky a věříte, že tím je váš domov v bezpečí před nezvanými návštěvníky, jakými jsou štěnice, švábi a další škůdci. Omyl! I do perfektně čisté domácnosti si mohou najít svou cestu. Velice snadno si je můžete přinést domů vy sami. „Byli jsme na dovolené u moře a několik týdnů po návratu jsme zjistili, že jsme si odtud přivezli kromě jiných suvenýrů i jeden nechtěný - štěnice,“ vypráví paní Věra Š. z Prahy. „Byl to šok. Nikdy jsme nic podobného nezažili!“
Zoufalá likvida
ce
Věra s manželem o svém problému nikomu neřekli a pustili se do hubení štěnic sami. Rozhodně nestáli o to, aby se o tom dozvěděli sousedé a známí. Mít v bytě štěnice považovali celkem pochopitelně za ostudu a trapas, a tak se snažili svoje trápení ututlat. Nakoupili několik různých volně prodejných prostředků proti škůdcům a zahájili (bohužel marný) boj. „Byla to noční můra. Snažili jsme se je vyhubit skoro měsíc. Vždycky jsme si mysleli, že už máme vyhráno, a pak se objevily zase někde jinde v bytě,“ líčí majitelé bytu svou zoufalou situaci.
Jako z hororu
Jirka bydlí v panelovém bytě s umakartovým jádrem. Při výměně pračky zjistil, že v jeho koupelně se zabydleli švábi. Šváby v bytě někdy prozradí také jejich charakteristický zápach. Ten je sice velmi nepříjemný, představuje ale jen okrajový problém. Švábi totiž především roznášejí bakterie a roztoče. Kontaminují potraviny a přenášejí různé nebezpečné nemoci. V bytě se mohou vyskytovat prakticky kdekoli, ovšem nejraději obývají vlhká a tmavá místa, typicky různá zákoutí v koupelně. „Řekl jsem si, že šváby zvládnu, koupil jsem si v drogerii prostředek na jejich hubení, ale byl jsem velmi překvapený, když na ně neúčinkoval,“ popisuje svou snahu o likvidaci švábů na vlastní pěst Jirka.
Hubení škůdců nechte na expertech
Z výše uvedených případů jasně vyplývá zásadní poučení: pokud se budete pokoušet zlikvidovat škůdce ve své domácnosti sami, bude to běh na dlouhou trať s velmi nejistým výsledkem. Jednodušší, rychlejší, levnější, a především mnohem efektivnější řešení je pozvat si specializovanou firmu, která váš problém vyřeší okamžitě, spolehlivě a s garancí účinnosti.
Jedna z předních firem zabývající se likvidací štěnic, švábů, mravenců, ale i potkanů a dalších škůdců, je DeraPlus. Mistr deratizace a desinsence Jakub Stejskal říká: „Dlouhodobé zkušenosti z oblasti hubení štěnic, mravenců a dalších škůdců v panelácích ukazují, že odborná likvidace pomocí nejúčinnějších prostředků je jediná, která skutečně funguje. Ať se pokoušíte zbavit se jich jakkoliv poctivě a pečlivě, nikdy nedosáhnete stejného efektu jako profesionální deratizátor.“
Jak probíhá zásah profesionálů
Kdo řeší problém se štěnicemi nebo jinými škůdci ve svém bytě, rozhodně nestojí o to, aby se o jeho problému dozvěděli sousedé. Pro profesionální deratizační firmy je naprostou samozřejmostí 100% diskrétnost. „Naši technici přijedou v neoznačeném voze a nikoho tak ani nenapadne, že máte nějaký choulostivý problém,“ vysvětluje Jakub Stejskal z DeraPlus. „Navíc jsme schopni zasáhnout v prakticky kteroukoli denní dobu, klidně přijedeme v deset večer.“ Provoz domácnosti není zákrokem deratizátorů nijak narušen. Prostředky, které používají, jsou testované pro účinné použití v domácnostech.
Problém jménem štěnice
Pokud mluvíme o škůdcích v panelových bytech, nejčastěji se jedná o štěnice. Tento hmyz o velikosti cca 4-8 mm se zabydlí nejčastěji v ložnici, a to buď přímo v posteli, nebo v její bezprostřední blízkosti. Vyskytují se na rámech postele, na švech lůžkovin, knoflících, schovávají se za obrazy, tapetami, lištami a podobně. Štěnice vylézají v noci a vyhledávají lidi a jejich domácí mazlíčky, protože se živí jejich krví. Spolehlivá likvidace štěnic vyžaduje profesionální dvoufázový zásah v rozmezí 4-6 týdnů.
L
ikvidace mravenců v paneláku
Čas od času objeví ve svém bytě pověstnou „mravenčí dálnici“ asi každý. Mravence obecně považují lidé spíše za sympatické tvory, snad pod vlivem dětské literatury, ovšem málokdo ví, že mravenci mohou přenášet bakterie a kontaminovat jídlo a kuchyňské povrchy. Prostředků na hubení mravenců běžně dostupných v drogerii existuje spousta, bohužel však nejsou zcela spolehlivé. Mravenci sice po postřiku opustí původní trasu, ale můžete se spolehnout, že si najdou novou, často mnohem rafinovanější a méně nápadnou. Hubení mravenců se tak stává doslova sysifovským bojem. Specialisté z DeraPlus používají gelové nástrahy a postřiky testované pro použití v domácnosti. Na jejich účinnost navíc poskytuje DeraPlus garanci.
Jak se zbavit blech
S domácími mazlíčky se bohužel v domácnosti mohou vyskytnout také blechy. Obtěžují svědivými štípanci lidi i zvířata, a navíc přenášejí závažné choroby. Zbavit se blech úklidem a vypráním oblečení bohužel není tak jednoduché, protože přežívají až 1 rok. Schovávají se především v pelíšcích psů a koček, v podlaze, v gaučích, křeslech, ale i v postelích. Při přemnožení blech je opět nejjistější zavolat odborníky. Ti používají profesionální insektické prostředky proti blechám a dají i záruku na jejich účinnost.
Spolehlivě, rychle, diskrétně
Ať se zaměříme na kteréhokoliv škůdce v domácnosti, ať už jsou to štěnice, švábi, rusi, mravenci, nebo třeba moli, vždy nakonec zjistíme, že bojovat s nimi sami běžně dostupnými prostředky je značně nejisté, neefektivní a ve finále i drahé. „Pokud máte dost času, trpělivosti, odvahy, silné nervy a žaludek, můžete to klidně zkusit,“ říká Jakub Stejskal z DeraPlus. „Ale jestli se jich chcete zbavit opravdu spolehlivě, odborná firma je jediná rozumná volba.“
Text a foto: Deraplus