Jubileum SBD POKROK

Datum: 25.3.2015
obrázek
Stavební bytové družstvo POKROK bylo loni na českém trhu již 55 let. Zažilo lepší i horší období, než se stalo silným subjektem, kterým je dnes.

Družstva měla v období první republiky svoji tradici, kterou přerušila druhá světová válka. Po jejím skončení, ale jen na krátkou dobu, se družstva vrátila ke svému dřívějšímu působení. Jejich úspěšnost zabrzdil rok 1948. Jako soukromoprávní subjekty byla trnem v oku nově nastupující politické garnituře, která chtěla mít jejich činnost pod kontrolou. Novými zákony ji postupně centralizovala, zejména proto, aby stavební aktivitu družstev zahrnula do státního plánu. Stát totiž na bytovou výstavbu sám nestačil, a tak mu práce družstev přišla vhod.

Pro řadu lidí byla družstevní forma výstavby zajímavější než ta státní, a tak vznikala družstva zaměstnanců podniků nebo občanů. Jedním takovým bylo i Stavební bytové družstvo POKROK.

Z historie družstva

Stavební bytové družstvo POKROK bylo ustaveno a založeno rozhodnutím rady ONV v Praze 7. Ustavující schůze členů přijala 21. 7. 1959 stanovy a schválila založení subjektu pod názvem Stavební bytové družstvo občanů v Praze 7. V polovině 80. let 20. století získalo současné pojmenování, tedy Stavební bytové družstvo POKROK.

Družstvo se od roku 1967 až do konce devadesátých let postupně slučovalo s menšími stavebními bytovými družstvy zaměstnanců v určitých oborech nebo občanů některých pražských obvodů. V období normalizace i později tu pracovala řada zajímavých osobností, protože stát na družstva nedohlížel tolik, jako na jiné organizace. V SBD POKROK pracoval například jako právník Pavel Rychetský, dlouholetý předseda Ota Karen nebo Rudolf Slánský ml.

Ačkoli na svém počátku bylo družstvo poměrně malé, mělo přibližně 400 bydlících družstevníků a šest až osm set nebydlících, nakonec se mu podařilo na trhu prorazit. Zvítězila koncepce profesionálně vedeného družstva, které se postupně stalo konkurencí tehdejším OPBH a současným developerským firmám a společnostem zaměřeným na facility management. Má za sebou dlouholeté zkušenosti, a tak má co nabídnout. Kromě špičkové kvality i přijatelnou cenu, která je nižší ve srovnání s mnohými subjekty podobně zaměřenými.

Družstvo se také vrátilo ke svému původnímu zaměření, bytové výstavbě. V roce 2007 vznikl na rozhraní Šestajovic a Klánovic uzavřený bytový komplex třípatrových viladomů. V září roku 2010 představitelé družstva slavnostně poklepali na základní kámen pětipodlažního bytového domu v Pískové ulici v pražských Modřanech, který na počátku roku 2012 předali novým nájemníkům. A začali s výstavbou devítipodlažního bytového domu v Chudenické ulici v Hostivaři, která byla dokončena v závěru loňského roku. V současné době pracuje družstvo na přípravách dalších projektů.

Narozeniny s kulturou

Oslava pětapadesátileté existence Stavebního bytového družstva POKROK pro obchodní partnery a zaměstnance se nesla v duchu kulturního a uměleckého zážitku. V prostoru holešovické La Fabriky pro ně bylo 25. září připraveno představení Cirku La Putyka s názvem Up End Down.

Divákům přineslo kombinaci divadelního, hudebního, pěveckého, tanečního a artistického umění. Bylo natolik živelné a akční, že působilo doslova na všechny pocity. Živá hudba, pěvecké vystoupení, taneční čísla a zajímavé artistické výkony tanečníků v šálách zavěšených od stropu nebo artistické kousky na houpačce spojovaly dějovou linku příběhu, která zpracovávala téma vzpomínek nutících člověka vracet se neustále do minulosti. Představení se vymykalo obvyklému pojetí divadelních her a na diváky opravdu silně zapůsobilo.

„Up End Down je pohled na cestu od narození ke smrti prostřednictvím naší fantazie, na cestu mezi zemí a nebem. Je to křižovatka žánrů, ulic, nebe a země, vzpomínky a přítomnosti, úsměvu a slz, vzletů a pádů. Název představení nezní v překladu Nahoru a dolů, ale Nahoru Konec Dolů. Každého z nás jednou napadlo, jaké to bude, až přijde opravdu konec,“ říká jeden z protagonistů výjimečného představení, herec Rostislav Novák mladší. „Je to nejvíc divadelní představení, které La Putyka hraje. Dalo by se říct, že ho mám ze všech našich věcí nejraději, i když bych to asi neměl říkat, protože jsem od té doby vytvořil řadu dalších projektů, které mám taky rád. Říkám, že během tohoto představení by se měli diváci alespoň jednou bát o ty, kdo jsou na scéně, jednou se od srdce zasmát a jednou by mu měla ukápnout slza. Je to moje srdeční záležitost.“

Současnost a budoucnost

Stavební bytové družstvo má v současné době téměř 23 tisíc pražských bytů ve správě. Pečuje o byty na Velké Ohradě a Nových Butovicích, na Barrandově a v Radotíně, na Jižním Městě, v Modřanech, v Řepích, Ruzyni a v Bohnicích.

„V této oblasti jsme velmi úspěšní, protože můžeme nabídnout dlouhodobé zkušenosti našich odborníků,“ uvádí Oldřich Sova, předseda představenstva SBD POKROK. „Díky tomu si můžeme dovolit výhodné ceny a participování SVJ a BD na benefitech u vybraných služeb, vyplývajících z nadstandardních vztahů s jejich dodavateli. Jako velký správce si například můžeme dovolit nabídnout našim klientům výhodné pojištění, a tím jim pomáhat snižovat jejich náklady na bydlení. Kdybychom se starali jen o vedení účetnictví, v tvrdé konkurenci bychom o své klienty rychle přišli.“

Ačkoli je konkurence na poli facility managementu velká, SBD POKROK se podařilo usadit se na trhu a stát se silným partnerem. „Ne všichni podnikají ve prospěch svých klientů. Velká bytová družstva našeho typu se snaží poskytovat špičkové služby za dostupné ceny. Zákazníci si pak sami vyberou, jestli dají přednost naší kvalitě, komplexnosti služeb a nepřetržité dosažitelnosti, nebo nevyzkoušeným subjektům, které mnoho slibují, ale méně plní,“ doplňuje Oldřich Sova.

Díky mnohaletým zkušenostem je SBD POKROK také dobrým poradcem pro ty, kdo zakládají nová bytová družstva a společenství vlastníků. „Máme mnoho tisíc členů, detailně známe problematiku bytového družstevnictví, disponujeme fungujícím profesionálním aparátem. Můžeme tedy praktické zkušenosti efektivně poskytnout všem, kdo je potřebují, už v době přípravy jejich vzniku a pak je provázet nelehkým obdobím založení členské evidence bytového družstva, financování a koupě domu od obce, až po převzetí domu do vlastnictví bytového družstva a jeho následnou správu. Máme za sebou vlnu zakládání SVJ, které v minulosti vyplývalo ze zákona a které nám přineslo mnohé zkušenosti z převodu bytů do vlastnictví členů družstva. Bylo by proto škoda, abychom je nemohli předat těm, kdo je potřebují,“ říká Oldřich Sova.

Text: Alena Čechová

Foto: SBD POKROK

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne