Plošné stěnové topení do koupelny

Datum: 21.2.2015
obrázek
V koupelně chce mít každý příjemné teplo. Zejména v chladném zimním období, kdy je pro nás například hřejivá koupel ve vaně při světle svíček obzvláště příjemná. Ať už jsme ve vaně nebo stojíme bez oblečení před zrcadlem – občas nastane okamžik, kdy pocítíme nepříjemný chlad.

Důvodem je, že nám chybí příjemné sálavé teplo, které s blahodárnými účinky vydávají například kachlová kamna. Nejteplejším doporučovaným topením je tak moderní stěnové topení. Vytváří citelné pohodlí a rozvádí teplo zcela rovnoměrně po celé místnosti.

Hřejivý obal

Stěnové topení funguje na stejném principu jako hřejivý obal nebo jako Hypokaustum ve starověkém Římě. Tehdy byl horký vzduch veden dutými cihlami a ohříval tak stěny. Dnes se používají vodní systémy, které se dají flexibilně a především rychle a čistě instalovat.

Další efekt jako bonus: suché, teplé stěny bez plísní

Stěnové topení pomáhá i při problému, který v poslední době vzniká kvůli neprodyšné konstrukci domu a nedostatečnému odvodu vlhkého vzduchu. Tento druh vytápění přispívá k tomu, že se ve studených rozích pokojů, u stropů v koupelnách nebo v okenních ostěních netvoří obávaná plíseň. V okolí teplých a suchých stěn se totiž plísni vůbec nedaří.

Systém vhodný pro každou situaci

Stěnové topení je k dispozici v různých provedeních. Například systém Fonterra Side 12 Clip společnosti Viega má jako základní prvek svorkovou lištu, která se upevní na zeď a osadí topnými trubkami. Jedná se o takzvaný mokrý systém, který se hodí k instalaci na masivní zdi z cihel, betonu, pískovce apod. a po instalaci se omítne nebo obloží finálními obkladovými dlaždicemi.

Text a foto: Viega

Co byste měli vědět

Hodí se pro kombinaci se stěnovým topením jakákoli dlaždice, popřípadě jakýkoli obklad stěny?

Obecně ano. Přesto byste měli dodržovat instrukce příslušného výrobce a technické listy obkladů. To platí také pro lepidla, která se použijí k lepení obkladu.

Co dělat, když se některá z instalovaných trubek ve stěně rozbije nebo praskne?

Díky vynikající kvalitě a vysoké životnosti trubek Viega (jsou s 1,5násobnou spolehlivostí dimenzovány na 50 let) je tato starost v podstatě neodůvodněná. Avšak základním předpokladem je dobrá a správná instalace. Proto instalací svěřte do rukou proškoleného a kvalifikovaného řemeslníka.

Mohu na místo, kde je instalováno stěnové topení, něco namontovat? Například držák na ručníky?

Samozřejmě. Pomocí přiložené fólie, která reaguje na teplo (termofólie), lze po zapnutí topného okruhu rychle zjistit, kudy trubky ve stěně probíhají. Navíc můžete použít jednoduchý trik: během výstavby si polohu trubek vyfotografujte a zarchivujte.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne