Zateplování, výstavba, sponzoring

Datum: 2.2.2015
obrázek
O situaci na stavebním trhu v oblasti regenerace panelových i rodinných domů jsme pohovořili s majitelem společnosti Omlux Petrem Konečným.

Můžete nám přiblížit, čím se vaše společnosti zabývají?

Společnost Omlux, spol. s. r. o., která byla založena v roce 1995 a tudíž v letošním roce oslaví dvacet let svého působení na stavebním trhu, se zabývá převážně revitalizacemi panelových domů. V posledních letech realizujeme v rámci veřejných zakázek rekonstrukce škol, školek a nemocnic.

Společnost Omlux Invest s.r.o., která působí v Praze a středních Čechách, provádí stavby stejné jako Omlux, spol. s. r.o. a navíc provádíme lité anhydritové podlahy.

Společnost Omlux Reality s.r.o. působí v Ostravě a je založená za účelem výstavby a provozování sportovního areálu, který budujeme v Ostravě. V něm by mělo být cvičné golfové odpaliště, klubovna, adventure golf a plocha výuky golfu pro děti z Ostravy a okolí. Každopádně chceme toto sportoviště rozšiřovat o další aktivity. Vše realizujeme z vlastních prostředků. Bohužel na tyto sportoviště nikdo nepřispívá a to je myslím velká škoda. Víme přeci, že naše dětí málo sportují a pokud to chceme změnit, tak by bylo dobře, kdyby se našly prostředky ať už u měst a obcí a nebo by se měli zamyslet naši státní úředníci a úředníci z Evropské unie. Ono podpořit jednorázovou sportovní akci asi není problém a moci se u předávání cen ukázat svým voličům je možná zajímavé, ale podpořit stejnou částkou dlouhodobý projekt, který bude sloužit spoustu let, už pro ně tak zajímavé není. Je to škoda pro celou naši společnost.

Jedna z vašich společností je známa jako firma, která se zabývá zejména regenerací panelových domů, věnujete se i jiným projektům?

Ano, specializujeme se hlavně na revitalizace panelových domů a jiných budov, ale také stavíme domy na klíč, včetně občanských staveb. Rád bych zmínil sportovní halu v Ostravě Lhotce a výstavbu mateřské školy pro Vysokou školu báňskou v Ostravě. Od roku 2006 máme vlastní výrobu plastových a hliníkových oken a dveří. Před dvěma lety jsme začali realizovat vlastní developerský projekt výstavby rodinných domků na našich pozemcích v Ostravě Lhotce.

Ovlivnila vás stavební krize, která nastala v roce 2008?

Určitě, jsem přesvědčený, že ovlivnila všechny, kteří podnikají ve stavebnictví. Řada slušných podnikatelů se stala méně slušnými a ti méně slušní se stali neslušnými. Najednou už nevydělávali tolik, jako v době hojnosti, a tak to chtěli dohnat různou formou. Třeba úplatky, pomluvami konkurence a také neplacením svým subdodavatelům. Jsem rád, že jsme se touto cestou nevydali. V následujících letech jsme přestali dělat pro velké stavební firmy, které měly své problémy a soustředili jsme se jen na revitalizace panelových domů. V tu dobu ještě byla ,,zelená úsporám“, takže rok 2011 byl pro nás jeden z nejúspěšnějších v historií firmy. Po skončení „zelené“ pro panelové domy, myslím, že to byla chyba našich zákonodárců, se objem zakázek velmi snížil. To bylo období, kdy také velmi vzrostl počet úplatků a pomluv. To se týkalo bytových družstev a společenství vlastníků. Naštěstí ne všichni na to slyšeli a tam byl prostor pro naši firmu. Od té doby se více soustřeďujeme na veřejné zakázky při revitalizacích škol, školek, nemocnic apod. Samozřejmě i tady není jednoduché získat zakázku, protože rozhoduje nejnižší cena, ale je tady podstatně méně úplatků a zmanipulovaných výběrových řízení, než v BD a SVJ. Naštěstí jsme si za dvacet let vybudovali takové dodavatelské vztahy, že jsme schopni uspět i s cenou. Každopádně si myslím, že situace na stavebním trhu se pomalu lepší, ale asi už nikdy nedosáhne boomu před rokem 2008.

Plánujete nějaké novinky pro zákazníky v roce 2015?

Nějaké převratné novinky zrovna nechystáme, protože se držíme hesla „ševče, drž se svého kopyta“ a „někdy míň znamená víc." Ano, chceme dělat nadále to, co umíme nejlíp a hlavně kvalitně. Věřím, že si nás zákazník najde a my jeho.

V Ostravě podporujete i sport, snažíte se propojit více sport a vlastní podnikání a jakým způsobem?

Ano, máte pravdu, v Ostravě podporujeme florbalový klub Vítkovic, atletiku, ale i v Praze máme svá želízka v ohni. Velmi dobře nás reprezentuje florbalový klub Tatran Omlux Střešovice. Tento Pražský klub sponzorujeme již deset let a jsem tomu rád. Naše podpora sportu je zcela nezištná a je to pro nás spíše reklama než možnost získání zakázky. Mimo tyto aktivity sponzorujeme i jednorázové sportovní akce a jak jsem říkal, poslední dobu se také věnujeme výstavbě vlastního sportovního areálu.

Máte určitou představu, kam chce směřovat společnosti za tři roky?

Myslím, že každý, kdo chce na trhu uspět, by měl mít představu o tom, co chce v nejbližších letech dělat. Taktéž je to u nás. Nemáme touhu zvyšovat obrat na úkor kvality, ale chceme nadále dělat kvalitně to, co nám jde nejlíp. Revitalizace domů, a to po celé ČR. Myslíme si, že je ještě spousta nezateplených domů a úspora energií by měla být prioritou všech vlastníků, samozřejmě by jim pomohla taková podpora, jaká byla „zelená úsporám“. Věřím, že to kompetentním dojde a nezůstane jen u podpory rodinných domků. Úspora energií je naše priorita, a tím se chceme zabývat v následujících letech a nemyslím tím jen zateplování.

Děkuji za rozhovor.

Ptal se: Martin Chára

Foto: Omlux

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne