ABC stavebního spoření: Ukončit nebo pokračovat?

Spořit můžete bez obav dál. Smlouvu rozhodně vypovídat nemusíte, naopak máte více možností pro rozhodování.
Nerušeně ve spoření pokračovat
První možností je nerušeně ve spoření pokračovat. Pokud ještě nemáte naspořenou tzv. cílovou částku, nemusíte dělat nic. Spoříte jednoduše dál a máte jistotu, že nepřijdete o státní podporu, která vám bude připisována i nadále. Také budete mít stále lepší pozici, až budete žádat o úvěr. Samozřejmě peníze budete moct v případě potřeby z účtu vybrat, aniž byste platili jakoukoliv sankci.
Navýšení cílové částky
Jestliže naspořené peníze nepotřebujete, ale prostor pro další spoření vám omezuje cílová částka, můžete si ji ve smlouvě o stavebním spoření navýšit a spořit dál. Smlouva se totiž uzavírá na dobu neurčitou.
Pokud jste dosáhli cílové částky nebo se k ní hodně blížíte, musíte se rozhodnout, zda spoření ukončíte, nebo cílovou částku navýšíte. Můžete samozřejmě také přestat spořit a nechat své peníze pouze vydělávat. V takovém případě ale již nebudete zpravidla čerpat státní podporu v plné výši a nejspíš také nedodržíte nasmlouvaný minimální vklad. Je tedy vhodné vědět, co musíte a nemusíte dodržet a jaký postup v dané situaci použije stavební spořitelna. Nebojte se jich zeptat.
Žádost o úvěr
Potřebujete-li investovat do bydlení, můžete využít úvěr. Ten, jak jste se mohli dočíst v minulém díle tohoto seriálu, bude odvozen z cílové částky a naspořených prostředků. V případě, že na kontě stavebního spoření máte méně, než požaduje příslušný tarif, stavební spořitelna vám místo řádného úvěru nabídne takzvaný překlenovací úvěr.
Nová smlouva
Další možností, co můžete udělat, pokud se rozhodnete současnou smlouvu vypovědět, je založit si novou smlouvu o stavebním spoření. Na ni můžete převést část úspor, například část peněz, kterou aktuálně nepotřebujete. Smluv o stavebním spoření můžete mít libovolné množství. Záleží na tom, jakou volíte spořicí nebo přímo investiční strategii, zda chcete pouze spořit, nebo v budoucnu využít úvěr.
Vypovězení smlouvy
Pokud se rozhodnete vypovědět smlouvu o stavebním spoření po uplynutí minimální doby spoření (tedy oněch šesti let), našetřené peníze dostanete po uplynutí výpovědní lhůty. Některé stavební spořitelny nabízejí urychlení procesu, ale za určitý poplatek nebo určitých podmínek. Opět je vhodné se předem na konkrétní podmínky zeptat.
Výpověď smlouvy po uplynutí vázací lhůty může přijít i ze strany stavební spořitelny. Důvodem může být například porušení podmínek smlouvy, stejně jako výpověď bez udání důvodu. Zaleží, jakou dohodu máte se stavební spořitelnou uzavřenu.
Připraveno ve spolupráci s Asociací stavebních spořitelen České republiky
Foto: archiv redakce
Minimálně šest let se sazba nezmění
Po dobu vázací lhůty mají klienti ve stavebním spoření ze zákona 100% garanci na úrokovou sazbu z vkladů. Úrokovou sazbu uvedenou ve smlouvě však může stavební spořitelna jednostranně změnit v případě, že vázací lhůta uplynula a klient nereflektuje na nabídku čerpání řádného úvěru. |