ABC stavebního spoření: Nejen spoření, především jde o výhodné úvěry

Datum: 30.1.2015
obrázek
Dnes chce málokdo čekat, než si naspoří dostatek peněz, aby si pořídil útulné bydlení. Ke koupi nového bytu nebo rekonstrukci toho starého si nemusíte půjčovat v bance a ručit svou nemovitostí. K dispozici máte i úvěry od stavebních spořitelen. Ovšem není úvěr jako úvěr…

Když máte stavební spoření, nemusíte pouze spořit, ale můžete využít i možnosti úvěru. Ten řádný je úvěr ze stavebního spoření, ke kterému se propracujete poctivým spořením. Jenže co dělat, když potřebujete peníze dřív, než vám na něj vznikne nárok? Odpověď je jasná – využijete takzvaný překlenovací úvěr (meziúvěr). Toto jsou dvě základní formy, jak si můžete půjčit od stavební spořitelny.

Úvěr ze stavebního spoření

Nárok na klasický úvěr ze stavebního spoření vzniká minimálně po dvou letech spoření a po dosažení určitého procenta cílové částky, které je individuální podle konkrétního tarifu smlouvy. O cílové částce jsme psali v prvním díle tohoto miniseriálu o stavebním spoření – udává, jaký maximální objem peněz budete chtít ze stavebního spoření použít na koupi, rekonstrukci či modernizaci bydlení.

Výše úvěru se tedy odvíjí právě od cílové částky. Navíc je po celou dobu splácení úročen pevnou úrokovou sazbou, která se stanovuje v okamžiku, kdy uzavíráte smlouvu o stavebním spoření. Pokud byste ale v průběhu spořící fáze chtěli změnit parametry smlouvy, počítejte s tím, že může dojít ke změně úrokové sazby podle aktuálních podmínek konkrétní stavební spořitelny.

... nebo překlenovací?

Jestliže se vám například naskytla výhodná koupě bytu a na úvěr spěcháte, můžete u stavební spořitelny zažádat o již zmíněný úvěr překlenovací. Spořitelna vám jej přidělí prakticky kdykoliv, pokud zjednodušeně řečeno máte na splácení. Pokud nemáte, stavební spořitelna vás odkáže na řádný úvěr – jinými slovy, donutí vás, abyste lépe promysleli investici a případně ji o pár let odložili.

Princip meziúvěru spočívá v tom, že si dál spoříte na smlouvě o stavebním spoření a jakmile dosáhnete cílové částky, z překlenovacího úvěru se stane úvěr ze stavebního spoření, kterým splácíte celý překlenovací úvěr. Na to padnou vaše úspory a zbytek půjčené částky splácíte již v podobě (řádného) úvěru ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěr můžete získat stejně jako řádný úvěr až do výše cílové částky. I v případě úvěrů platí, že čas jsou peníze. Úroková sazba překlenovacího úvěru je obecně vyšší než u úvěru ze stavebního spoření. Na druhou stranu je ale většinou srovnatelná s obdobnými bankovními úvěry, nebo je dokonce ve srovnání se spotřebitelskými půjčkami i výhodnější.

Jak se úvěry splácí?

Když začnete využívat úvěr ze stavebního spoření, splácíte pravidelně každý měsíc jak poskytnutý úvěr, tak i úroky. Úvěr můžete splatit kdykoliv i předčasně zaplacením mimořádné splátky.

Naopak, při čerpání překlenovacího úvěru platíte pouze za úroky a zároveň spoříte na váš účet stavebního spoření, a to do doby, dokud vám nevznikne nárok na klasický úvěr ze stavebního spoření.

Právě naspořením určitého procenta cílové částky získáte úvěr ze stavebního spoření a splatíte původní překlenovací úvěr. Dál se již pohybujete v režimu úvěru ze stavebního spoření, což přináší výše uvedené výhody. Na předčasné splacení překlenovacího úvěru totiž máte nárok jen v určitých případech. Na to je třeba se informovat pro každou konkrétní situaci.

Co lze z úvěrů financovat?

Úvěry od stavebních spořitelen, tedy jak klasický, tak i překlenovací, jsou účelové. To znamená, že je můžete použít pouze na financování bytových potřeb. Ale co mezi takové potřeby patří? Jedná se například o koupi či výstavbu bytu či domu, koupi pozemku v souvislosti s výstavbou nebo koupí bytu či domu nebo o splacení úvěru nebo půjčky, které byly použity na financování bytových potřeb.

Úvěry od stavebních spořitelen naopak nelze použít například na nákup zařízení bytu jako je nábytek či lustry, úhradu za vlastní práci, financování nebytových prostor nebo předplacení nájemného.

Text: připraveno ve spolupráci s Asociací stavebních spořitelen České republiky

Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne