ABC stavebního spoření: Kdy začít se stavebním spořením?

Datum: 23.1.2015
obrázek
Nikdy není moc brzo ani příliš pozdě začít se stavebním spořením. Na bydlení totiž můžete začít spořit prakticky v jakémkoliv věku. Ať už jako rodiče založíte stavební spoření svému nemluvněti, nebo se pro něj rozhodnete před důchodem, v každém věku vám přinese řadu výhod.

Kdy začít se stavebním spořením? V jakémkoli věku

Stavební spoření je opravdu pro každého bez ohledu na věk. Může vás provázet po celý život jako výhodné spoření a zároveň jako forma pojištění na případ investic do bydlení v dospělosti nebo také jako finanční zajištění na stáří.

Na vlastní nohy bez starostí

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Stavební spoření můžete založit svému právě narozenému dítěti, které pak při dovršení plnoletosti může peníze použít, aby se postavilo na vlastní nohy. Navíc pokud nechcete, aby babičky či tetičky kupovaly hromady hraček, mohou místo toho vaší ratolesti přispět ke spoření.


„Až nyní dokáži ocenit, co pro mě rodiče udělali, když mi v době, kdy jsem sama ještě o budoucnosti neuvažovala, uzavřeli stavební spoření,“ říká Darja z Prahy, jejíž představa o možnostech stavebního spoření získávala přesnější obrysy až s postupem času, když se svým manželem Martinem, v té době ještě přítelem, začali pomýšlet na společný domov.


Společné bydlení po škole? „No problem“

Stavební spoření není vhodné pouze pro děti, ale také pro studenty a dospělé. Musíte mít ale na paměti, že peníze máte k dispozici nejdříve po skončení vázací lhůty, tedy po šesti letech od uzavření smlouvy, jinak byste přišli o státní příspěvek. Po skončení šestileté doby můžete peníze buď vybrat, nebo ve spoření pokračovat. Také si můžete zažádat o úvěr.


„Byl jsem tenkrát ještě velmi mladý, ale už tehdy jsem si říkal, že se spoření může v budoucnu hodit. Neměl jsem žádnou konkrétní představu, kde budu chtít bydlet, pouze jsem si dal závazek, že budu pravidelně spořit na bydlení. A spořil jsem,“ vypráví Matyáš z Přerova, který ještě jako student uzavřel smlouvu o stavebním spoření. Jak už to tak bývá, Matyášovi popletla hlavu jeho dnešní manželka, která si v té době už také na bydlení spořila. A netrvalo dlouho a museli se postarat o společný domov, ke kterému se dopracovali díky stavebnímu spoření.


Nejlepší zajištění na stáří

„Stavebko“ je samozřejmě zajímavým spořícím produktem i pro seniory. Vlastní nemovitost považuje většina lidí za nejlepší zajištění na stáří. Přesvědčila se o tom i šestašedesátiletá Dagmar, která si založila stavební spoření, protože si myslela, že se jí jednou bude hodit, až bude v penzi. Nyní se už sedm let těší z vysněného domečku – dřevěného srubu u lesa nedaleko Nymburka a spolu se svým mužem si užívá bezstarostného „stáří“.

Text: připraveno ve spolupráci s Asociací stavebních spořitelen České republiky

Foto: archiv redakceLoni stoupl počet dotazů na téma výpověď smlouvy o stavebním spoření nezletilců.

Tajemník AČSS Jiří Šedivý vysvětluje podstatu problému.

S účinností nového občanského zákoníku došlo k posílení práv dětí. Jedním z důsledků je důraz na fakt, že peníze uložené do finančních produktů uzavřených dětem jsou zásadně majetkem dítěte.

Rodiče jako zákonní zástupci spravují majetek dětí a v případech, kdy nejde o běžné záležitosti takové správy, musí získat ke konkrétním krokům souhlas opatrovnického soudu. Běžné záležitosti pak zákon vymezuje tak, že se mezi ně nevejde nakládání s tisícovými částkami.

Stavebním spořitelnám proto nezbývá, také při respektování názoru dohledového orgánu, rozhodnutí opatrovnického soudu v souvislosti s výpovědí smlouvy vyžadovat. Ve stejné situaci se však nachází veškeré další finanční instituce.

Stavební spoření má však tu výhodu, že jde o produkt na více let a většina původně nezletilých klientů peníze využívá až v dospělosti, jako v případě slečny Darji.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne