Vestavěná skříň do panelového bytu: poradíme, jak na to!

Datum: 8.1.2015
obrázek
V Česku je zhruba 200 tisíc panelových domů, ve kterých žije polovina populace. Často v bytech, které mají to nejlepší za sebou. Také vám v předsíni dosluhuje rozvrzaná skříň a jiných úložných prostor je pomálu? Pak vsaďte na rekonstrukci a trend posledních let – totiž, na vestavěnou skříň. Víte, jakou vybrat a co všechno je na trhu k mání?

Předně – parametrů, které můžete u vestavěných skříní zkoumat, jsou desítky. My se v úvodu článku podíváme na ty základní. A pak mrkneme na nejčastější typy vestavěných skříní, které vždy spojíme s praktickou radou, která vám pomůže při výběru.

  • Rozměry vestavěné skříně – vestavěné skříně jsou obvykle sestavovány přímo na míru. Můžete tak využít každý centimetr prostoru a maximalizovat úložné prostory. Nezapomeňte ale na to, že důležité je i funkční vnitřní uspořádání!
  • Cena vestavěné skříně – je různá a odvíjí se od vašich požadavků. Vestavěná skříň může stát deset i sto tisíc korun. Vliv má materiál, výplň dveří (nejlevnější je laminát, nejdražší bambus, střední cestou je lacobel), kování (hliníkové je o 25 % dražší), standardní bílý vnitřek skříně cenu také sníží. Pořizovat také nemusíte zadní nebo některou z bočních stěn.
  • Barva vestavěné skříně – může být jakákoli. Přední posuvné dveře mohou být v designu dřeva, moderní je ale i sklo, případně zrcadla, která navíc opticky zvětší místnost. Obecně platí, že malým prostorům budou slušet světlé barvy, velká místnost snese i tmavší odstíny.

Vestavěná skříň v předsíni

Předsíň je první místo, které návštěva spatří a kde si odloží. Vestavěná skříň do předsíně by měla být vaší vizitkou po stránce designu a zároveň by měla poskytovat prostor pro krátkodobé uložení svrchníků a bot a pro dlouhodobé uložení dalších věcí. Nepřežeňte to ale s její velikostí! Platí, že by v předsíni mělo zůstat alespoň 120 centimetrů prostoru tak, aby se jeden člověk mohl obouvat a druhý bez problémů projít.

Panelákové předsíně bývají tmavé – není tedy od věci vybavit skříň osvětlením. Prostor opticky zvětší a prosvětlí i správně vybraný materiál skříňových dveří – dobrou volbou je například zrcadlo.

Tip

Chcete ušetřit? V předsíni klidně můžete použít ocelové rámy. Otevírání je hlučnější, ale v předsíni to nevadí. Pořídit můžete i stěnu bez zadní stěny – oblečení tak alespoň bude dýchat.


Vestavěná skříň v malém bytě

Bydlíte v panelákové garsonce, nebo v malém 1+1? Pak se bez chytře uspořádané vestavěnky neobejdete. Protože je vestavěná skříň obvykle navržená přesně na míru, využijete opravdu každý centimetr místa – nad dveřmi, pod šikmým stropem, ve výklenku… Další místo ušetříte díky posuvným dveřím skříně. Mimochodem, věděli jste, že klasické veřejové dveře potřebují k otevření asi dva metry čtvereční prostoru?

Důležité je i vnitřní uspořádání – místo v malém bytě ušetříte i díky sklopným šatním tyčím (vestavěná skříň díky nim může být až pod strop), speciálním stojanům na žehličku nebo vysavač, chytrým integrovaným botníkům…

tip

Nezapomínejte ani na vnější podobu. Prostor zvětší zrcadlové dveře. Pokud se vám nehodí, pak volte alespoň světlé barvy a ideálně lesklý povrch.


Styl vestavěné skříně

Jaký styl zvolíte, je na vás. Výrobci navíc nabízejí desítky designů, barev, typů skel… Vždy ale skříň vybírejte tak, aby ladila se zbytkem místnosti (ideálně celého bytu). Skříň ve strohém skandinávském designu do barevného dětského pokoje prostě nezapadne.

Při výběru designu a stylu počítejte i s tím, že skříň vám bude sloužit dlouhá léta. A výrazný styl (třeba dveře v retro hořčicové barvě) vás už za pár měsíců může omrzet. Lepší volbou je možná vsadit nad nadčasovou eleganci, tedy spíše tlumené barvy, v přírodních tónech, které si „sednou“ s téměř každým pojetím interiéru.

tip

Vzhled skříně můžete měnit i pomocí speciálních polepů. Folie s vybraným motivem se na skříň poměrně snadno aplikuje a v okamžiku, kdy vás omrzí, ji jednoduše sloupnete.


Vestavěná skříň do ložnice i dětského pokoje

Ač je nejčastějším místem, kam umisťujeme vestavěnou skříň, předsíň, může stát i jinde. V ložnici, dětském pokoji, ale třeba i v obýváku, kde ji můžete zkombinovat například s knihovnou. Vestavěná skříň do ložnice se může táhnout přes celou stěnu od podlahy pod strop a být úložným prostorem nejen pro oblečení, ale třeba i pro sportovní vybavení nebo úklidové prostředky.

Pokud pořídíte vestavěnou skříň do dětského pokoje, pak přemýšlejte nejen nad tím, že by měla být v ideálním případě originální a barevná (s tím pomohou například speciální polepy na skříň), ale měla by být i bezpečná. Bezpečnostním minimem jsou v tomto případě bezpečné plnovýsuvy a zavírání s dotahem. Dítěti tak na nohu nespadne šuplík a nepřibouchne si prsty.

Text a foto: Komandor @ Vestavenky 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne