Nový prostor je čistý a jednoduchý

U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste, je-li to možné, aspoň jedny dveře zrušit. A rozhodně se snažte umístit do chodeb vestavěné skříně, do kterých byste uložili maximálně věcí. Pokoje potom nebudete muset zbytečně zahltit skříňkami, policemi a dalším nábytkem a díky tomu budou působit opticky větším a vzdušnějším dojmem.
Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, jiní se pustí do komplexní přestavby, při níž dispozici bytu změní.
V dalším pokračování našeho dlouhodobého seriálu přinášíme návrhy a možná řešení interiérové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 2+kk. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdou inspiraci i další čtenáři, stejně jako v předchozích dílech.
Dopis čtenářky
Dobrý den, chtěla bych poradit s rekonstrukcí bytu 2+kk v panelovém domě v Praze 10. Panelák je po kompletní rekonstrukci. V bytě teď bydlíme s přítelem dva a plánujeme miminko, takže řešíme především dispozici tak, abychom se tam všichni vešli a měli soukromí. Ideálně, aby byla oddělená ložnice a dětský pokoj, ale asi to nepůjde, tak asi nezbyde, než abychom spali všichni v jednom pokoji. Byt chceme kompletně zrekonstruovat, to znamená nové podlahy, jádro – chceme oddělené WC a koupelnu, novou kuchyň a samozřejmě řešíme hlavně ukládání věcí. Největší nedostatek vidíme v původním bytovém jádru.
Jádro je umakartové a navíc je díky této dispozici malá kuchyň. Naše představa je při rekonstrukci bytového jádra zvětšit kuchyň a vymyslet nějaké úložné prostory, kterých je v bytě nedostatek. Potřebujeme nejen skříně na šaty, ale také na úklidové prostředky a sezónní sportovní vybavení. V koupelně nemusíme mít vanu ani pračku, ale chceme nějakou skřínku pro hygienické potřeby. V kuchyni větší dřez, ledničku a vestavěnou myčku. Například vůbec nevíme, kde umístit jídelní stůl s židlemi. V obýváku by měla být sedačka, televize s malou obývací stěnou a stolek. V ložnici asi vestavěnou skříň a samozřejmě velkou postel. Dispozice bytu není asi pro naše požadavky vhodná, ale stěhovat se nechceme a tak se nebráníme myšlence celý byt přeorganizovat včetně dispozice místností, pokud to pomůže.
Pokud bychom mohli poprosit, nemáme rádi moderní nábytek, tedy takové ty studené neosobní bílé kvádry a takové ty katalogové interiéry s kýčovitými barvami a tapetami. Nechceme ani nějaké stylové věci, aby to nevypadalo, že tam bydlí důchodci, mysleli jsme něco mezi. Tedy něco originálního netypického, s vtipem, ale zároveň vhodné pro dospělé budoucí rodiče. Nebráníme se bílé, pokud bude použita tak, aby to nebylo jako v nemocnici a také nemusíme tmavé velké plochy dřeva, když dřevo, tak spíše světlé, ale ne rustikální dub jako někde na úřadě.
Snad jsme to napsali všechno a budeme moc rádi, když se na to podíváte. Děkujeme, Karolína P.
Zadání čtenářky – shrnutí
- nová koupelna a WC, kuchyň (to znamená zrušit původní jádro)
- větší kuchyň
- vyřešit umístění jídelního stolu a především úložné prostory v celém bytě
- ložnice a dětský pokoj – ideálně oddělené
- provedení originální, stylové, ale ne katalogové a ne rustikální, ne tmavé dřevo
- změna dispozice
Nejprve jsem řešila dispozici bytu – šlo mi o to, abych vyhověla požadavkům na kuchyň, koupelnu, WC a úložné prostory. Proto jsem udělala velkou změnu v přední části bytu. Úplně jsem zrušila původní jádro a vlastně i předsíň. Do bytu se vstupuje do chodby, která je bez dveří a plynule se prochází dále. Doleva do kuchyně a doprava do obýváku. V chodbě je jen umístěn věšák a odkládací police se zrcadlem. Prostor je čistý a jednoduchý.
Vybavení kuchyně
Vybavení kuchyně snad obsahuje vše potřebné. Varná elektrická deska, dřez s odkapem, vestavěná myčka šířky 45 cm, potom dvě vysoké skříně, v jedné je vestavěná lednice a mrazák a ve druhé je dole vestavěná pračka a nad ní vestavěná trouba a mikrovlnná trouba.
Jídelní stůl v obýváku
V obýváku jsem pak umístila jídelní stůl, který se do kuchyně už nevešel a samozřejmě podle požadavků čtenářky pohovku, odkládací stolky, TV a skříňky. Přes obývací pokoj se vstupuje do koupelny a na WC a dále pak malou chodbičkou do ložnice, pokoje a malé šatny. Ta vznikla díky zmenšení velkého pokoje a je praktičtější než řada skříní.
Policové skříňky až do stropu
V ložnici jsem se snažila vytvořit dostatečně velkou postel a tak se už vešly jen malé policové skříňky, které jsem ale schválně udělala vysoké až do stropu a naproti posteli pak komody – prádelník. V dětském pokoji je kompletní vybavení, které jsem navrhla již jako pro větší dítě, ale zatím je mohou vyřešit jinak, podle potřeb miminka a rodinného rozpočtu.
Koupelna opravdu minimální
Zásadní je vybavení WC a koupelny, která je opravdu malinká, ale podle mne praktická. Volila jsem raději velkou sprchu než malou vanu. I když je ten prostor opravdu minimální, je opravdu praktický a nebude problém tam udržovat čistotu.
Kombinace barev
Barevné provedení vychází ze světlejší dřevěné podlahy a na nábytku použité kombinaci bílé a opět totožného dekoru jako na podlaze. Originalitu a dekorativnost jsem vyřešila použitím tapety a textilií. V kuchyni jsem kombinovala bílou, která na skříňkách převažuje s dřevem na horních skříňkách. Na pracovní desku jsem navrhla bílý mramor a vše dekoruje modré sklo, jako obklad, což vše propojuje s modrou tapetou.
Materiál podlahy na obložení nádrže
Na WC jsem si pohrála s tím, že materiál podlahy je použit i na obložení nádrže a nad tím je nově použita tapeta. Není zde vůbec žádný obklad. V koupelně jsem použila stejný mramor, jaký je v kuchyni na sprchový kout. A pak už jen pásek kolem umývadla. Ten je možné samozřejmě nahradit velkoformátovými obklady v bílé nebo krémové barvě – samozřejmě bez dekorů!
Žlutá oživuje ložnici a dětský pokoj
V ložnici se barevná paleta opakuje. Na čalouněné čelo postele jsem použila výraznou kanárkově žlutou barvu, která je teplá a živá. V dětském pokoji jsem použila tutéž žlutou na židli, která je stejná jako židle z jídelního koutu. Stejná žlutá se objevuje také u čalouněného čela postele.
Snažila jsem se navrhnout interiér ryze praktický s originálními dekorativními prvky, které lze podle vkusu změnit bez zásahu do dispozice bytu.
Text: Kateřina Mlejnková
Vizualizace a plánky: autorka
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. (km@interierykm.cz, www.interierykm.cz)