Nový prostor je čistý a jednoduchý

Datum: 2.1.2015
obrázek
Chyby vzniklé při stavbě panelových domů použitím nekvalitního materiálu na první pohled člověka příliš netrápí, mnohé jiné věci vadí skoro denně. Patří mezi ně například stísněnost prostor, která je dána nejen velikostí místností, ale i výškou 260 centimetrů.

U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste, je-li to možné, aspoň jedny dveře zrušit. A rozhodně se snažte umístit do chodeb vestavěné skříně, do kterých byste uložili maximálně věcí. Pokoje potom nebudete muset zbytečně zahltit skříňkami, policemi a dalším nábytkem a díky tomu budou působit opticky větším a vzdušnějším dojmem.

Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, jiní se pustí do komplexní přestavby, při níž dispozici bytu změní.

V dalším pokračování našeho dlouhodobého seriálu přinášíme návrhy a možná řešení interiérové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 2+kk. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdou inspiraci i další čtenáři, stejně jako v předchozích dílech.

Dopis čtenářky

Dobrý den, chtěla bych poradit s rekonstrukcí bytu 2+kk v panelovém domě v Praze 10. Panelák je po kompletní rekonstrukci. V bytě teď bydlíme s přítelem dva a plánujeme miminko, takže řešíme především dispozici tak, abychom se tam všichni vešli a měli soukromí. Ideálně, aby byla oddělená ložnice a dětský pokoj, ale asi to nepůjde, tak asi nezbyde, než abychom spali všichni v jednom pokoji. Byt chceme kompletně zrekonstruovat, to znamená nové podlahy, jádro – chceme oddělené WC a koupelnu, novou kuchyň a samozřejmě řešíme hlavně ukládání věcí. Největší nedostatek vidíme v původním bytovém jádru.

Jádro je umakartové a navíc je díky této dispozici malá kuchyň. Naše představa je při rekonstrukci bytového jádra zvětšit kuchyň a vymyslet nějaké úložné prostory, kterých je v bytě nedostatek. Potřebujeme nejen skříně na šaty, ale také na úklidové prostředky a sezónní sportovní vybavení. V koupelně nemusíme mít vanu ani pračku, ale chceme nějakou skřínku pro hygienické potřeby. V kuchyni větší dřez, ledničku a vestavěnou myčku. Například vůbec nevíme, kde umístit jídelní stůl s židlemi. V obýváku by měla být sedačka, televize s malou obývací stěnou a stolek. V ložnici asi vestavěnou skříň a samozřejmě velkou postel. Dispozice bytu není asi pro naše požadavky vhodná, ale stěhovat se nechceme a tak se nebráníme myšlence celý byt přeorganizovat včetně dispozice místností, pokud to pomůže.

Pokud bychom mohli poprosit, nemáme rádi moderní nábytek, tedy takové ty studené neosobní bílé kvádry a takové ty katalogové interiéry s kýčovitými barvami a tapetami. Nechceme ani nějaké stylové věci, aby to nevypadalo, že tam bydlí důchodci, mysleli jsme něco mezi. Tedy něco originálního netypického, s vtipem, ale zároveň vhodné pro dospělé budoucí rodiče. Nebráníme se bílé, pokud bude použita tak, aby to nebylo jako v nemocnici a také nemusíme tmavé velké plochy dřeva, když dřevo, tak spíše světlé, ale ne rustikální dub jako někde na úřadě.

Snad jsme to napsali všechno a budeme moc rádi, když se na to podíváte. Děkujeme, Karolína P.

Zadání čtenářky – shrnutí

  • nová koupelna a WC, kuchyň (to znamená zrušit původní jádro)
  • větší kuchyň
  • vyřešit umístění jídelního stolu a především úložné prostory v celém bytě
  • ložnice a dětský pokoj – ideálně oddělené
  • provedení originální, stylové, ale ne katalogové a ne rustikální, ne tmavé dřevo
  • změna dispozice

Nejprve jsem řešila dispozici bytu – šlo mi o to, abych vyhověla požadavkům na kuchyň, koupelnu, WC a úložné prostory. Proto jsem udělala velkou změnu v přední části bytu. Úplně jsem zrušila původní jádro a vlastně i předsíň. Do bytu se vstupuje do chodby, která je bez dveří a plynule se prochází dále. Doleva do kuchyně a doprava do obýváku. V chodbě je jen umístěn věšák a odkládací police se zrcadlem. Prostor je čistý a jednoduchý.

Vybavení kuchyně

Vybavení kuchyně snad obsahuje vše potřebné. Varná elektrická deska, dřez s odkapem, vestavěná myčka šířky 45 cm, potom dvě vysoké skříně, v jedné je vestavěná lednice a mrazák a ve druhé je dole vestavěná pračka a nad ní vestavěná trouba a mikrovlnná trouba.

Jídelní stůl v obýváku

V obýváku jsem pak umístila jídelní stůl, který se do kuchyně už nevešel a samozřejmě podle požadavků čtenářky pohovku, odkládací stolky, TV a skříňky. Přes obývací pokoj se vstupuje do koupelny a na WC a dále pak malou chodbičkou do ložnice, pokoje a malé šatny. Ta vznikla díky zmenšení velkého pokoje a je praktičtější než řada skříní.

Policové skříňky až do stropu

V ložnici jsem se snažila vytvořit dostatečně velkou postel a tak se už vešly jen malé policové skříňky, které jsem ale schválně udělala vysoké až do stropu a naproti posteli pak komody – prádelník. V dětském pokoji je kompletní vybavení, které jsem navrhla již jako pro větší dítě, ale zatím je mohou vyřešit jinak, podle potřeb miminka a rodinného rozpočtu.

Koupelna opravdu minimální

Zásadní je vybavení WC a koupelny, která je opravdu malinká, ale podle mne praktická. Volila jsem raději velkou sprchu než malou vanu. I když je ten prostor opravdu minimální, je opravdu praktický a nebude problém tam udržovat čistotu.

Kombinace barev

Barevné provedení vychází ze světlejší dřevěné podlahy a na nábytku použité kombinaci bílé a opět totožného dekoru jako na podlaze. Originalitu a dekorativnost jsem vyřešila použitím tapety a textilií. V kuchyni jsem kombinovala bílou, která na skříňkách převažuje s dřevem na horních skříňkách. Na pracovní desku jsem navrhla bílý mramor a vše dekoruje modré sklo, jako obklad, což vše propojuje s modrou tapetou.

Materiál podlahy na obložení nádrže

Na WC jsem si pohrála s tím, že materiál podlahy je použit i na obložení nádrže a nad tím je nově použita tapeta. Není zde vůbec žádný obklad. V koupelně jsem použila stejný mramor, jaký je v kuchyni na sprchový kout. A pak už jen pásek kolem umývadla. Ten je možné samozřejmě nahradit velkoformátovými obklady v bílé nebo krémové barvě – samozřejmě bez dekorů!

Žlutá oživuje ložnici a dětský pokoj

V ložnici se barevná paleta opakuje. Na čalouněné čelo postele jsem použila výraznou kanárkově žlutou barvu, která je teplá a živá. V dětském pokoji jsem použila tutéž žlutou na židli, která je stejná jako židle z jídelního koutu. Stejná žlutá se objevuje také u čalouněného čela postele.

Snažila jsem se navrhnout interiér ryze praktický s originálními dekorativními prvky, které lze podle vkusu změnit bez zásahu do dispozice bytu.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka

Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. (km@interierykm.cz, www.interierykm.cz)

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne