Na skok v Istanbulu

Datum: 28.12.2014
obrázek
Do Istanbulu se lze dostat všelijak. V rámci pořádaných eurovíkendů, nebo si vyjet na jednodenní výlet z nedalekého řeckého ostrova Rhodos, případně jako se to povedlo mě a mým kolegům. Byli jsme totiž pozváni na Mezinárodní tiskovou konferenci R + T 2015, která se konala 16. října 2014 právě v tomto městě.

Ulrich Kromer von Baerle, jednatel Messe Stuttgart, na tiskové konferenci prohlásil: „V portfoliu Messe Stuttgart zaujímá veletrh R+T zvláštní místo. Jedná se o vedoucí světový veletrh rolet, vrat a protisluneční ochrany, a tedy o jeden z veletrhů s nejvyšším podílem mezinárodních vystavovatelů a návštěvníků. Skutečnost, že se dnes setkáváme v Istanbulu, abychom hovořili o R+T ukazuje, jakou pozoruhodnou cestu tato akce od svých začátků do tohoto okamžiku urazila. Příští rok oslavíme padesát let existence veletrhu R+T, který je na nejlepší cestě k pokračování v úspěšném kurzu.“

S výhledem na moře

Účastníci konference byli ubytováni v hotelu Hilton Istanbul Bosphorus a ubytování bylo skvělé s výhledem na moře a možností pobývat v krásné zahradě. Turecká kuchyně je úžasná a mohu ji všem jen doporučit. Turci jsou velice přátelští a úslužní. V hotelu byl i hotelový čistič bot, který mi vyčistil boty opravdu dočista. Společná večeře na lodi v rámci mezinárodní tiskové konference R+T neměla opravdu žádnou chybu.

Finta čističe bot

Předejde nás pouliční čistič bot. Pár metrů před námi mu z přenosného stolku vypadne kartáč. Zvedám ho a volám na něj. Otáčí se a děkuje. Za chvíli nás dožene a znovu mi děkuje. S rukou na srdci mi nabízí, že mi vyčistí boty, byl jsem prý na něj hodný. Nechávám si tedy opět vyčistit boty. Během čištění se dovídám, že je z Ankary, že má doma čtyři děti... Pak došlo na placení. Svou fintu za chvíli zopakoval před skupinkou německých turistů.

Na rozhraní dvou kontinentů

Nejen úžasnou historii a velké množství památek, ale také unikátní kosmopolitní atmosféru a nekonečné možnosti nákupů nabízí Istanbul. Nejnavštěvovanější a největší turecké město ležící na Bosporské úžině mezi Evropou a Asií. Jeho geografická poloha na rozhraní dvou kontinentů z něj dělá oblíbenou turistickou destinaci.

Konstantinopol, Byzantion, Cařihrad

Istanbul byl v minulosti centrem jak Východořímské, Byzantské tak i Osmanské říše a byl nazýván mnoha jmény - Konstantinopol, Byzantion či Cařihrad. Už jen samotné množství názvů vypovídá o bohatých a pestrých dějinách tohoto města. Největšího rozkvětu se město dočkalo za vlády Byzantské říše, kdy se stalo hlavním městem veškerého obchodu a kultury. Istanbul, který dnes sice není hlavním městem, je určitě tureckým městem nejvýznamnějším. Právě jeho poloha mu dala přezdívku Brána Orientu. Tato téměř 13 milionová metropole se pyšní podzemní i tramvajovou dráhou a železničním spojením do celé Evropy.

První byli Argonauti

Istanbul je z jihu omýván vodami Marmarského a ze severu Černého moře. Město je protnuto Bosporskou úžinou, která jej rozděluje na západní evropskou a východní asijskou část. V evropské části se nachází většina významných památek a také se zde rozkládá historické centrum pocházející z období Římské říše. Samotná Bosporská úžina je strategicky velmi významná a dopravně hojně využívaná vodní cesta. Průliv je dlouhý 31,5 km a jeho hloubka dosahuje 118 metrů. Podle dávné pověsti jako první přepluli Bospor Argonauti hledající zlaté rouno.

Do chrámu bez fernetu

Přestože je Istanbul největším městem Turecka, všechny jeho nejvýznamnější památky naleznete poměrně blízko u sebe ve čtvrti Sultanahmet a jejich prohlídka tak není nijak náročná. Tato výhoda potěší nejednoho návštěvníka. Člověk nemusí využívat místní hromadnou dopravu, postačí mu vlastní nohy. Dominantní a nejznámější istanbulskou stavbou je chrám Boží moudrosti Hagia Sofia, vystavěný před více než 1400 lety. Do tohoto chrámu, což byl až do postavení chrámu sv. Petra v Římě mnoho století největší křesťanský kostel na světě, můžeme vstoupit až po prohlídce rentgenem jako na letišti. Kolegovi v tašce bez problému propustili kapesní nůž, ale všem nám zabavili placatice s fernetem. Zřejmě je alkohol opravdu metla lidstva.

Modrá mešita

Stejní řemeslníci, jací se zasloužili o výstavbu unikátního indického Tádž Mahalu, jsou autory istanbulské Modré mešity, jejíž snahou bylo předčit krásu nedaleké Hagia Sofie. Modrou mešitu nechal v letech 1609 až 1616 vystavět sultán Ahmed I. Její název je odvozen od barvy interiéru, který zdobí převážně modré dlaždice. Tuto slavnou sakrální stavbu, která dodnes plní svou funkci, zdobí šest vysokých minaretů. V blízkosti Modré mešity jsou k vidění dva obelisky, jež jsou pozůstatky antického Hippodromu.

Empírový palác Dolmabahce

Na břehu Bosporu byl postaven nádherně zdobný empírový palác Dolmabahce, do nějž se v roce 1855 přestěhoval sultán Abdulmecit I. Výstavba tohoto honosného osmanského paláce byla údajně tak drahá, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876. Palác vypadá jako z pohádky – je řešen opravdu přepychově, ale jeho styl není tak orientální, jak bychom od pohádkového paláce očekávali. Ve velkých prostorách paláce je použito obrovské množství zlata a na výzdobu sloužily zejména těžké brokáty. V interiéru nechybí ani takové skvosty jako alabastrová koupelna, křišťálové schody či dvoumetrové vázy.

Komfort Sulejmanovy mešity

Další významnou muslimskou stavbou je Sulejmanova mešita, která vznikla během panování sultána Sulejmana Nádherného. K mešitě patří i přepychové paláce doplněné žulovými sloupy, lustry s bronzovými svícny a podlahy vyložené tkanými koberci. I přes veškerý komfort a luxus, kterým tato mešita oplývá, s ní nebyl sultán spokojen. Zdálo se mu, že vybavení není hodno jeho osobnosti, a proto pro sebe nechal vystavět ještě další palác – Topkapi. Jeho dokončení se však již nedočkal.

Slza Proroka

Palác Topkapi je opravdu obrovský a zahrnuje řadu pavilonů, které sloužily jako ubytovny pro kočovné Osmany. Od roku 1924 je Topkapi přístupný veřejnosti a slouží jako muzeum. Jednou z nejpůsobivějších v paláci Topkapi je místnost vybavená různými artefakty týkajícími se islámu. V nablýskaných schránkách jsou zde ukryty takové artefakty, jako je například vlas Proroka, nebo jeho slza.

Archeologické muzeum

Dalším zajímavým muzeem, které je možné v Istanbulu navštívit, je Archeologické muzeum vystavující obsáhlou sbírku antického umění. Za nejznámější a nejslavnější exponát je považována socha Alexandra Velikého a také sarkofág z roku 310 před naším letopočtem. Pokud byste hledali nejstarší istanbulskou stavbu, museli byste se vypravit ke Konstantinovu sloupu zvanému též Čemberlitaš, který vznikl v roce 330 při povýšení města na hlavní město Římské říše.

Nákupy v bazarech

Turisté míří také na některé z istanbulských bazarů. Tím nejnavštěvovanějším je Velký bazar nabízející tisíce obchůdků s tím nejrozmanitějším zbožím, od suvenýrů, starožitností, oblečení až po šperky. Velký bazar není z historického hlediska nijak zvlášť zajímavý, ale rozhodně se vyplatí jej navštívit. Vyniká totiž jedinečnou atmosférou a máte možnost na něm uskutečnit opravdu výhodné nákupy.

Text: Martin Chára

Foto: autor

Upoutávku z konference můžete shlédnout zde: http://youtu.be/GPpNAv1cELc.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne