Inspirace nejen vánoční

Datum: 22.12.2014
obrázek
Řadový dům představuje pro mnohé z nás komfortnější bydlení než v bytě v paneláku, ale ne vždy tomu musí být tak. Některé řadové domy mají stejné nešvary jako zmíněné byty. Od sousedů slyšíte každý krok na schodech, dispozice vznikající v době, kdy prioritou byla rychlost výstavby, neoplývají velkou variabilitou, preciznost a kvalita staveb také pokulhávala.

Není potřeba se zbytečně svazovat

Pokud si pořídíte starší řadový dům, stejně jako manželé Kubů z Jihlavy, musíte počítat s tím, že při rekonstrukci narazíte na podobné problémy jako při rekonstrukci bytu. Stávající rozvody odpadů a vody stejně jako nosné zdi vám obvykle nedovolí velké dispoziční změny. Tento příklad je ale ukázkou, že není potřeba se zbytečně svazovat a pokud máte jasný plán, lze uspořádání místností změnit i navzdory nosným zdím.

První nadzemní podlaží

Řadový dům byl postavený v 80. letech minulého století, v době, kdy i skupinová výstavba rodinných domů byla stále poznamenána typizačními pravidly i prefabrikací. Řadový dům manželů Kubů má dvě obytná podlaží a jedno technické. Největší rekonstrukcí prošlo první nadzemní podlaží, kde se nachází tzv. pobytový prostor.

Ideální čas na modernizaci

Původní dispozice majitelům domu nevyhovovala z důvodu nedostatku světla v jídelním prostoru, který byl uprostřed dispozice, kam přirozené světlo téměř vůbec nedopadalo. Z bytu byl špatný přístup na terasu, který vedl skrze komoru. Nevýhodou byla i zbytečně rozlehlá chodba a nevhodně umístěné úložné prostory. Po třiceti letech užívání dosluhovaly rozvody a v podstatě všechno vybavení bytu. Přišel tak ideální čas na modernizaci.

Změna systému vytápění

Rekonstrukcí chtěli majitelé domu s novými rozvody vyřešit i změnu systému vytápění a ohřevu teplé vody. Přáli si odhlučnit stěny od sousedů a požadovali velký jídelní prostor spojený s kuchyní, kde se budou moci nejen o Vánocích setkávat s přáteli a rodinou, propojený s venkovní terasou.

Odvaha se vyplatila

Majitelka domu je zároveň architektkou, proto návrh nové dispozice probíhal bez obtíží. Smělý návrh na zbourání velké části nosné středové zdi musel projít statickým posouzením a návrhem řešení, ale odvaha se v tomto případě vyplatila. Díky tomuto kroku majitelé získali pohodlnou prosvětlenou kuchyni s jídelnou, kam se bez problemu vejde rozkládací stůl pro 12 lidí. Z kuchyně mají přímý přístup na terasu a odtud na zahradu. Hluk od sousedů tlumí akustické sádrokartonové předstěny s izolací. Doprostřed dispozice se pak posunula technická místnost a menší koupelna. Obývací pokoj zůstal na svém místě.

Variabilita kuchyňského nábytku

Nábytek v kuchyni a jídelně byl pořízený na míru, naopak v obývacím pokoji se podařilo část nábytku zachovat a doplnit jej levnějšími sektorovými díly. Původní zůstala i dřevěná podlaha v obývacím pokoji a část schodiště, což pomohlo udržet náklady na rekonstrukci v rozumné výši. Výhodou kuchyňského nábytku je jeho variabilita. Část, která je standardně umístěná pod televizí, slouží jako lavice v případě, že se sejde celá rodina.

Barevná proměna

V interiéru převládají mužské neutrální tóny jako je bílá, černá a šedá. Ty jsou místy doplněné sytějšími barvami. Tato kombinace umožňuje snadnou barevnou proměnu interiéru a zároveň nemusí působit chladným dojmem.

Text: Jan Chára

Foto: Dana Hosová

Realizace a plánky: Marcela Kubů

Ing. arch. Marcela Kubů (*1986)

Vystudovala architekturu a stavitelství na ČVUT. Pracuje v Asociaci výrobců minerální izolace. Architektura a design zůstaly jejím velkým koníčkem.

Investice na rekonstrukci interiéru

kuchyně na míru včetně spotřebičů

250.000 Kč

stavební práce včetně materiálů

165.000 Kč

voda, topení, plyn

88.000 Kč

elektroinstalace

30.000 Kč

podlahy, dveře

65.000 Kč

obklady, technické zařízení

34.000 Kč

osvětlení

20.000 Kč

celková investice

650.000 Kč

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne