Vánoční potěšení

Datum: 17.12.2014
obrázek
Hrnkové hyacinty, tedy ty pěstované v květináči, kvetou přibližně tři týdny. Barvami zářící hyacinty se u nás většinou spojují s příchodem jara, a ne každý proto ví, že začínají vykvétat již v listopadu. Mohou se tak v předvánočním období stát nádhernou dekorací, která zkrášlí jakýkoliv interiér. Anebo dárkem za příjemnou cenu, pokud budou nápaditě dozdobené.

Předností je delikátní vůně

Hyacinty jsou skutečně rostlinami, které jsou pro Vánoce typické. V Nizozemsku byly dříve s Vánocemi úzce spojovány, ale nyní jsou díky svěžím barvám a vůni oblíbené i na jaře. Jsou k dostání v mnoha barvách, od světlých tónů až po tmavé − bílé, smetanové, žluté, růžové, modré, fialové, červené i lososové a tmavě lososové. Novější barvy, jako například světle žlutá a lososová, nevoní tak silně jako modře nebo růžově kvetoucí hyacinty.

Tradice i současnost

V Nizozemsku byly hyacinty populární už v 18. století, kdy se jich pěstovalo přes 2 000 kultivarů. A dodnes zůstalo Nizozemsko zemí, kde se hyacinty pěstují nejvíce. Hyacint je možné vzít také jako malou pozornost, když jdeme na návštěvu během vánočních svátků. V Nizozemsku mají vánoční dekorace z hyacintů dlouhou tradici, a proto jsou Vánoce spojené s tradičními barvami hyacintů, jako jsou modrá a růžová.

Vhodné kombinace

Dozdobení, které koresponduje s vánoční atmosférou, je samozřejmě nutností. Hyacint, i když má přirozeně romantický charakter, můžeme naaranžovat velmi moderně, takže se hodí i do současných interiérů. V tomto případě vyberte bíle kvetoucí hyacint a ten kombinujte se stříbrnou nebo zelenou barvou obalu nebo drobných doplňků. Je možné využít také čiré vázy, které moderní vzhled velmi dobře podtrhují.

Vykvete na Štědrý den

V posledních letech se hyacinty často aranžují tak, že nejsou zasazené v květináči, ale jsou zbavené zeminy a vidíme jejich rostoucí kořeny. Tento trend se používá i u aranžmá na zimu. Hyacint vykvétá při teplotě 16 – 20 °C, kvete obvykle 21 dní, při vyšších teplotách bude ale tato doba kratší. Není nutné jej přihnojovat, pouze pravidelně zalévejte, květináček bývá malý a rychleji proto vysychá. Kořenový bal bychom měli udržovat stále mírně vlhký. Pokud si tedy přineseme hyacint na svatou Barboru domů, určitě nám na Štědrý den ještě pokvete.

Text: (cd)

Foto: HKH

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne