Monkeybiz zvířátka od NILY v nových designech

Datum: 11.12.2014
obrázek
Nádherné barevné figurky koní jsou vyráběny z korálků v Jihoafrické republice za použití tradičních dovedností, ovšem ve zcela novém designu. Po celém světě si získaly tisíce příznivců i z řad renomovaných návrhářů. Leckdy neforemná, výrazně barevná a různě velká zvířátka na tenkých nohách jsou každé dílem jedné ženy, podepsané na připevněném lístečku. Kdo je držel v rukou, ví, jak jsou magická.

NILA přináší typ na netradiční vánoční dárek

V oblasti Khayelitsha na předměstí Kapského Města je čtyřicet procent obyvatel bez práce. Procento HIV pozitivních dospělých je zde nejvyšší z celé Jihoafrické republiky. Milion lidí, z nichž mnozí žijí pod hranicí chudoby. Ale i zde existuje naděje – v podobě korálkových, asymetrických a živoucích zvířátek, která vyrábějí místní ženy. S úsměvem na tváři do svých výtvorů vkládají nezdolnou energii, kterou bychom těžko hledali v uličkách nejdražších obchodních domů západního světa. Právě tam ale korálkové výtvory putují, staly se hitem a nečekanou ikonou mezi etnickými dárky. Na své zákazníky čekají na policích londýnského Selfridges nebo módního domu návrhářky Donna Karan. „Na světě existuje tolik výrobků, ale jen málokteré mají smysl. Monkeybiz smysl mají,“ říká návrhářka.

Projekt Monkeybiz

Projekt Monkeybiz založily dvě jihoafrické výtvarnice Barbara Jackson a Shirley Fintz. Ty do něj v roce 2000 investovaly 30 000 liber ze své kapsy. Jejich idea byla jednoduchá. Ženám zdarma poskytnou korálky a drátky a hotové produkty od nich nakoupí a prodají. Výsledkem jsou barevná, leckdy neforemná, cross žánrová zvířátka, která zapadnou jako top designový produkt do těch nejstylovějších domácností. „Snažíme se udržet tu jejich podivnost,“ směje se Shirley. Shirley poprosila svou chůvu Makatiso, zkušenou v tomhle oboru, aby z korálků vytvořila panenku inspirovanou vintage hračkou, kterou našla doma. Makatiso si vzala na pomoc svoje kamarádky Mathapelo a Eunice a stvořily něco tak krásného, že Shirley nemohla věřit svým očím.

Je hezké, že i v tomto světě se sny plní

Každé zvířátko je od místních žen zakoupeno za férovou cenu a veškeré zisky z projektu putují zpět místní komunitě, zaplatily již „polívkárnu“ či místní yoga centrum pro znevýhodněné ženy. Dnes je do projektu Monkeybiz zapojeno více než 450 jihoafrických žen, které zvířátka a panenky vyrábí ve svých domovech. Tím se šetří náklady a navíc jsou stále nablízku svým dětem, které konečně mohly poslat do škol. Monkeybiz pak výrobky prodává do celého světa. „Doufaly jsme, že projekt bude fungovat, ale že korálková zvířátka vzbudí takovou senzaci, jsme nečekaly,” říká Shirley. „Proto jsme se nazvaly Monkeybiz, protože kdo by takový projekt bral vážně?”

A mezi šťastné odběratele projektu Monkeybiz se zařadila i společnost NILA. Zvířátka a panenky Monkeybiz si můžete koupit online nebo si pro ně zajít do obchodu v Korunní ulici v Praze na Vinohradech.

NILA podporuje projekt Monkeybiz

Již druhým rokem NILA podporuje projekt Monkeybiz. Hybnou silou značky NILA je bývalá právnička Eva, která se svou lásku k výjimečným předmětům a hledání artefaktů při svém posledním letu nad Atlantikem rozhodla proměnit v novou životní cestu. Na té pro vás pečlivě vybírá dekorace i oblečení, které mají etnický nádech, jsou z prvotřídních materiálů, eko a ručně vyráběné, jejichž etno náboj je však nadčasový a kombinovatelný se současným designem. A to je poselství značky NILA – objevovat krásu, kterou po světě lidé vytvářejí po staletí, a zasazovat ji do současného kontextu. Nejen, že se tak obklopíte výjimečnými věcmi, ale uděláte něco i pro druhé. Díky přímé spolupráci s výrobci a exklusivnímu on-line prodeji na www.nila.cz je také NILA schopná zákazníkům nabídnout velmi příznivé ceny.Kolekci NILA najdete v internetovém obchodě www.nila.cz a v NILAstore na adrese Korunní 91, Praha 3 – Vinohrady.

Text: Eva Jasanovská, foto: archiv autorky

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne