Dušičky si zaslouží moderní pietní nádoby

Datum: 21.10.2014
obrázek
Dušičky. O svátku zesnulých úřaduje lezavý vítr, bičují nás plískanice, všude je pošmourno. Ne, svátek zesnulých není z nejoblíbenějších. Rozhodně si však zaslouží, abychom jej uctili důstojně a vkusně. „Nabídka decentních a designově zajímavých pietních doplňků se znatelně rozšiřuje,“ upozorňuje zkušená zahradnice Miroslava Paclová.

Znáte to. I ti pozůstalí, kteří si památku zesnulých nepřipomenou „jak je rok dlouhý“, před Dušičkami zbystří – uvědomí si vlastní pomíjivost. „Zhruba od poloviny října registrujeme zvýšený zájem o vše, co nějak souvisí s Dušičkami,“ říká Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Ta vyrábí plastové květináče či truhlíky a také pietní nádoby značky Roseta.

Pietní plastová váza je elegantní a praktická

Hrob, který opečováváme, si zaslouží důkladnou pozornost. Během října by mělo přijít na řadu odplevelení, k čemuž Miroslava Paclová dodává: „Vhodné je použití herbicidu ve spreji. Plevel do dvou týdnů zaschne, pak jej stačí pouze vymést.“

Naše další kroky při úpravě hrobu posléze určuje, zda jej máme krytý kamennou deskou, nebo vlastníme hrob s výsadbou. V prvním případě je práce méně – v podstatě postačí zajistit vázu. To není žádná velká věda, přesto se vyplatí sáhnout po chytrém a moderním řešení. Tím je váza plastová, která však nepůsobí lacině, uměle. „Tyto speciální smuteční vázy jsou dostatečně prostorné, vysoké a hlavně mají dole zakomponovanou zátěž, která předchází převrhnutí i za prudkého větru,“ uvádí Lenka Novotná z Plastie. Velkou výhodou takového řešení je mimo jiné odolnost vůči mrazu a rovněž fakt, že spodní část této vázy je – na rozdíl od klasické keramiky či plechu – velmi šetrná k plášti hrobu.

Žardinka má účelný samozavlažovací systém

Velmi zajímavou novinkou na trhu s pietní flórou je samozavlažovací květináč neboli žardinka. Do žardinky se vejde velká chryzantéma nebo kombinovaná výsadba. A co je důležité, nemusíme se trápit se zálivkou. „Žardinka má porézní dno s knotem a zásobníkem vody, uplatňuje se zde samozavlažovací princip,“ vysvětluje zahradnice. Jak budeme při jejím používání postupovat? Květinu vyjmeme z květináče, vložíme do žardinky a obsypeme lehčím substrátem určeným do samozavlažovacích nádob. Ten poté lehce utužíme, nádobu postavíme na místo a bočním otvorem doplníme do zásobníku vodu.

Pietní žardinky mají lehký design a velkou škálu barevných odstínů. „Proto se dají snadno skloubit s rozličným materiálem hrobů,“ podotýká Lenka Novotná a dodává: „Starší a také dětské hroby ze světlého kamene velmi dobře doplňuje slonová kost, ke klasické šedavé žule patří odstín antracitový nebo stříbřitý, který se také hezky váže s nerezem. K načervenalým kamenům či pískovci se hodí bronzové tóny.“

Samozavlažovací květináče mají zvlášť zajímavý efekt u hrobů s výsadbou, jež vyžadují jistou zahradnickou péči. Praktické žardinky usnadňují práci a navrch vkusně doplní pietní klasiku – macešky, violky, chudobky nebo vřes.

Doporučené pietní minimum

Váza i žardinka, obě nádoby se velmi dobře doplňují a zároveň kombinují. Lze je sestavovat do větších kompozic se stejnými nebo různými rostlinami.

Těm z nás, kdo máme o uctění Dušiček úspornější představy, lze vázy či žardinky rozhodně doporučit. Klást na srdce je třeba jediné: Jestliže chodíme na hřbitov opravdu jen jednou ročně, domluvme se na správě hřbitova, kdy mají výzdobu odstranit. Není nic smutnějšího než dušičková výzdoba ve slunci nového léta.Výhody plastové vázy

 • Je výrazně vysoká, květiny tak hezky vyniknou.
 • Má stabilní zpevněné dno – nepřevrátí se. Odolný plast zaručuje dlouhou životnost.
 • Dno nepoškozuje krycí desku hrobů ani u leštěných kamenů.
 • Disponuje dostatečnou zásobou vody, která se díky zpracování nezahřívá.
 • Do ústí hrdla je vložen dělený kroužek – to umožňuje snadné a estetické uspořádání květin.
 • Je k dispozici v široké barevné škále s dobrým estetickým zpracováním a je cenově dostupná.

Výhody žardinky

 • Hodí se na nejrůznější typy hrobů včetně hrobek.
 • Je z materiálu určeného pro venkovní prostředí, odolného vůči mrazu a slunci.
 • Disponuje dlouhou životností.
 • Nemá plné dno dosedající na kamennou desku, nezanechává skvrny.
 • Okraje žardinky nepoškrábou kamennou desku, je vhodná i na leštěný kámen.
 • Díky samozavlažovacímu principu vydrží rostliny déle při občasné zálivce.
 • Vhodná pro širokou škálu sezonních rostlin i trvalek.

Text: David Halatka

Foto: Plastia

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne