Krásky podzimu – hvězdnice a chryzantémy

Datum: 13.10.2014
obrázek
Všechno jednou končí, i to letošní dlouhé slunné léto prozářené barvami nesčetného množství pestrých květin. A tak nám kalendář neúprosně připomíná počínající vládu podzimu. Ale nezapomínejme, že i toto roční období má své kouzlo a prostředí kolem nás dokáže rozveselit barvami.

Zkusme se proto blíže podívat na jedny z nejobvyklejších květinových krásek, které provází nadcházející roční období. Jejich barvami se budeme moci těšit po celou dobu podzimního usínání přírody, až do doby, než paní zima převezme nad přírodou své žezlo.

HVĚZDNICE

Již na přelomu srpna a září se na slunných záhoncích či v parcích můžeme setkávat se zákoutími posetými množstvím květů podzimních hvězdnic, jejichž kvítky připomínající svým tvarem známou kopretinu, se nám představují v barvách fialových, modrých nebo i temně červených.

Hvězdnice však nejsou pouze krásnými květinami podzimu, setkávat se s nimi můžeme i na jaře. Hvězdnice je dlouhověkou trvalkou dosahující výšky i více než 150 cm. Pro svůj zdárný růst vyžaduje dobře prohnojenou půdu, která dostatečně váže vodu i živiny. Na jaře rostlinám prospěje půdu obohatit kompostem a v případě suchého období jim dopřejeme pravidelnou zálivku, zvláště pokud hvězdnice pěstujeme v nádobách. Na záhony je vysazujeme na jaře, podzimní hvězdnice po odkvětu seřízneme nízko nad zemí.

Podzimní hvězdnice

Pro výsadbu se používají zejména šlechtěné kultivary pocházející ze Severní Ameriky, Evropy i Asie. Většinou se vyznačují vyšším vzrůstem a bohatě rozvětvenými květenstvími s množstvím květů. Existují však i nízké kultivary se vzrůstem do 40 cm. Hvězdnice vytvářejí rozvětvené trsy, na tuto vlastnost je třeba brát ohled při jejich výsadbě. Rozmnožovat je můžeme dělením trsů v jarním období a výsadbou na převážně slunná či polostinná místa. Na tmavých, zamokřených místech mohou trpět houbovými chorobami.

Aby hvězdnice vytvářela husté trsy s množstvím květů, prospívá jí nejen pravidelná zálivka zejména v sušším období, ale též odstřihávání odkvetlých květů, které podporuje nasazování květů nových a občasné prokypření zeminy.

Hvězdnice vynikne zejména ve skupinových výsadbách doplněná například žlutými rudbekiemi, ale též jako krásná solitéra v trvalkových záhonech. Můžeme ji použít i jako řezanou květinu.

Existuje mnoho kultivarů hvězdnic, k nejznámějším patří například Hvězdnice nízká (Aster dumousus), dosahující výšky pouhých 20 – 40 cm a tvořící kulovité keříky. Fialové, růžové či bílé květy se objevují v září až říjnu.

K dalším zajímavým kultivarům, avšak dosahujícím výšky až 150 cm, patří hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae) kvetoucí v září až říjnu v barvách od růžové, světle modré, přes modrofialovou, karmínově červenou, až po lososově růžovou a bílou.

O něco dříve, v srpnu až říjnu, kvete hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii) s rozvětvenými 100 cm vysokými lodyhami, velmi podobná hvězdnici novoanglické. Barevná škála jejích kultivarů v sobě zahrnuje květy v barvách vínově nebo karmínově červené, světle modré, modrofialové, červené či růžové.

Hvězdnice kvetoucí na jaře

Tyto druhy hvězdnic vyžadují výživné, mírně vlhké a dobře propustné půdy, vysazujeme je do slunných až polostinných poloh. Brzy na jaře, případně koncem léta, je můžeme množit dělením trsů, některé kultivary se dají množit i semeny. Krásně vyniknou při výsadbě do skalek, na okraje trvalkových záhonů, do skupinové výsadby spolu s keříky, ale i do okrasných nádob. Hodí se rovněž i k řezu.

Tyto rostliny je možno vysazovat i do sušších poloh, je však třeba zajistit pravidelnou zálivku. Důležité je i kypření půdy kolem rostlin a odstřihávání odkvetlých květů. Zabráníme tak zahnívání rostlin, ke kterému by mohlo dojít vzhledem k trsovitému růstu.

K nejznámějším zástupcům četných kultivarů patří v přírodě chráněná hvězdnice alpská (Aster alpinus), pocházející z Evropy, avšak svým rozšířením je známá od Evropy až do oblastí Sibiře. Tvoří přízemní růžice modrofialových květů, vysoké kolem 20 cm. Mimo volnou přírodu se pěstují odrůdy s květy v barvě bílé i růžové, kvetoucí v květnu až červnu.

V červenci až září kvete v přírodě rovněž chráněná hvězdnice chlumní (Aster amellus), dosahující výšky až 60 cm. Její květy se představují v barvách růžové, fialové i bílé.

Ze západní Číny původně pochází další druh hvězdnice (Aster tongolensis), která počátkem růstu vytváří nízké, stálezelené trsy, jež postupně tvoří souvislý porost. Kvete v květnu až červnu v barvě fialové až růžovo-fialové a dosahuje výšky mezi 40 – 50 cm.

CHRYZANTÉMY

Chryzantémy, někdy nazývané též listopadky, řadíme rovněž do čeledi hvězdnicovitých a pocházejí původně z Číny a Japonska, kde se tyto květiny dodnes těší značné oblibě. V přírodním prostředí kvetou spíše koncem podzimu, ale již v časnějším období je lze zakoupit jako květiny v nádobách. Chryzantéma je často nazývána hřbitovní květinou, snad proto, že patří k nejčastěji používaným rostlinám pro „dušičkovou“ výzdobu hrobů.

V Číně je chryzantéma považována za symbol věčného života a v Japonsku se dokonce stala znakem císařů. Její květy se vyskytují v druzích od jednoduchých až po plné a můžeme se s nimi setkat v barvách a odstínech od bílé, žluté, oranžové, přes odstíny světlé i tmavě fialové až po květy purpurové barvy.

O chryzantémách se traduje, že jsou symbolem dlouhého a šťastného života. Každopádně jsou především symbolem přicházejícího podzimu, který prozařují svými pestrobarevnými květy. Hodí se jednak jako řezané květiny do vazeb, lze je však pěstovat i v bytě jako rostliny hrnkové. K tomu jsou nejvhodnější drobnokvěté kultivary. Jedná se o sezónně pěstované rostliny, pro jejichž delší dobu kvetení je vhodnější spíše nižší pokojová teplota a dostatek zálivky. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout. Při vyšších pokojových teplotách rostlina kvete kratší dobu. Hrnkové chryzantémy dosahují vzrůstu kolem 30 cm a svědčí jim umístění na světle i v mírném polostínu. Po odkvětu se obvykle likvidují, avšak je možno je sestříhnout, umístit na chladnější místo a na jaře opět vysadit do venkovního záhonu. Nižší barevné odrůdy chryzantém mohou po určitou dobu sloužit i jako okrasa květinových truhlíků za okny, nejsou však mrazuvzdorné.

Text: Alexandra Hurtová

Foto: archiv autorky

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne