Příběhy bytových domů a jejich správce II.

Datum: 10.10.2014
obrázek
Společenství vlastníků - SVJ Sokolovská 570 a 571 v Prachaticích sdružuje 18 bytů. Jeho místopředseda Stanislav Svěchota se s námi podělil o trochu historie svého SVJ.

„Jsme dům, který před časem vystoupil ze SBD. Od února 2012 jsme společenství vlastníků - SVJ. Správu domu jsme svěřili společnosti GARANT CZ s.r.o. Prachatice, která nám pomáhala již s vydáním bytů do osobního vlastnictví. Pomohla nám i se založením SVJ a jeho rozběhem“, říká místopředseda SVJ Stanislav Svěchota.

Úctyhodná úspora

„Pouhé dva měsíce po osamostatnění jsme si odsouhlasili kompletní revitalizaci domu na klíč. Správce zařídil vše od finanční analýzy, přes schválení investice a jejího financování výhodným úvěrem OBNOVA od Buřinky, včetně výběru dodavatele, stavebního dozoru a jednání se stavebním úřadem. Po dokončení opravy správce zajistil revizi pojistné smlouvy na novou hodnotu a nová rizika“, popisuje místopředseda SVJ.

Cena oprav byla 2,3 milionu korun. Úvěrem OBNOVA hradili celou investici, protože neměli žádné úspory. Přesto, že museli kvůli úvěru navýšit příspěvky do fondu oprav, jsou na tom dnes mnohem lépe. Spotřeba tepla se po zateplení snížila o čtyřicet procent! Vzhledem k tomu, že cena tepla je v Prachaticích jedna z nejvyšších v republice – 784 Kč/GJ, je úspora v korunách velmi zajímavá, a dosáhla úctyhodných 125 000 Kč za rok. To je v průměru téměř 7 000 Kč na byt!

Významný podíl správce

„Stačí si připomenout, jak náš dům vypadal před rekonstrukcí a jak vypadá nyní, nebo si vytáhnout vyúčtování z minulých let a porovnat ho s aktuálním. Z vlastní zkušenosti vím, že významný podíl na tom, jak bytový dům vypadá i na tom jak dům hospodaří, má jeho správce“, vzpomíná místopředseda a dále konstatuje: „Platí známá pravda, že „doma nejsme nikdo prorokem“. Je mnohem efektivnější, když podněty směřující k vylepšení bydlení, k úsporám a k hospodaření domu předkládá správce. Hlas „zvenčí“ lidé vnímají s větší vstřícností a bez podjatosti. Diskuse před „někým zvenčí“ je věcná, kultivovanější, nepere se „špinavé prádlo“ a neztrácí se čas malichernostmi.“

„Podle toho, jak dům vypadá, poznám kvalitu správce domu na první pohled. Velmi o kvalitě správce napoví přehlednost evidenčních listů a srozumitelné vyúčtování služeb. To je, podle mého názoru, vizitka dobrého správce“, je přesvědčen místopředseda SVJ Stanislav Svěchota.

Text: Jiří Hagara, jednatel GARANT CZ s.r.o.

Foto: SVJ

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne