S vkusem a porozuměním

Datum: 3.10.2014
obrázek
Návrh na zakázku má řadu výhod, především pro klienta. Eva – majitelka menšího bytu, odešla nedávno do důchodu. Ráda sportuje, jezdí na kole, a tak se stejným nadšením a výdrží se rozhodla zvládnout i rekonstrukci. Už delší dobu cítila, že interiér po všech stránkách dosloužil, je nemoderní a nedá se v něm doslova hnout.

„Nejvíc mi vadily koupelna a kuchyň, na nich se čas podepsal nejvíc. Špatně na tom byly i oba pokoje vzhledem ke starému tmavšímu nábytku, nepohodlný byl jídelní kout. Přestože bydlím až v pátém patře, v interiéru chybělo světlo,“ říká Eva, která měla víceméně hrubou představu o budoucím stylu. Chtěla především světlý moderní a dobře udržovatelný interiér. Sama by si na změnu netroufla, začala proto pátrat po odborné pomoci.

S citem pro celek i detail

Po nějaké době objevila na internetu ateliér Bytový architekt. Práce obou mladých architektek ji natolik zaujaly, že je ihned oslovila. Po první schůzce měly obě strany jasno a mohlo se začít – nejdřív s projektem, následně s realizací.

„Navrhujeme interiéry na míru nejenom klientovi, ale i samotnému prostoru. Nabízíme pokaždé několik vhodných variant. Základem návrhu, který obsahuje kalkulaci i časový harmonogram, skici, vizualizace a vzorky materiálů, je vzájemné porozumění, snaha zjistit v čem se majitel bytu, či domu cítí nejlíp. Předem si ujasníme barevné a materiálové řešení, ušetří to hodně času,“ vysvětluje postup ateliéru architektka Dita Héderváry.

Osvobozená domácnost

V polovině devadesátých let proběhla v bytě částečná rekonstrukce – z bytu zmizelo umakartové jádro, před dvanácti lety pak nahradila původní okna plastová. Vše ostatní zůstalo v poměrně přeplněném bytě beze změny. „Stavebně ale nebylo nutné příliš bourat. S dispozicí jsem příliš nehýbala, větší úpravy čekaly pouze koupelnu. Přibyla do ní polopříčka dělící nový prostornější sprchový kout se skládacími skleněnými dveřmi a skříňku. Posunout bylo nutné dveře, aby na stěně vzniklo místo pro umývadlo. Malou místnost rozzářil nový velkoformátový obklad imitující pískovec a také bílý nábytek. Poddimenzované bylo rovněž původní nasvícení koupelny,“ uvádí architektka.

„Nejvíce nepořádku v bytě bylo spojeno s předěláváním elektroinstalace. Původní rozvody byly za hranicí životnosti, v kuchyni mám novou větší linku, pořídila jsem si ještě další spotřebiče, pro které bylo nutné přidat jističe,“ dodává majitelka.

Sázka na bílou a červenou

Dita Héderváry si s nedostatkem metrů a světla poradila na první pohled elegantně a zdánlivě jednoduše. Pečlivě ovšem volila veškeré materiály a barvy. Nový nábytek vyrobili podle jejího návrhu truhláři. Vyřešila se tím klasická paneláková bolest – nedostatek úložných prostor. Do úzké ložnice se kromě rozkládací postele vešly pracovní kout i stojan na kolo, na kterém Eva celoročně doma trénuje. V obývacím pokoji, který je propojený s kuchyňským koutem, převládá bílá barva, červená pohovka byla přáním majitelky a v prostoru také funguje jako příjemný akcent. V kuchyni architektka maximálně využila prostor výklenku, v němž je do tvaru písmene U umístěna bílá kuchyňská linka. Na stěně nad pracovní deskou je obklad z barveného skla. Jednotícím prvkem interiéru jsou kromě bílé barvy také efektní designová svítidla od italského výrobce Molto Luce.

Text: Eva Nosková

Foto: Robert Žákovič


Přehled nákladů

  • Celková částka za rekonstrukci (včetně stavebních prací, dveří a sanity) – 300 000 Kč
  • Nábytek vyrobený na zakázku (kuchyň, koupelna, ložnice) – 180 000 Kč
  • Osvětlení – zhruba 40 000 Kč
  • Skleněný obklad stěny v kuchyni – 9 000 Kč
  • Dveře včetně obložkových zárubní – 22 000 Kč

MgA. Dita Héderváry

V roce 1999 absolvovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze (ateliér architektury a designu Bořka Šípka). Během studií vysoké školy pracovala jako interiérová architektka, navrhovala především soukromé interiéry. www.bytovyarchitekt.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne