Stará kuchyně získala novou, atraktivní tvář

Datum: 15.9.2014
obrázek
Kuchyňský prostor lze řešit různými způsoby. Oblíbený je přímý tvar linky doplněný ostrůvkem, což nabízí logické uspořádání a plynulou návaznost jednotlivých pracovních zón. Přímé linky je vhodné doplnit samostatným blokem sdružujícím vysoké skříně pro spotřebiče a spížní skříně. Toto seskupení se nejvíce uplatní u moderních kuchyní s hladkým profilem dvířek, u kterých je vhodné zdůraznit funkční prvky.

Sofistikovaný systém ukládání

Klasické či rustikální kuchyně dávají přednost půdorysnému uspořádání do tvaru písmene L nebo U, u nichž je cílem zejména podtrhnout design. Dokonalé fungování kuchyně je závislé na detailně a pečlivě promyšlené dispozici. Chytře naplánovaná sestava kuchyně bude fungovat velice efektivně a sofistikovaný systém ukládání zajistí, aby všechno bylo vždy v dosahu.

Celková funkčnost nábytku

Kromě funkčního uspořádání nesmíme opomínat kvalitu, a to často kvalitu, kterou na první pohled nevidíme. Skrývá se v použitých materiálech a výrobních technologiích. Je důležité, aby použité materiály byly zdravotně nezávadné, dostatečně pevné a odolné, barevně a tvarově stálé, umožnily snadnou údržbu a samozřejmě byly vzhledově atraktivní. Technologické postupy mají za úkol zajistit pevnost spojů, kvalitní opracování hran, rozměrovou přesnost a celkovou funkčnost nábytku po řadu let používání.

Současné trendy

Na první pohled vás současné kuchyně zaujmou kombinací účelnosti a designu, provedené z kvalitního materiálu a vybavení špičkovými spotřebiči. Kuchyni neměníme každý rok, očekáváme, že nám bude sloužit dlouhá léta, proto bychom při plánování měli přemýšlet, jak nejlépe ji uspořádat a na co se při jejím výběru zaměřit. Současným trendem je propojení kuchyně a jídelny s obývacím prostorem, což vyžaduje jednotný design.

Oblíbené materiály

Mezi nejoblíbenější materiály, kromě klasického dřeva, dýhy a lamina, patří i naprosto hladké, bez pórů, foliované a lakované povrchy, jež splňují přísná hygienická kritéria. Výhodou a zároveň i hitem je kombinování všech těchto materiálů. Nejpopulárnější výplně dveří u skříní a skříněk představují laminované dřevotřísky, matelac, lacobel a zrcadla. Třetí nejprodávanější materiál - lacobel je nabízen jak v tradičním bílém provedení, tak i v různých barevných odstínech.

Příběh kuchyně manželského páru

Starší manželský pár dostal k 35. výročí manželství dárek od svých dětí – rekonstrukci kuchyně, která také nebyla přesně těch pětatřicet let rekonstruována. Na přestavbu si přizvali architektku Zuzanu Strouhalovou a designéra Radovana Mačáka z pořadu Jak se staví sen. Kuchyň se nachází v rodinném domku, vchází se do ní z malé předsíně. V rodinném domku je ještě velký vstup s předsíní. Z kuchyně se pak vstupuje do koupelny.

Nový koncept

Pro koncept nové kuchyně, pokud se barevnosti týče, zvolili designéři přírodní ladění, to znamená kombinaci zemitých barev. Tedy hnědé a béžové. A tato kombinace je ještě oživena výraznější oranžovou barvou. Designéři primárně vybourali stěnu mezi předsíní a kuchyní a tím se jim podařilo zvětšit prostor pro následnou rekonstrukci.

Kuchyně do tvaru L

Pokud se půdorysu týče, je použit nový návrh kuchyně, který vychází ze systému do L. Na jedné straně jsou umístěny vysoké moduly – lednice, trouba, mikrovlnka. Na ně pak plynule navazují spodní a vrchní skříňky. Kuchyně je provedena v bílém lesku a "odráží" se na podkladu kontrastní tmavohnědé stěny.

Dekor travertinu

Na podlahu zvolili designéři plovoucí podlahu v dekoru travertinu. Stejný dekor se objevuje i na pracovní ploše linky.

"Vyrůstá" z podlahy

Ve středu místnosti se nachází ostrůvek, který jako by „rostl“ z podlahy – je na něm také použit dekor travertinu. Na něj navazuje dominanta prostoru – jídelní stůl z bahenního dubu, který vhodně koresponduje s obkladem za kuchyní. U stolu jsou lehké dřevěné židle značky Ton.

Bodovky a závěs

Na strop architekti umístili sádrokarton, v kterém jsou bodovky a závěsné světlo, které je zaměřeno na stůl. Mezi bývalou předsíňku a kuchyni navrhli lehký světlý závěs, kterým se místnosti dají lehce oddělit.

Text: Jan Chára

Foto: Zuzana Strouhalová, časopis PANEL PLUS

Ing. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d´erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v atelieru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a v současnosti pracuje samostatně pod svým jménem. Věnuje se designové práci od návrhu šperků, nábytku, interiérů, až k návrhům domů.

Radovan Mačák (1981)

Studoval obor nezávislé umění a malba ve státě Oregon v USA, čtyři roky žil na Tchaj-wanu, studoval zde tradiční čínskou malbu a interiérový design na Hongkong School of design, v roce 2009 založil s kolegou Otto Fiřtem designovou značku Merrygorando. Pracuje jako interiérový designér a designér nábytku ve studiu de.facto, spolupracoval s pořadem Jak se staví sen.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne