K úspěchu revitalizace panelového domu vede jen jedna cesta

Datum: 10.9.2014
obrázek
Revitalizovat panelový dům znamená věnovat mu nový život. Podstatně jej zkvalitnit a prodloužit. Rozhodnutí, která majitel (většinou bytové družstvo anebo společenství vlastníků jednotek) udělá, ovlivní totiž nejen vzhled, ale zejména stav domu a jeho funkci na mnoho let. Kupodivu, jak se ukazuje, na mnoho let za původně uvažovanou životností panelových bytových domů.

Od první myšlenky na revitalizaci by mělo být jasno

Protože družstevníci či vlastníci rozhodují o svém majetku, tedy o tom, jak ho chtějí zhodnotit, je rozumné, když si hned na počátku stanoví cíl, kterého chtějí dosáhnout. Zda jen snížit spotřebu tepla anebo zda vedle toho zvýšit komfort bydlení a tím zároveň zvýšit hodnotu domu a všech bytů. S tímto zadáním, na kterém se dohodnou, by se měli obrátit na odborníky, kteří by měli posoudit technický stav domu a jeho energetickou náročnost. Teprve z tohoto posouzení vyplyne, co je třeba pro splnění záměru udělat a kolik to nejspíš bude stát. Výsledky posouzení se zároveň stanou podkladem pro přípravu projektu.

Úspory ve spotřebě tepla zajistí zateplení

To už je obecně známo. A však je třeba připomenout, že jen kvalitní, odborně provedené zateplení. Ideálním podkladem, a již jsme opět u předchozího prvotního počinu, u energetického auditu, na jehož základě projektant navrhne certifikovaný zateplovací systém (ETICS) pro fasádu a ostění oken a dveří. A také jak upravit střešní plášť.

Realizace je stejně důležitá jako projekt

Bohužel však nestačí mít kvalitní projekt, připravený na základě odborného posouzení stavu domu. Aby se revitalizace vydařila, musí být také odborně provedena. Není tajemstvím, a stále častěji o tom slyšíme, a to i z řad odborných autorit, např. České komory autorizovaných inženýrů a techniků, že kvalita provedení stavebních prací, díky orientaci na co nejnižší cenu, klesá. Už nemálo bytových domů se místo revitalizace dočkalo pouze povrchových kosmetických úprav, kdy navenek vše vypadá čistě a v pořádku. Nová fasáda, nové zábradlí a dlažba na lodžiích, natřená okna. Hlavní příčiny špatného stavu konstrukce domu však odstraněny nebyly. A dům v novém kabátě chátrá dál. Peníze byly vynaloženy zbytečně. Proto by měl každý investor vybírat zhotovitele ve výběrovém řízení. A hledat takové firmy, které mají ověřitelné reference a jsou schopny garantovat kvalitu a hlavně nabídnout komplexní řešení. A také spolupráci a pomoc při řešení financování, přípravě projektu, a pokud jsou k dispozici, také při zajištění dotací či výhodných podmínek financování. Naše společnost KASTEN za 19 let, po které se na revitalizace bytových domů zaměřujeme, revitalizovala víc než 1400 domů. V Praze, Neratovicích, Mladé Boleslavi, v Kolíně, Kutné Hoře, Plzni, Rokycanech, Berouně, Kladně, Volyni, Stráži pod Ralskem, Nymburce, Mělníku, Kadani, Klášterci nad Ohří, v Jirkově a dalších českých městech. Nabízíme komplexní služby, pečlivou práci i záruky. Zkušenosti a přístup našich pracovníků garantují provedení díla ve sjednané ceně, termínu i kvalitě.

Proto za námi zůstává skvělá stavba. Navštivte naše webové stránky a přesvědčte se.

Text: Aleš Kocourek, jednatel KASTEN, spol. s r.o.

Foto: Kasten

KASTEN, spol. s r.o. je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS. V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. V roce 2013 získala ocenění v rámci CZECH TOP 100 ČEKIA Stability Award 2013 s hodnocením AA (vynikající).

Kontakty: KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice, tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152, e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne