Ocenění vily Augustus

Datum: 3.9.2014
obrázek
Komorní projekt Vila Augustus od společnosti JRD, jehož architektonické řešení pochází z dílny studia Podlipný Sladký architekti, zvítězil v soutěži Fasáda roku 2014 v kategorii Bytový dům – novostavba. Odborná porota na projektu ocenila nejen kompozici fasády, ale také vhodné skloubení designu a nízkoenergetické koncepce domu. Vila Augustus dále postupuje do celoevropské soutěže Fasáda roku, které se účastní projekty z 22 zemí.

V letošním čtrnáctém ročníku soutěže, kterou každoročně pořádá společnost Baumit, vybírala sedmičlenná porota složená z odborníků ze 185 přihlášených objektů. Ocenila ty, které jsou výjimečné a novátorské svým návrhem, způsobem provedení, uplatněním použitých materiálů či technickým řešením. Nízkoenergetické vile Augustus udělila nejvyšší cenu v kategorii novostaveb bytových domů za celkové hmotové řešení, které respektuje okolní zástavbu. Jako úspěšné a přesvědčivé ohodnotila pojetí fasád, kombinující plné plochy zateplovacího systému Baumit, provětrávaného obkladu a velkoplošného zasklení. Jak uvádí ve svém vyjádření, celkový velmi dobrý dojem umocňuje nápadité umístění okenních otvorů včetně stínících prvků, kontrastujících s bílou plochou.

 

Členění fasády složené z hladké omítky a tmavého obkladu se zajímavým řešením integrovaných venkovních žaluzií je velmi zdařilé. „Hlavní části domu jsou omítané hladkou omítkou ve světlém odstínu, kterou doplňuje kontrastní obložení velkoplošným obkladem z dýhových desek. Výrazným prvkem je prosklení schodišťového prostoru, které při pohledu z ulice umocňuje rozdělení domu do dvou pomyslných částí. Ze severní strany je fasáda více uzavřená. Jižní fasáda se naopak do zahrady otevírá velkými prosklenými plochami s balkony, které jsou orámovány bílými rámy z hladké omítky. Dřevěná eurookna s trojskly doplňují předokenní horizontální žaluzie, aby nedocházelo k přehřívání obytných místností v letním období,“ uvádí architekt projektu Luděk Podlipný.

Moderní bydlení se dvěma tvářemi

Čtyřpodlažní bytový dům Vila Augustus se nachází ve vilové čtvrti Prahy 10. Obohatil ji o devět nových bytů, které již znají své majitele. „Vila Augustus je komorním projektem citlivě zasazeným do prvorepublikové zástavby v pražských Strašnicích. Reprezentuje dokonalé spojení zdravého a pohodlného bydlení, úspor dosahovaných nízkoenergetičností použitých technologií a stavění s respektem k okolí a přírodě,“ popisuje projekt Jan Řežáb, majitel JRD.

Bytová vila s respektem k přírodě i majitelům

Dům je postaven jako nízkoenergetický se vším komfortem, který tento styl bydlení přináší. Vytápění domu zajišťuje pomocí větracích jednotek s rekuperací teplovzdušný systém, který do jednotlivých bytů neustále přivádí čerstvý a čistý vzduch. „Díky využití moderních technologií je v bytě nejen stabilní a zdravé klima s optimální hladinou vlhkosti a nízkou hladinou CO2, ale také téměř bezprašné prostředí izolované od okolního hluku. Navíc majitelé bytových jednotek výrazně ušetří na provozních nákladech,“ doplňuje Jan Řežáb. Samozřejmostí jsou praktické a funkční dispozice bytů, nechybí úložné prostory ani kvalitní materiály. Příkladem jsou třeba rekuperační jednotky od výrobce Atrea či obklady a dlažby ze sortimentu Keramiky Soukup.

počet bytů

9

dispozice bytů

3+kk a 4+kk

velikosti bytů

83 – 135 m2

způsob vytápění

tepelné čerpadlo (země-voda) s teplovzdušným vytápěním s rekuperací tepla

energetická třída

B - nízkoenergetická

lokalita

Praha 10 – Strašnice

parkovací místa

15 podzemních parkovacích stání

architekt

studio Podlipný Sladký architekti

investor

JRD

počet podlaží

4

dokončeno v roce

6/2012

stav

vyprodáno

ceny bytů

8,5-16 mil. Kč

Zajímavosti stavby

  • systém pasivního chlazení z hlubinného zemního kolektoru
  • velmi komfortní a energeticky úsporné vytápění a větrání teplovzdušnými rekuperačními jednotkami DUPLEX výrobce ATREA s větráním a rekuperací odpadního vzduchu
  • pro tepelné čerpadlo jsou použity čtyři vertikální vrty o hloubce 150 m umístěné pod základovou deskou objektu
  • realitní projekt roku 2011 na základě hlasování odborné poroty vybrané z řad realitních odborníků. Porota architektů ocenila projekt také Cenou architektů
  • 2. místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA)
  • 1. místo v soutěži „Fasáda roku 2014“ pořádané společností Baumit

Text: Marcela Kukaňová

Foto: JRD

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne