Nová podoba bytu s příměsí industriálního stylu

Datum: 22.8.2014
obrázek
Ke svému novému domovu vždy přistupujeme se značným očekáváním. Komfort bydlení odpovídá současným požadavkům, vybavení a řešení bytu je moderní a účelné. Bydlet budeme podle svých představ. Tolik obvyklá teorie.

Asi na prstech jedné ruky bychom dokázali spočítat, v kolika procentech případů se nám naše představy zcela a bezezbytku naplní. Většinou jsme postaveni před jasnou otázku: Vezmeme zavděk kompromisem a zvykneme si, nebo začneme situaci řešit tak, abychom opravdu bydleli tak, jak chceme.

Chyby se odstraňují jen těžko

Pro mnohé z nás je plánovaná přestavba, či změna vybavení interiéru důvodem ke dlouhému zvažování. Ostatně, i my v našich článcích nabádáme, vše si pečlivě rozmyslet, protože chyby se pak jen obtížně, či se zbytečnými výdaji odstraňují.

Mladý manželský pár z Prahy se rozhodl zrekonstruovat svůj dosavadní byt. Starou podobu bydlení si chtěli konečně upravit podle svých představ a požadavků. S bytem 4+kk, který má 90 m2 si ale neuměli sami poradit. Proto na doporučení oslovili architektku Zuzanu Strouhalovou, kterou znali i z pořadu Jak se staví sen.

Plány a představy

Budoucí rozložení pokojů mělo zůstat plus mínus stejné, a to obývací pokoj s kuchyní, ložnice, pracovna a dětský pokoj. Koupelna a WC jsou samostatné. Před několika lety v bytě již jedna menší rekonstrukce proběhla a měnilo se staré elektrické vedení. Také starou podlahu nahradila nová, dřevěná.

Přimíchat trochu industriálního stylu

Požadavkem manželů bylo navrhnout bydlení v přírodních tónech – hnědá, béžová, okrová v kombinaci s dřevem a bílou. A do toho všeho přimíchat trochu industriálního stylu. Největším problémem bylo, jak dispozičně vyřešit rozmístění nábytku v obývacím pokoji spojeném s kuchyní. Prostor byl sice veliký s celoprosklenou fasádní stěnou, která krásně prosvětlovala místnost, ale právě snižovala možnosti umístění vybavení.

Rozdělení místnosti do dvou zón

Architektka pomyslně rozdělila místnost do dvou zón – kuchyně s jídelnou a obývací části. Na kuchyňskou linku ve tvaru „L“ navazuje barový pultík, k němuž je z druhé strany přisazen jídelní stůl. Kuchyňský kout uzavírá stěna, která z opačné strany slouží jako TV stěna obývací části. Tam je klasicky umístěná sedačka s konferenčním stolkem a knihovnou.

Světla v černobílé kombinaci

Barevnost místnosti je základně laděna do okrové výmalby na stěnách. Kuchyně i TV stěna a doplňky jsou navrženy v bílé barvě a doplněny kontrastně tmavým dřevem – jako například deska za kuchyňskou linkou. Ze stejného materiálu je pak navržen i jídelní stůl a knihovna. Celkový design je doplněn o techničtější světla v černobílé kombinaci. Černobílá je i velkoformátová fotografie Brooklynského mostu, která je na zadní straně TV stěny.

Okrová výmalba byla použita také v ložnici manželů, stejně tak i tmavší dřevo, ze kterého se vyrobila postel a noční stolky na míru. Dominantou místnosti, která zde vytváří celkovou atmosféru, je velkoformátová fotografie pobřeží, jejíž autorkou je sama Zuzana Strouhalová.

Koupelně dominuje bílý lesklý obklad

V koupelně si manželé přáli mít každý své umyvadlo. To jim také architektka splnila a i na malém prostoru zde má každý své umyvadlo se zrcadlem a skříňkou. Koupelně i toaletě dominuje bílý lesklý obklad oživený šedočernou matnou mozaikou.

Pracovna zatím slouží jako šatna

Pracovna je zařízena jednoduše a zatím slouží také jako šatna. Dětský pokojík čeká na úplné zařízení, až přijde potomek do rodiny. Vstupní část a hala je prostorná a světlá, dokonce se zde našlo i šikovné místo na umístění pračky.

Text: Jan Chára

Foto: Zuzana Strouhalová

Ing. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d’erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v ateliéru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a od roku 2010 pracuje samostatně pod značkou deZu. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří též autorské šperky. Podílela se také na televizním cyklu Jak se staví sen.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne