Příběhy bytových domů a jejich správce

Datum: 23.7.2014
obrázek
V roce 2006 se SVJ Náměstí Přátelství 686 a 687 v Prachaticích, čítající 37 bytů a 1 nebytový prostor, rozhodlo pro výměnu oken a zateplení fasády svého domu. Financování investice ve výši cca 4,1 mil. Kč řešili individuálními úvěry od Stavební spořitelny České spořitelny, tedy úvěry od Buřinky.

„Toto financování pro nás bylo v té době nejvýhodnější. Bylo to v době, kdy pro banky byla společenství vlastníků ještě neznámými subjekty bez historie,“ uvádí Milan Lešek, předseda SVJ, a dodává: „I když jsme neměli peníze na všechny plánované práce, první rok po zateplení domu a výměně oken jsme snížili roční spotřebu tepla na vytápění téměř o 50 %. Náklady jsme tím skokově snížili o cca 200 000 Kč, ale neustálý růst ceny tepla postupně náklady zvyšoval.“

Prospěšná změna dodavatele

V roce 2010 změnilo SVJ dodavatele tepla a teplé užitkové vody a odpojilo se od centrálního zásobování teplem z městské teplárny. „Společnost GanTop nám teplo vyrábí levněji přímo v našem domě tepelnými čerpadly vzduch – voda. Za tři roky provozu náš dům ušetřil za dodávky tepla a teplé vody cca 360 000 Kč“, vypočítává předseda SVJ.

Také se rozhodli dokončit zateplení obvodového pláště domu. Financování tentokrát vyřešili úvěrem OBNOVA, který je také od Buřinky a je přímo určen pro BD a SVJ. Využít se dá jak na financování oprav, tak na refinancování stávajících úvěrů. Proto tento úvěr použili na refinancování zůstatků individuálních úvěrů a navýšili ho o částku, která byla potřebná na dokončení zateplení.

Zvážili výhody úvěru

„Na jaře 2014 jsme se rozhodli pro výměnu 2 výtahů v ceně 2 mil. Kč. Financování budeme řešit opět úvěrem OBNOVA od Buřinky“, popisuje aktuální plány SVJ jeho předseda. Úvěr OBNOVA je produktem, který klientům nechává svobodnou volby banky, u které společenství vede účet, je nejlevnější na poplatcích, umožňuje bez penále mimořádné splátky i předčasné splacení celého úvěru. Úroková sazba je velmi výhodná. Jednoduchá je i vlastní žádost o úvěr. Výkaznictví společenství vlastníků nezatěžuje nadbytečnou administrativou. „Troufnu si tvrdit, že je to v současné době nejlepší produkt na našem trhu pro SVJ a BD“, hodnotí výhody tohoto produktu předseda SVJ.

Správce dobrým hospodářem

„Na závěr musím říci, že výhody úvěru OBNOVA a levnější dodávky tepla můžeme využívat také zásluhou našeho správce. Správu pro nás vykonává společnost GARANT CZ s.r.o., Prachatice, kterou mohu doporučit všem, kteří se svým správcem spokojeni nejsou“, shrnuje své dobré zkušenosti předseda SVJ Milan Lešek.

Text: Milan Lešek, předseda SVJ Náměstí Přátelství 686 a 687, Prachatice

Foto: SVJ a archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne