Egypt - Marsa Alam

Datum: 18.7.2014
obrázek
Tato malá rybářská vesnička, až donedávna nevýznamná, dnes konkuruje takovým destinacím jako je Sharm al Sheikh neboli Šarm aš Šajch nebo Hurghada. Obrat nastal především kvůli výstavbě mezinárodního letiště v roce 2001. A právě díky tomuto letišti objevuje krásy jižního Egypta stále vice turistů.

Marsa Alam se nachází zhruba 220 km od známé turistické destinace Hurghada a v blízkosti obratníku Raka v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem. Místní pláže jsou považovány za jedny z nejhezčích v Egyptě.

Pod mořskou hladinou

Průzračná voda Rudého moře vyzývá k objevování magického podmořského světa včetně pestrobarevných korálových útesů. Pod vodou se skrývá opravdu divukrásný podmořský ráj. Nejčastějším průvodcem šnorchlistů jsou klipky mývalí, které se vám připletou před fotoaparát, i když chcete fotit úplně něco jiného.

Ale vidět můžete i nepřeberné množství čtverzubců, soltýnů, barevných ostenců, havýšů, trnuch modroskvrných, ale i nebezpečných barakud. Bodloci rudomořští jsou endemickým druhem, což znamená, že se trvale vyskytují pouze na jednom místě. Nesetkáte se s nimi nikde jinde než v Rudém moři. O něco vzácnější jsou pak kranasové, želvy nebo žraloci. Většina žraloků, kteří se v oblasti vyskytují, je však neškodných a pro člověka nepředstavují vážnější nebezpečí.

Dům delfínů

V letoviscích Marsa Alam je ve velké oblibě u turistů potápění, šnorchlování, ale v poslední době i stále více populární windsurfing. Holdujete-li potápění, pak nesmíte vynechat útes Samadai, který je absolutně nejznámější lokalitou pro potápění v celém dalekém okolí. Místní obyvatelé ho nazývají Domem delfínů. Útes ve tvaru podkovy je útočištěm skupiny delfínů, která čítá okolo 90 jedinců. Tito úžasní savci si již přivykli podmořskému ruchu šnorchlujících potápěčů a proto je velká pravděpodobnost, že se s tímto přátelským savcem ve vodě setkáte, poměrně velká.

S proskleným dnem

Tato úchvatná místa můžete navštívit nejenom jako potápěč, ale i jako pasažér speciálně upravených lodí, které mají prosklené dno a vy tak můžete plnými doušky vychutnávat úchvatnou hru barev bohatého podmořského světa. Lodě vyplouvají z přístavu nově vznikajícího města Port Ghalib.

Nově vznikající město

Port Ghalib leží v jižní části Rudého moře asi hodinu cesty od města Al Quseir. Toto nově vznikající město je velkým projektem bohatého katarského emíra. Plán města počítá s výstavbou na osmi milionech m2 a s investicí přes dvě miliardy amerických dolarů. Celý projekt je navrhován v architektonickém stylu starého Egypta. V současné době je realizována asi jedna pětina projektu, který zahrnuje již vybudovanou mezinárodní marinu (přístav), nemocnice, školy, golfová a tenisová hřiště, kryté i venkovní bazény, soubor luxusních resortů se soukromými plážemi atd. Své resorty zde již mají takové hotelové řetězce jako je například Hilton, Intercontinental nebo Crown Plaza.

Symboly síly a věčnosti

Přesně uprostřed mezi nilským údolím a Marsa Alam se nachází dnes archeologická lokalita, kde se od nejstarších dob faraónského Egypta těžily smaragdy, symboly síly a věčnosti. Místo též zvané Kleopatřiny doly je nejstarší známou oblastí s doloženou těžbou zelených drahokamů. Obdivovat zde můžete i zbytky původních staveb nejen ze staroegyptské, ale i římské doby.

Lodě do Mekky

Součástí oblasti, pouhých 20 minut od letiště, je i městečko Al Quseir, které bylo kdysi důležitým obchodním a exportním městem Rudého moře. Významné bylo i z hlediska náboženství, protože Al Quseir byl přístav, z kterého často vyplouvaly lodě do nejvýznamnějšího města pro věřící muslimy, a to do posvátné Mekky.

Do nitra pouště

V poslední době se velmi oblíbenými staly výlety do Východní pouště, které je možné uskutečnit na velbloudech, čtyřkolkách nebo v terénních autech. Jedná se většinou o celodenní výlet do nitra pouště spojený s návštěvou posvátných stromů, které se najednou objeví uprostřed plání, jež ze všech stran obklopuje pohoří.

Tady se zastavil čas

Po třech hodinách cesty dojedete do beduínské vesnice, kde se čas jakoby zastavil. Rodina čítá hlavu rodiny, ženu a děti. Žijí skromně. Jejich hlavní potravou je arabský chléb – placka z mouky a vody, který každý den připravuje ženské osazenstvo vesnice.

Noční obloha je opravdu úchvatná

Muži se věnují chovu velbloudů, ovcí a koz. Nemalou součástí příjmů jsou dary turistů, kteří stále častěji tuto vesnici navštěvují. Odměnou turistům za jejich dary je možnost svezení na velbloudech, návštěva terária či pohled na noční oblohu, který je uprostřed pouště opravdu úchvatný.

Text: Štěpán Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne