Barevný byt mladé dámy

Datum: 29.10.2014
obrázek
Na první pohled si řeknete: takové milé holčičí bydlení. Pak se však podíváte na tituly v knihovně, objevíte řadu filosofické a odborné literatury, a zjistíte, že tady žije vzdělaná a sebevědomá mladá dáma. Je druhou majitelkou sídlištního 2+1, ti původní se kdysi nastěhovali do čerstvé novostavby a s bytem zestárli, aniž by na něm cokoliv zásadně měnili. Pražské sídliště Petřiny se začalo stavět v roce 1959. Dnes se staré sídliště významně renovuje, přibývají i nové objekty. A také se mění obyvatelé.

Lehké úpravy s malými náklady

S úpravami sídlištního 2+1 se začínalo od stěn, nejprve se strhávaly tapety. Stropy bylo třeba poněkud vyrovnat, natáhl se na ně nový štuk. Nové omítky v celém bytě by byly dost nákladné, Denisa tedy vyřešila problém originálně. Očištěné stěny polepila bílou tapetou, které strukturou omítku imitují, a ty pak jednoduše vymalovala. Peníze vložila raději do nových podlah, všude ležely staré lepené koberce, eventuálně PVC. V předsíni a kuchyni je nyní nová dlažba, v pokoji a ložnici plovoucí laminátová podlaha. Také vstupní dveře jsou nové, jinak předsíň zůstala beze změny, původní vestavěné skříně jsou vítaným úložným prostorem. Před dvěma lety, už v přítomnosti nové majitelky, se měnila stará okna za nová plastová. „Dodávaly se zároveň i žaluzie, mohla jsem si vybrat," podotýká současná majitelka bytu Denisa. Využila také možnosti objednat si při výměně nadstandardní širší parapety. Později proběhlo rovněž zateplení fasády celého domu.

Krémovou doplnily odvážné barvy

O ladění jednotlivých místností a barevných kombinacích měla majitelka od začátku zcela jasnou představu. Hlavní barvou bude krémová, přesněji něco mezi vanilkovou a karamelovou, v obytné místnosti ji doplní bílá, v ložnici zelená a růžová. Od kolegy dostala barvy, které mu zbyly, a pořídila si základní bílou...: „No, a pak jsme to lili do té bílé a co vzniklo, vzniklo," komentuje s nadhledem Denisa. WC je například odvážně a krásně starorůžové.

Krémovou, která celý byt sjednocuje, si nechala namíchat u odborníka v prodejně Barvy-Laky. Lesklou pro renovaci kuchyňské sestavy, matnou pro ostatní nábytek.

Kuchyně měla být původně také krémová ve dvou odstínech, ale nakonec do ní vklouzla modrá. Spojila se pěkně s původním pruhem modrých dlaždic i s novým nádobím. Kuchyňské skříňky jsou, jak už zmíněno, původní, pouze upravené novým nátěrem. Nová je v sestavě pouze baterie a k oknu nechala majitelka udělat na míru stůl, který podle momentální potřeby slouží jako pracovní plocha či jako jídelní tabule.

Na finální úpravu stále ještě čeká koupelna. Původní uživatel bytu byl zručný kutil, na umakartové jádro nalepil obkladačky, aby v rámci tehdejších možností koupelnu aspoň trochu pozvedl. „Občas se nějaká obkladačka odloupne, dokonce jsem zjistila, že jedna, která se odchlipuje, je přichycena žvýkačkou," líčí Denisa a dodává: „Toto dědictví už brzy zmizí, chystám se na vybourání jádra a na vyzdění, ale památka na kutila mi tu ještě zůstane. Pán byl totiž levák a všechno, co v bytě udělal, je uzpůsobené pro leváka. Třeba otáčivá koule na otvírání dveří je těsně vedle zárubně, takže pravou ruku si odřete, také skříňky se otevírají opačně... Ale zvykla jsem si."

Část vybavení se stěhovala

Něco se s Denisou stěhovalo z jejího „dětského" pokoje u rodičů - například křeslo se stolkem do obývacího pokoje, skleněnou desku stolku jen nechala popískovat. Ostatní kousky nábytku sjednotil krémový nátěr, původní zařízení doplnily solitéry z Ikea. Denisa tam také pořídila osvětlení.

Veškeré doplňky i různé úložné krabice jsou vybírány s rozmyslem, aby dotáhly barevné ladění místností. V ložnici je zeleno-růžová kombinace dotažena přímo k dokonalosti. I okrasná rostlina v růžovém květináči má na zelených listech růžové skvrnky...

Bydlí tu prostě holka, která přemýšlí o všem, a umí při hospodárném vynaložení prostředků dosáhnout maxima.

Text: Vladimíra Storchová

Foto: Jaroslav Hejzlar

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne