Byt pro každodenní pohodu

Datum: 23.6.2014
obrázek
Pro mnohé je plánovaná přestavba či změna vybavení interiéru důvodem k dlouhému uvažování. Ostatně, i my nabádáme vše si pečlivě rozmyslet, protože chyby se pak jen obtížně, nebo se zbytečnými výdaji odstraňují. Existuje však hrstka těch, pro které je rozhodnutí dílem okamžiku. A přesto se jim dílo někdy podaří.

I když nám velikost bytu bude vyhovovat, stále to ještě není záruka spokojenosti. Každý máme o podobě svého bydlení určitou představu, kterou ještě dále násobí naše zvyky a požadavky. Ideální je, pokud si můžeme nechat byt připravit přímo pro nás, tak zvaně na míru.

Hledat nová řešení

Uživatelé bytu jej zpravidla vnímají jako neměnný celek. Bývají sice schopni, více či méně úspěšně, vyřešit jeho jednotlivé části, ale komplexní řešení je nad jejich síly. Právě tady přichází ke slovu architekt nebo bytová návrhářka a jejich schopnosti komplexně vnímat potřeby obyvatel bytu a hledat řešení, nesvázané obvyklými hranicemi. Ačkoliv plocha bytu zůstává neměnná, správně navržené změny umožní podstatně účelnější využívání každé jeho části.

Dopis od Petry a Zdeňka

Dobrý den, plánujeme rekonstrukci bytu, ve kterém žijeme jako tříčlenná rodina, (máme čtrnáctiletého syna). Zařízení bytu je již značně nevyhovující, a také zoufale potřebujeme více úložných prostor. Já i manžel trávíme hodně času v práci, anebo při sportovních aktivitách (turistika a kolo). Byli bychom strašně rádi, kdybyste nám mohli poradit, jak by náš byt mohl vypadat po zásahu architekta. Nebojíme se žádných výrazných změn, pokud budou k lepšímu, ani barevných prvků. Petra a Zdeněk J.

Kompletní rekonstrukce je nezbytná

Pár si pořídil panelákový byt, který již delší dobu obývá, ale stále si neví rady s jeho novou podobou. Byt potřebuje kompletní rekonstrukci, tak jako u většiny starých panelákových bytů je nutné především zrušení stávajícího koupelnového jádra a tím pádem i eventuálně upravit dispozici bytu.

Hra s dispozicí bytu

Nejprve jsem si trochu pohrála s dispozicí bytu. Zkusila jsem trochu atypické a dynamické řešení. Více úložných prostor – šatna, komfort pro zaměstnané a aktivní lidi – velká koupelna a samozřejmě úložné prostory a na úkor toho menší kuchyně a stolování. Úprava dispozice bytu spočívá především v prostoru koupelny a na ní navazující kuchyně. S ohledem na požadavky majitelů bytu jsem zvětšila koupelnu a nakonec jsem propojila kuchyň s obývacím prostorem.

Minimální kuchyňská linka

V bytě není klasická předsíň, ale jen zádveří, aby bylo možné, mimo obytný prostor, odkládat obuv a svršky. Hodně výrazné je barevné řešení, kdy dekor tmavšího dřeva prostupuje celým prostorem a v kombinaci se sklem a kovem je vše vzdušnější. Zádveří vzniklo také proto, aby byla vytvořena zvuková izolace mezi chodbou domu a vlastním obytným prostorem. Pronikání hluku brání také skleněné posunovací dveře, oddělující zádveří od otevřeného obytného prostoru, kde je umístěn kuchyňský kout a obývací místnost. Navrhla jsem miniaturní kuchyňskou linku s barovým sezením místo klasického jídelního stolu, což by mohlo tříčlenné rodině vyhovovat. V druhé části je pak rohová pohovka a nábytková stěna s TV.

Vana i sprchový kout

Relativně velká je v přestavbovém konceptu koupelna, která tak nabízí pro tříčlennou rodinu docela velký komfort. Do daného prostoru se vešla jak velká vana, tak i prostorný sprchový kout, který mohou využívat obyvatelé bytu - aktivní sportovci. Jedinou "vadou" je, že do komplexu koupelny bylo nutno zabudovat i WC.

Prostorná šatna na úkor ložnice

Přáním obyvatelů bytu bylo vytvořit co nejvíce úložných prostor. Jejich požadavku jsem se pokusila vyhovět tím, že jsem do bytového konceptu umístila docela prostornou šatnu, která, domnívám se, bude dostatečně využita. Abych mohla vyhovět požadavku čtenářů, musela jsem zmenšit prostor pro ložnici, ale podle mého názoru je i ve zmenšeném podání ještě stále dostačující.

Pokoj pro syna

Docela velký je pokoj pro syna, ten zřejmě tráví v bytě nejvíce času a také jej může maximálně využít pro uložení všech svých věcí. Součástí vybavení je pracovní stůl s pohodlným ergometrickým křeslem. Lůžko je vyvýšené s dalšími úložnými prostory. Možnost uložení dalších věcí skýtají otevřené poličky umístěné nad stolem.

Barevné řešení

Hodně výrazné je barevné řešení, kdy dekor tmavšího dřeva prostupuje celým prostorem a v kombinaci se sklem a kovem je vše vzdušnější a prosvětlenější. Světelné pohodě napomáhají i prosklené dveře, které spojují jednotlivé místnosti. Výrazným prvkem je barevné doplnění okrové a petrolejové barvy spolu s prvky šedé. Většina obytného prostoru má jednotnou podlahu, což celý prostor sjednocuje.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky a vizualizace: autorka

  • Ačkoliv plocha bytu zůstává neměnná, správně navržené změny umožní podstatně účelnější využívání každé jeho části.
  • V bytě není klasická předsíň, ale jen zádveří, aby bylo možné, mimo obytný prostor, odkládat obuv a svršky.
  • Designérka navrhla miniaturní kuchyňskou linku s barovým sezením místo klasického jídelního stolu, což by mohlo tříčlenné rodině vyhovovat.
  • Relativně velká je v přestavbovém konceptu koupelna, která tak nabízí pro tříčlennou rodinu docela velký komfort.
  • Hodně výrazné je barevné řešení, kdy dekor tmavšího dřeva prostupuje celým prostorem a v kombinaci se sklem a kovem je vše vzdušnější a prosvětlenější.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne