Malý byt pro tři

Mnoho lidí dělá při rekonstrukci velkou chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel domácnosti, ale snaží se v první řadě o to, aby byt vypadal reprezentativně. Ve snaze ohromit už nejedna rekonstrukce panelákového bytu skončila nezdarem. To se ovšem nestalo při rekonstrukci, které se budeme věnovat v následujících řádcích.
Hledat radu u odborníků
Pokud se rozhodneme přizpůsobit stávající byt svým aktuálním potřebám, můžeme se pokusit o vytvoření vlastního návrhu řešení anebo si nechat poradit od odborníka. Vzhledem k významu a trvalosti investice do bydlení je jistě lepší svěřit se do rukou architekta, sdělit mu co, proč a jak chceme mít, s jakou finanční částkou můžeme disponovat a pro maximální snížení nákladů se pak třeba sami zapojit do průběhu prací.
Dopis čtenářky Heleny
Dobrý den,
pravidelně sledujeme proměny panelákových bytů, které představujete v časopise, a rádi bychom se také zúčastnili, pokud nás vyberete. Jsme tříčlenná rodina, máme malou dceru a bydlíme v panelákovém bytě v Praze. V tuto chvíli spí dcera s námi v ložnici a my si nevíme rady jak vše uspořádat, aby měla do budoucna více soukromí nebo třeba vlastní pokoj. Samozřejmě vidíme do budoucna velkou nevýhodu, kterou je společná ložnice. Byt je v původním stavu, tedy s koupelnovým jádrem a malou kuchyňkou. V předsíni je vestavěná skříň, která je ale malá, takže stále bojujeme s úložnými prostory. Potřebovali bychom poradit, jak byt zrekonstruovat tak, aby se nám zde lépe žilo a aby odpovídal současným trendům. Máme rádi dřevo, spíše světlé. Preferujeme světlejší barvy a něco decentního. Nemáme rádi křiklavé a výrazné barvy, nelíbí se nám oranžové a bílé zdi a tak podobně. Nechtěli bychom prostor ztmavit. Trávíme hodně času v práci anebo venku, protože jako celá rodina aktivně sportujeme, ale to přináší také nároky na úložné prostory a právě pak trochu soukromí doma J. Pokud nás vyberete, budeme moc rádi, můžete nás kontaktovat v případě dotazů. Helena N., Praha
Nová dispozice
S ohledem na požadavky čtenářky jsem se nejprve zabývala novou dispozicí bytu tak, abych mohla vytvořit oddělené ložnice rodičů a dcery. S ohledem na finanční stránku věci jsem se snažila udělat i minimum staveních úprav. Takže došlo ke spojení kuchyně a obýváku a vznikla malá obývací kuchyň. V původní kuchyni je nyní malinkatý dívčí pokojíček a ložnice zůstala na svém místě s tím, že jsem jí zmenšila kvůli vytvoření šatny, která může sloužit k ukládání oblečení, obuvi, úklidových předmětů, ale i sportovních potřeb.
Při řešení nové dispozice jsem brala v potaz každý centimetr a třeba, i když jsem přesvědčená o komfortu spojení koupelny a WC a tím i zvětšení prostoru, volila jsem nakonec oddělenou variantu, protože mám pocit, že ji čtenáři více preferují.
Úchytky v lištách
V celém prostoru je podlaha v dekoru světlého dubového dřeva a to je taktéž použito na nábytkové vybavení v kombinaci s bílými lakovanými dvířky. Všechny úchytky jsou schované v lištách, takže jsou i oživením a zároveň dekorativním prvkem – jsou samozřejmě ale velmi praktické, protože nevyčnívají do prostoru. Pro oživení jsem použila tapety. V obývacím pokoji s jemným tyrkysovým nádechem s jemnou strukturou. V ložnici dekorativní listy a v pokojíčku dcery dekor v pastelových barvách. Vše je tak velmi jemné a světlé.
Umístění kuchyňské linky
V obývacím pokoji bylo zcela zásadní umístění kuchyňské linky s ohledem na světlík (rozvody vody a odpad). Kuchyň je tedy minimalistická a to i s minimem pracovní plochy. Nicméně úložného prostoru je dostatek a všechny spotřebiče jsou zabudované, a to včetně myčky nádobí, chladničky kombinované s mrazákem a malé varné desky. Volila jsem raději dvouplotýnku, i když klasická velikost by se vešla, přišlo mi to ale zbytečné. Nicméně prostor tam je, takže se čtenáři mohou rozhodnout sami.
Místo pro pohovku
Vedle linky jsem umístila televizi a malé praktické poličky. Obklad stěny navazuje na sestavu skříněk v kuchyňské lince. Naproti u okna je vysoká knihovna, která skýtá dostatek úložných prostor a na ni navazuje jídelní stůl pro tři osoby. Místo jsem našla samozřejmě i pro pohovku, která je rohová a podle mého názoru pro tři osoby zcela dostačující. Celkový příznivý dojem dotvářejí moderní svítidla, jedno je umístěno na stropě jako centrální, stojací lampa našla místo u pohovky.
Úprava prostoru předsíně
V předsíni jsem poupravila prostor, kde byla původní skříň a vytvořila jsem sádrokartonovou příčku, která odděluje vestavěnou skříň a botník, kde jsem vytvořila, hned u dveří, malý výklenek pro odkládání klíčů a jiných drobností. Naproti je pak zrcadlo.
Koupelna se sprchovým koutem
Koupelna je opravdu miniaturní. Umístila jsem tam sprchový kout (80x80 cm), pračku plněnou vrchem a umyvadlo se skříňkou. Pro další věci už se prostor nenašel. Volila jsem světlé krémové obklady bez zbytečného dekoru, který by v tak malém prostoru neměl smysl a zbytečně by narušoval celkový příjemný pocit z tohoto malého prostoru.
Miniaturní pokoj pro dceru
Pokojíček pro dceru je sice miniaturní, ale vešla se postel, skříňky i pracovní stůl, takže zásadní vybavení zde je. Vybavení je sice strohé, ale na tak malém prostoru nešlo udělat více. Pokoj ozvláštňuje použití vcelku decentní tapety.
Ložnice rodičů
V ložnici je minimum nábytku, protože se výrazně zmenšila kvůli šatně. V posteli je matrace 160x200 cm a pak už zbývá prostor jen pro noční stolky. Naproti jsem ještě využila prostor pro komodu a polici. Postel je celočalouněná a i v ní je další úložný prostor.
Zadání splněno
Vybavení všech pokojů se může zdát na doraz a také všechny další prostory jsou miniaturní, ale snažila jsem se, podle zadání majitelů bytu, vytvořit jak maximum úložných prostor, tak především oddělené ložnice všem členům rodiny.
Text: Kateřina Mlejnková
Plánky a vizualizace: autorka