Police? Police!

Datum: 13.08.2008
obrázek
Při procházce jakýmkoliv veletrhem nábytku můžete lehce nabýt pocitu, že policím a poličkám už pomalu odzvonilo. Na první pohled se zdá, jako by se nábytkoví designéři raději věnovali návrhům větších a zajímavějších kousků nábytku. Pokud se o ně ale začneme podrobněji zajímat, budeme překvapeni. Že by právě poličky byly onou příslovečnou šedou eminencí, která stojí v pozadí mnoha zdařilých interiérů i solitérů?

Pojďme se projít jednotlivými místnostmi, začněme tedy předsíní. Kde si hosté odloží klobouk, rukavice, kabelku? Nebudou si přeci své svršky odkládat do skříně. Zde mají a budou mít poličky své nezastupitelné místo. Můžeme je sice používat samostatně, nejčastěji ale bývají součástí věšákových stěn. Bez nich by to v předsíni opravdu nešlo.

Policové stěny vítané

Pokročíme dále, do obývacího pokoje. Poslední trendy zde nabízejí spíše jen několik nábytkových solitérů, interiéry obývacích pokojů směřují zejména k jednoduchosti. Jedním ze solitérů ale často bývají právě otevřené nebo kombinované policové stěny, které se navzdory své zdánlivé jednoduchosti stávají výraznými prvky. Pozor však na vystavované předměty. Také zde platí, že méně bývá více.
Policové stěny jsou vítanými prvky interiéru. Mohou zabírat poměrně velkou část prostoru a přitom nepůsobit masivním dojmem. Zajímavým řešením jsou policové stěny pojízdné, které opticky prostor rozdělí podle momentální potřeby nebo nahradí paravány.

S vyšším cílem

O poličky nikdy nebývala nouze v kuchyni. Z tohoto pohledu to už sice není takový poličkový ráj jako před lety, kdy plnily především ryze praktickou funkci. Dnes se s nimi setkáváme také, i když ve svém poslání postoupily o schůdek výše. Kuchyňská linka je nyní hodně uzavřená a spíše strohá. Nejrůznější police se zde nejčastěji stávají součástí kuchyňské sestavy, kde plní současně designovou i praktickou funkci.

Poliček podle libosti

Dětský pokoj dokáže spolehlivě nahradit absenci všech dalších poliček snad z celého bytu. Děti uvítají ve svém pokoji spoustu poliček různého druhu: na knížky, obrázky, nejrůznější poklady ... Ale pozor, uklízet poličky se dětem většinou nechce. Na rozdíl od uzavřených skříní je to ale jednodušší a hlavně – pro dítě je snazší, když může sáhnout jen po té jedné hračce, kterou hledá a nemusí přitom rozkramařit celou skříňku.

Velice zajímavé jsou police umístěné ve výklenku, ty se hodí do jakékoliv místnosti.

Variabilní sestavy na výsluní

Jmenovali jsme tedy poličky solitérní, policové stěny, někdy dokonce pojízdné. Ale opravdovým hitem posledních let jsou variabilní policové sestavy. Základem je nástěnný panel s vyfrézovanými drážkami, do kterých se podle potřeby zavěsí jednotlivé police. Panel lze bezpečně přišroubovat ke zdi. Panel a police se vyrábí v různých velikostech, snadno se přizpůsobí rozměrům místnosti. Police můžete průběžně měnit a přestavovat. Tento systém se hodí prakticky všude: do obývacího pokoje, dětského pokoje i do pracovny.

Jaký vybrat materiál?

Dřevo je u poliček samozřejmě stálicí, teplý a přírodní materiál bude oblíbený vždy. V současné době je velice oblíbená dýhovaná tzv. mdf deska, kdy si zákazník může vybrat z nepřeberného množství odstínů dřeva, velice hezky vypadá také jakostní lepená překližka. Ale nemusíme se bát ani skla nebo kovu, a už vůbec ne jejich kombinací. Nabízejí se i další možnosti, plast nebo dokonce speciálně upravený materiál na bázi papíru. V těchto případech je třeba zvláště citlivě posoudit, do jakého interiéru se hodí.

Foto: Ikea a archiv

 • Police, poličky i policové stěny by se nikdy neměly stát pouhou odkládací plochou nepotřebných předmětů. Také zde platí, že méně bývá více. Velkou roli hraje i vzhled předmětů.
 • V jaké výšce police umístíme, záleží na ostatních zařizovacích předmětech a na tom, jak často budeme předměty z poličky potřebovat.
 • Zvolený materiál poličky by měl odpovídat typu zařízení interiéru.
 • Pozor na dostatečně pevné upevnění poličky ke zdi – je lepší váhu mírně přecenit, než nedocenit. Již v tuto chvíli byste měli vědět, zda bude polička plná knih, či zda na ni postavíte jen pár drobných dekorativních předmětů.
 • Jak upevnit?
  Jsou činnosti, které považujeme za tak snadné, že je snad zbytečné o nich i hovořit. Vezměme třeba takovou poličku. Není třeba dělat víc, než ji jenom připevnit na stěnu. A právě to, co se nám zdá tak jednoduché, se změní v pořádné trápení.
  V první řadě si musíme přesně označit místa, kde bude nutné poličku ke zdi upevnit. Důležité je, aby oba body byly přesně ve stejné výši.
  První zásadou je mít kvalitní vrtačku s příklepem. Protože pokud chcete vrtat například do panelu, s levnou vrtačkou prostě nevystačíte (například s vrtačkou za 1 000 Kč, které jsou k dostání běžně v supermarketech). Dále je třeba míz ostré kvalitní vrtáky.
  Než začnete vrtat, je nutné si zjistit, kudy jsou ve zdi vedeny elektrické, případně jiné rozvody. Základním vodítkem je obecné pravidlo, podle kterého se kabely nebo jiné rozvody vedou ve stěnách pouze svisle nebo vodorovně, nikdy však šikmo. Pro tuto výchozí orientaci tedy stačí, abychom si zjistili všechna místa, kde jsou v místnosti umístěné vypínače popřípadě zásuvky a kde je elektrická rozvodná krabice.
 • Který vrták použít?
  Zde platí pravidlo, že nejdříve se vrtá menším průměrem vrtáku, poté se otvor převrtá na požadovanou velikost. Při vrtání do tenkých stěn je vhodné použít na vrtačce doraz, ale pracujte s citem. Vrtačka s příklepem se nedoporučuje u sádrokartonu, obkladů a dlažby.
  Do dutých cihel se používají hmoždinky, které se dotahováním šroubu namotají do uzlu a tím zvětší svoji opěrnou plochu a zabrání vytržení ze zdi. Do sádrokartonu se používají plastové hmoždinky s ostrým širokým závitem po obvodu, které se do materiálu zaříznou.
  Pokud budete zavěšovat pouze lehké předměty, můžete místo vrtání do zdi použít i ocelové hřebíčky nebo tak zvané twenty háčky. Ty jsou vyrobeny z plastu a osázené hroty ze speciální kalené oceli. Zatloukají se kladivem. Výrobce uvádí, že se mohou použít do betonu, obkladaček, panelu, umakartu, tvrdého dřeva a po zajištění delším hřebíkem i do pórovitých a měkčích materiálů, do omítky a podobně. Výborně drží též v plechu, nebo ocelových zárubních, i když pro tento účel nejsou přímo určeny.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne