Revitalizace. Je čas ji připravovat.

Datum: 14.4.2014
obrázek
Revitalizace bytových domů přináší podstatně vyšší kvalitu bydlení, zhodnocuje nejen domy, ale i byty v nich, snižuje náklady na vytápění. Mnoho domů na revitalizaci čeká. Boom Zelené úsporám však skončil. Respektive boom dotací, které Zelená úsporám poskytla.

Ing. Aleš Kocourek, jednatel společnosti KASTEN, která za 19 let zrevitalizovala víc než 1400 bytových domů, ke snížení zájmu o revitalizace říká:

A. K.: Není to, ze strany bytových družstev nebo společenství vlastníků jednotek, správné rozhodnutí. Banky, stavební spořitelny, hypoteční banky mají pro financování revitalizace bytových domů speciální programy, které je možné, díky nízkým úrokovým sazbám s efektem využít. Dokonce se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že v blízké budoucnosti budou úrokové sazby vyšší. Odklad revitalizace tedy znamená, že její cena bude za několik let také vyšší. Navíc je neoddiskutovatelné, že kvalitně provedená revitalizace významně sníží energetickou náročnost domu. Úspory běžně dosahují 30-50 %. Každý, kdo umí počítat, by měl dojít k závěru, že 50% dlouhodobá úspora za to stojí.

Jsou úspory za vytápění jedinou výhodou?

A. K.: Nejsou. Revitalizace zvyšuje významně i komfort bydlení, zvyšuje hodnotu domu a jednotlivých bytů, zlepšuje životní prostředí okolí domu. Je to jednoznačně proces, který má pozitivní důsledky. Na druhé straně, technický stav většiny bytových domů, postavených v minulém století, revitalizaci vyžaduje. Odkládání stav zhoršuje a oprava, která v každém případě bude nezbytná, bude dražší. I realizačně náročnější.

Co družstva nebo SVJ nakonec přiměje k rozhodnutí?

A. K.: To je individuální. Musí se najít někdo, kdo spočítá a doloží, že je to výhodnější. Velký problém je, že bytová družstva či SVJ nemají s revitalizací a hlavně s její přípravou zkušenosti. Mnohé firmy se snaží získat zakázku za každou cenu. Nabízejí super kvalitu, nízkou cenu, rozsáhlé garance a nezkušený investor, pokud se nechá zlákat, spláče nad výsledkem. Aby to tak nebylo, měl by investor zvolit společnost s ověřitelnými referencemi, která bude pro investora zárukou, že za své peníze dostává kvalitně odvedenou práci. Nabídnutá nízká cena totiž neznamená konečnou nízkou cenu.

Mohou se, díky iluzi o nízké ceně, objevit v zadání nedostatečně specifikované práce jako následně fakturované vícepráce, proponované materiály mohou být nahrazeny jinými, mohou být zvoleny jiné pracovní či technologické postupy. A to všechno za víc peněz při nižší kvalitě díla.

Jak z toho ven?

A. K.: Teď je vhodná doba k rozhodnutí a přípravě, aby bylo možné na jaře začít s realizací. Každému, kdo se na nás obrátí, rádi všechno vysvětlíme. Je pro nás normou, že s investorem spolupracujeme od počátku přípravy až do kolaudace. Konzultujeme, vysvětlujeme, radíme, pomáháme. Na našich webových stránkách jsou reference, které je možné ověřit. Certifikáty, které dokládají naši odbornost. Nabízíme kvalitu za dobrou cenu.

Děkujeme za rozhovor

KASTEN, spol. s r.o., je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS. V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. V roce 2013 získala v rámci CZECH TOP 100 ČEKIA Stability Award 2013 hodnocení AA (vynikající).

Kontakty:

KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice

tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152; e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne