Perličky Františka Dostála

Datum: 13.3.2014
obrázek
Sbírá je při svých toulkách městem i přírodou už více než 60 let. Fotopřístroj si totiž začal vršovický rodák František Dostál přibalovat do pinglu už jako středoškolák. Reprezentativní výstava fotografií Františka Dostála se koná v Tereziánském paláci Pražského hradu od 24. dubna 2014.

František Dostál se živil téměř do svého důchodu jako konstruktér obráběcích strojů, ale žil jako lovec okamžiků, které dovedl díky svému pozorovacímu talentu a smyslu pro humor proměnit v drobné příběhy. Laskavé, nostalgické i kuriózní. Poznáváme na nich nejen jeho rodné Vršovice, ale i zákoutí z mnoha dalších pražských čtvrtí, záběry z ulic, hospůdek a další, kvůli nimž se vyškrábal až na oblouk železničního mostu. Tak vznikaly jeho cykly Pražské příběhy, Úsměvná zastavení, Psí příběhy, Letní lidé a další.

„Ulice, největší scéna světa, přináší seskupení lidí a věcí, které se u stolu těžko navymýšlí. Snažím se proto být u lidí blízko. Fotografie je pro mne vzpomínkou na okamžik radosti, o který se chci poctivě podělit s ostatními. Nehraji si pod kupolí skleníku vlastní originality, kterou mají obdivovat ostatní,“ vyznává se František. „Cílem umění je činit život šťastným – řekl kdysi slavný Michelangelo. Proto ve fotografii člověka neurazím, neboť fotografuji pro pousmání v srdcích lidí. Člověk člověku se dnes vzdaluje, ale fotografie má moc lidi sbližovat. Kéž to bude platit i v letech, které nás ještě čekají.“

Text:(rb), foto: František Dostál

František Dostál (narozen 21. 7. 1938) získal za své stále černobílé fotografie četná ocenění doma i ve světě.

 Můžete si je připomenout

na reprezentativní výstavě v Tereziánském paláci Pražského hradu

od 24. dubna 2014.

Cyklus Letní lidé 1 Cyklus Letní lidé 3
Cyklus Letní lidé 2 Cyklus Moje rodné Vršovice 3
Cyklus Pražské příběhy - Karlův most Cyklus Pražské příběhy - Michelská ulice
Cyklus Psí příběhy Cyklus Úsměvná zastavení - Spálená ulice
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne