Štěnice, mravenci a švábi v bytě – jak na ně?

Datum: 24.2.2014
obrázek
Jak se dostanou štěnice, mravenci a švábi do bytu a jak se šíří v domě? O škůdcích v bytech se mluvilo a psalo vždy. Co vám ale asi řekl málokdo je, že v posledních několika letech objektivně došlo k akutnímu nárůstu štěnic, mravenců, švábů a dalších škůdců v panelových domech. Nárůst problémů se škůdci má více příčin. Zejména je způsoben nárůstem pohybu nájemníků. Nájemníci dojíždí či se sezonně stěhují za prací jak po celé republice, tak i do nebo ze zahraniční (nejčastěji Slovensko, Německo, Ukrajina, Vietnam aj.).

Odtud si z hotelů, bytů či ubytoven mohou škůdce přivézt ve svých zavazadlech či v šatech. Škůdci pak po návratu zavazadlo skrytě v noci opustí a nastěhují se do vašeho bytového domu jako zákeřná infekční nemoc. Pokud se rychle "neléčí", tak se tato "infekce" nezastaví jen u postiženého bytu. Naopak se škůdci skrytě šíří z místnosti do místnosti a pomocí technických rozvodů a šachet i z bytu do bytu. A najednou je jich plný dům.

Škůdci z dovozu

Dalším zdrojem "dovozu škůdců" jsou časté rekreační cesty do zahraničních destinací. Nenechte se však mýlit a ukolébat svou bdělostí při návštěvě hotelů, hostelů a ubytoven ve vyspělých státech. Největší problémy v současné době nepochází z nějakých exotických krajů Asie či Afriky, ale z vyspělých států. Velkým problémem (mnohdy horším) je i tak vyspělý stát, jakým jsou Spojení státy americké (USA) či Anglie (Velká Británie). Tam jsou škůdci často stříkáni insekticidy. Díky tomu se stávají vůči postřikům mimořádně odolní (rezistentní). Když si je cestovatel přiveze domů, je mnohdy velmi obtížné nalézt insekticidní postřik, který by je zahubil. Proto je vždy dobré v těchto případech volat profesionální služby DDD (dezinfekce dezinsekce, deratizace), protože používání "bombiček a dalších přípravků z nejbližší drogérie" může být zcela neúčinné a nemůže nahradit profesionální přípravky.

Bleší sběratelské úlovky

Druhým významným zdrojem škůdců v bytech je ekonomická krize, která nutí k nákupu šatů, koberců a nábytku z bazarů a ze "second-handů." V těchto předmětech jsou škůdci uschováni a mohou v nich bez potravy přežívat a čekat na další - nic netušící - oběť řadu týdnů i měsíců. Samozřejmě mezi rizikové skupiny patří i sběratelé antikvit a starožitností a návštěvníci tzv. bleších trhů. Z nich si ledaco zajímavého mohou přinést. A nemusí to být bohužel jen "bleší sběratelské úlovky", ale i štěnice nebo švábi. Ti, kdo si naivně myslí, že stačí dát šaty či nábytek na pár dní na mráz (do -10 °C) na balkon a tím štěnice vyhubí, ošklivě se pletou. Tento mráz jsou schopny štěnice ve velké míře po kratší dobu přežít.

Hubení štěnic a dalších škůdců vyžaduje rychlost, spolupráci a odbornost (DDD)


Jak hubit štěnice mravence a další škůdce v bytových domech?

No především co nejrychleji a co nejodborněji. Neošetřujte svépomocí a neúčinnými přípravky a hlavně neplýtvejte insekticidy postřikem do míst, kde škůdci nejsou. Pokud si nájemník dokonce v zoufalství sežene na ošetření domácnosti neregistrované přípravky (např. postřiky na zahradní rostliny), riskuje ohrožení svého zdraví, zdraví své rodiny a domácích zvířat. Zavolejte si proto profesionální službu DDD. Proč? Profesionální pracovníci DDD mají účinné postřikovací zařízení se speciálními tryskami (injektáže), které umožní insekticid injektovat i do skrytých míst, kde se škůdci schovávají. Dále profesionálové disponují vysoce cílenými přípravky, které jsou často tvořeny kombinacemi různých speciálních účinných látek, protože jsou štěnice a další škůdci vůči běžným insekticidům odolní.

Avšak ani správce domu ani profesionální pracovník DDD se neobejde bez spolupráce s nájemníky a správcem domu. Proč je přitom zapotřebí spolupráce při pracích DDD v bytech? Za prvé. Je zapotřebí byt na zásah profesionála určitým způsobem připravit. Tj. např. provést důkladný úklid vysavačem, odpad (včetně sáčku z vysavače) odstranit z bytu, sundat potahy, povlečení a závěsy a vyprat je při 55 °C, očistit poličky, rámy a zrcadla nejen pomocí houby, ale i kartáčku nebo škrabky, odstranit plakáty a nedoléhající tapety. Za druhé. Při ošetření je zapotřebí sousedská spolupráce. Byty nejsou zcela nezávislé "ostrovní" jednotky, a proto se nemůžeme chovat jako "robinsoni". Podobně jako např. nadměrný hluk proniká k sousedům a obtěžuje je, tak i přemnožení a nehubení škůdci v jednom bytě se stávají pro sousedy problémem, protože se od nich tito škůdci lavinovitě šíří. Proto je také důležité domluvit a dodržovat při ošetření profesionálními službami DDD minimálně tzv. "křížové pravidlo" nebo optimálně pravidlo "komplexního ošetření všech bytů". Pro zajištění křížového pravidla je nutná spolupráce nájemníků: znamená to v případě nálezu současně ošetřit nejen zamořený byt, ale i byt nad ním, pod ním a dva sousední byty. Pokud si to nakreslíte do bytového plánu, tak ošetřené byty, víceméně graficky vytvoří kříž. Nicméně ani dodržení "křížového pravidla" není ideální forma zásahu, ale pouze minimální. Důvod? Štěnice a další škůdci mohou migrovat stoupačkami i do jiných bytů. Takže optimální je současné ošetření všech bytů.

Rychlost zásahu je důležitá

Pro účinnost je důležitá i rychlost zásahu. Čas běží a škůdci se množí a rozlézají po domě. Dalším důležitým pravidlem je proto v případě nálezu škůdce příliš dlouho neotálet a nesvolávat jednu schůzi za druhou, ale rychle a účinně konat. Tj. v sousedské spolupráci rychle odhalit zdroj škůdců, oznámit a zavolat služby DDD. Pokud se zaváhá, škůdci se šíří z místnosti do místnosti a pomocí technických rozvodů a šachet i z bytu do bytu. Navíc čím více jsou byty zamořeny škůdci, tím je vyšší spotřeba insekticidu a zásah je dražší.

Text: Jakub Stejskal

Nejčastější škůdci v bytech

 

Štěnice

Štěnice domácí, nebo také štěnice postelní. Štěnice jsou nazývány novodobým morem. Obtěžují ve spánku bolestivými a svědivými štípanci na obličeji, šíji a pažích, ze kterých vznikají nepříjemné vyrážky. Žije v noci a živí se krví, ať lidskou nebo zvířecí. Štěnice patří ke hmyzu, který se sdružuje a v úkrytech zakládá kolonie. Tato místa lze poznat podle tmavých výkalů jedinců a světlých vajíček. V případě nepříznivých podmínek vydrží dlouho hladovět. Při pokojové teplotě přežijí bez potravy 20 až 35 týdnů, při nízké teplotě (pod 10 °C) po potravě nepátrají.

Více najdete ZDE

 

Mravenci

Drobný hmyz, jehož tykadla jsou lomená a zakončená paličkami. U nás se vyskytuje asi do jedné desítky druhů mravenců. Nejčastějším mravencem v domácnostech je mravence farao. Mravenci farao žijí ve velkých koloniích. V jedné kolonii je více královen. Hnízda jsou na špatně přístupných místech. Je-li hnízdní prostor malý, vytváří dceřiné kolonie. Škodí tím, že obtěžují, kontaminují jídlo a přenášejí bakterie. Vyskytují se a aktivují v kuchyňských linkách, za topením a na těžko dostupných skrytých místech. Jedinou spolehlivou metodou proti mravencům faraónům je použití požérových nástrah.

Více najdete ZDE

 

Švábi

Nejčastějším a nejškodlivějším švábem je rus domácí. Je žlutohnědý, 10-16 mm dlouhý, teplomilný (optimální teplota pro rozmnožování je 25-30 °C). Žije v budovách v blízkosti potravního zdroje: v kuchyních, koupelnách a potravinářských provozech. Nápadným znakem jsou dva černé podélné pruhy na štítu. Samice nesou na zadečku vaječnou schránku (ootéku).

Škodí tím, že obtěžují, zapáchají, kontaminují jídlo a přenášejí bakterie. Bylo prokázáno, že produkují ve svých výkalech silné alergeny. Tyto alergeny jsou velmi stabilní a vyvolávají vyrážky a dýchací potíže i dlouho po vyhubení švábů a rusů. Proto je velmi důležitá prevence při jejich hubení.

Více najdete ZDE

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne