Příběhy z paneláku

Datum: 10.2.2014
obrázek
Garsonka, čtyřpokojový byt, panel, cihla nebo rodinný dům. Je celkem jedno, kde bydlíte, ale je velmi pravděpodobné, že jediným zdrojem tepla vašeho domova budou radiátory. Za teplo také vydáváme nejvíc peněz. Zde je důkaz, že se dá uspořit za energie a že bydlet se dá na úrovni i v panelovém bytě.

Také vyhazujete třetinu peněz z okna?

Většinu radiátorů můžete ovládat pouze manuálně, otočením ventilu teplo buď přidáte, nebo uberete. Jenže i v zimě se venkovní teplota často dost mění a každá místnost i činnost má jiné nároky na teplo. Museli byste se pořád motat kolem radiátorů, abyste měli jistotu, že neprotopíte majlant. A přitom existuje jednoduché a efektivní řešení, které vám může uspořit až 30 % nákladů na vytápění. Tím řešením je bezdrátová ovládací dotyková jednotka RF Touch a bezdrátová termohlavice RFATV-1 od ELKO EP. Bateriemi napájená hlavice komunikuje s RF Touch bezdrátově. To znamená, že nemusíte sekat do zdi, pouze našroubujte hlavici na radiátor a zbytek je na dotykové jednotce RF Touch, pomocí které nastavíte a ovládáte vytápění podle potřeby.

Doplácíte na skryté žrouty?

Věděli jste, že nabíječka telefonu v zásuvce nebo takzvaný stanby režim elektrických spotřebičů jsou skrytými žrouty elektrické energie, kteří vaši domácnost stojí několik stovek ročně? Můžete si je ale lehce ušetřit a utratit je třeba za dobrou večeři nebo lístky do divadla. Spínáním zásuvkových obvodů je možné ušetřit spoustu peněz a také je to lepší pro vaše zdraví, protože do zásuvek neproudí žádné napětí. Ideálním řešením je spínací aktor RFSA-66M, který se montuje přímo do rozvaděče a ovládá se komfortně prostřednictvím dálkového ovladače RF Pilot s OLED displejem. Ten pochopitelně umožňuje ovládat i další spotřebiče.

Prasklý radiátor se může pěkně prodražit

Je jasné, že vytopený byt nebo dům není žádná legrace a škody, které voda napáchá, jdou do desetitisíců. Pokud navíc bydlíte v patrovém domě, může váš prasklý radiátor ohrozit i nájemníky v několika podlažích pod vámi. Této nepříjemnosti už naštěstí umíme předejít. Bezdrátový záplavový detektor RFSF-1 umístíte do rohu hlídaného prostoru a ten po detekci zaplavení vyšle okamžitě informaci spínacímu aktoru RFUS-61, který vydá povel k zavření ventilu a ochrání vás před vyplavením. Pokud chcete chránit garáž nebo sklep, je použití podobné, ale ke spínacímu aktoru můžete připojit i čerpadlo, které začne okamžitě odčerpávat vodu.

Ambientní osvětlení za TV

Ne každá televize je vybavena funkcí Ambilight, tak jako třeba Philips. Ambientní podsvětlení vytváří dobrou pohodu, mění vnímání barev a údajně i méně zatěžuje oči. Můžete si ho dopřát i k vaší obyčejné televizi a bez velkých nákladů. Na zadní stranu televizoru nalepíte RGB LED pásek, připojíte k RGB stmívači a ovladačem nastavíte požadovanou barvu a intenzitu. Stačí pořídit stmívací aktor pro LED pásky RFDA-73/RGB s dálkovým ovladačem RF Pilot a v případě ovládání chytrým telefonem krabičku eLAN-RF-003.

LED pásky vás poslechnou na slovo

LED osvětlení je moderní, efektní a úsporné. To jsou vlastnosti, které z něj dělají skutečně trendy zdroj světla. V domácnosti i v komerčních prostorách se s ním dá doslova kouzlit. Instalace pásku je velmi jednoduchá, problém nastává většinou při připojení ke zdroji napětí a nekomfortním ovládáním. Tak krásné světelné efekty si totiž zaslouží dokonalé ovládání. Rozhodně se vyhněte čínským sadám s IR ovladači. Neušetříte a mezi ovladačem a LED páskem musí být přímá viditelnost. Použitím bezdrátového stmívače RFDA-73/RGB, který může ovládat více než 10 m tříbarevného pásku nebo čtyři různé bílé LED pásky, lze ovládat a mixovat každou barvu zvlášť. Rádiové ovládání má oproti IR navíc výhodu – přímá viditelnost na čočku přijímače není nutná. Ovládání je jen na vás – klíčenka, vypínač, dálkový ovladač s OLED displejem, mobilní telefon, počítač.


Příběhy našich čtenářů

Nové dveře, starý vypínač

Při rekonstrukci bytu jsme se rozhodli udělat nové dveře do kuchyně a staré jsme zazdili. Vzápětí jsme ovšem s hrůzou zjistili, že vypínač světla zůstal na svém místě. Potřebovali jsme ho samozřejmě u těch nových dveří. Naštěstí jsme našli elegantní řešení. Starý vypínač zůstal v poloze zapnuto, ke světlu jsme přidali spínací aktor RFSA-11, bezdrátový vypínač RFWB-20 dali k novým dveřím a s chytrou krabičkou eLAN-RF-003 si teď můžeme rozsvítit třeba telefonem. Karel Procházka, Chrudim

Souboj skříně s vypínačem

Nové křeslo v obýváku si vynutilo drobné změny v obývacím pokoji. Pohovka musela od okna, stolek naopak k oknu a skříň? A jéje. Ta za sebou pro změnu uvěznila vypínač na stěně a tam nám byl platný jako mrtvému zimník. Naštěstí se u nás objevil soused pan Nováček, kterého hned napadlo řešení. Na místo starého vypínače jsme nainstalovali spínací aktor RFSA-11B a bezdrátový vypínač RFWB-20 jsme nalepili přímo na boční stěnu skříně. A navíc jsme si jeden vypínač dali ještě hned vedle křesla a můžeme světlo pohodlně vypínat i zapínat a zadek máme v teple. Růžena Kropáčková, Brno

Jak zkrotit topení v koupelně?

Mám rád v koupelně optimální teplotu. Nechci mrznout ani se dusit v přetopené místnosti. Proto jsem si koupil topný žebřík, ale jedinou možností ovládání bylo zasunout jej do zásuvky. To mi nepřipadalo moc vychytané. Občas jsem ho totiž zapomněl vypnout, koupelna byla přetopená, a to nemluvím o účtu za elektriku. Našel jsem na internetu regulátor teploty RFTC-10G, který se jednoduše nalepí na zeď a který měří teplotu v místnosti a spíná bezdrátovou zásuvku RFSC-61, do níž je zapojen topný žebřík. Teď už jsem spokojen, mám dokonalý komfort a ušetřím za topení. Jan Nováček, Šumperk

Další informace a zajímavá řešení najdete na www.elkoep.cz.

Text: Marek Hadra

Foto: ELKO EP

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne