Tři důvody k proměně bytu

Datum: 29.12.2013
obrázek
Také si myslíte, že konečně nastal čas na proměnu vašeho původního, zastaralého a nepraktického bydlení? Řešení je mnoho, ale v každém případě vás čeká více či méně náročná rekonstrukce, která se, obrazně řečeno, mnohdy podívá až na dno vaší peněženky.

Lidé, kteří si chtějí vylepšit své bydlení, se obracejí na redakce novin a časopisů nebo internetových portálů, aby se přesvědčili, že jejich úvahy o možné rekonstrukci bytu jsou odpovídající. Také bytoví architekti mají plné ruce práce, i když odměna za jejich snahu nepatří k nejlevnějším, je možné konstatovat, že se určitě vyplatí.

Všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby jejich nově upravený byt byl nejen zajímavý, ale také účelně zařízený. V naší pravidelné rubrice Proměny bytu v tištěné verzi časopisu opět vycházíme z přání našich čtenářů. I tentokrát stojí za jeho splněním bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Dopis od Martiny a Honzy

Dobrý den, chtěli bychom poradit s rekonstrukcí bytu 3+kk v panelovém domě v Praze 10. Panelák je po kompletní rekonstrukci, okna jsou nová plastová. Byt momentálně neobýváme. Byt bychom chtěli kompletně zrekonstruovat, to znamená nové podlahy, jádro, kuchyň, koupelna. Největší nedostatek vidíme v původním bytovém jádru. Jádro je umakartové a koupelna malá. Naše představa je při rekonstrukci bytového jádra zvětšit koupelnu. Dispozice bytu nám takto v celku vyhovuje, ale nebráníme se ani myšlence celý byt přeorganizovat včetně dispozice místností. Mockrát děkujeme a doufáme, že si náš projekt vyberete. S pozdravem Honza a Martina.

Požadavky čtenářů

  • Nová koupelna a WC místo starého jádra
  • Kompletně nové podlahové krytiny a nábytkové vybavení
  • Maximum úložných prostor a praktičnost

Změny dispozice

S ohledem na požadavek vytvoření nové koupelny jsem provedla změny dispozice pouze v tomto prostoru. Nově jsem oba prostory koupelny a WC spojila a maximálně jsem vzniklý prostor zvětšila především směrem do předsíně.

Barevná paleta

Základem barevné palety je kombinace bílého laku a běleného dubu, a to jak na nábytku, tak i na podlahové krytině. Nepoužila jsem žádné výrazné barevné prvky ani dekory jako je například tapeta. Pouze stěna v kuchyni je obložena dekoračním kamenem. Následně pak převažuje tyrkysová barva, která je uplatněna především na čalounění pohovky a zemité odstíny červené a hnědé – vše jako doplňkové a dekorační barvy.

Zrcadlo ve výklenku

Vybavení předsíně je s ohledem na její velikost minimální, a tak zde jsou vestavěné skříně a vedle nich u vstupu do obývacího pokoje věšáková stěna. Hned naproti vchodovým dveřím je přes celou stěnu výklenku velké zrcadlo. Do prostoru předsíně, chodby a koupelny přivádí denní světlo okna, umístěná u stropu po obvodu koupelny.

Bílá kontrastuje s tyrkysovou

Koupelna je vybavena větším komfortním sprchovým koutem a skříňkami s úložným prostorem, do kterých jsou zabudovány moderní umyvadlo a automatická pračka. V prostoru je umístěna i toaleta. Obklady jsou bílé, decentní a kontrastují s tyrkysovou mozaikou v prostoru sprchy. Mozaika je také použita na masivní rám kolem zrcadla, jako další zdobný prvek. Tepelnou pohodu pomáhá udržet velký otopný žebřík, kde je možno sušit ručníky, případně další menší vyprané prádlo.

Neobvyklé řešení kuchyně

Řešení kuchyňské linky jsem se snažila provést jinak než je běžné, a tak jsem volila protilehlé sestavy, kdy jedna je u stěny a zahrnuje vestavěnou chladničku a pult s myčkou a dřezem. V  prostoru je pak umístěna další část linky spolu s jídelním stolem, kde se mohou pohodlně najíst čtyři osoby. Nad pultem, kde je umístěna varná deska, je nainstalován odsavač par.

Miniaturní ložnice

Vybavení ložnice je minimální s ohledem na její velikost. Tvoří jej dvoulůžková postel, šatní skříň a komoda. Minimalistické vybavení doplňuje lustr a dvě lampy nad postelemi. Menší pokoj je pak navržen jako útočiště pro jedno dítě. Jeho vybavení je velmi jednoduché a odpovídá velikosti pokoje.

V obývacím pokoji je bio krb

Obývací pokoj je plně využit, především nechybí tolik požadované úložné prostory. Vedle televize je na stěně umístěn bio krb. Naproti je pak rohová pohovka a zařízení pokoje doplňuje pohodlné křeslo s malým odkládacím stolkem. Vybavení doplňuje lehký konferenční stolek, dvě stojací lampy a moderní lustr.

Text: Kateřina Mlejnková

Foto, vizualizace a plánky: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne