Malý panelákový byt s novou kuchyní

Datum: 12.12.2013
obrázek
Mladé architektky tentokrát řešily rekonstrukci kuchyně pro starší manželský pár, jejich syna a tři vnoučata. Manželé zanedlouho oslaví zlatou svatbu. A rekonstrukce byla dar, který si vytoužili a také plně zasloužili. Dispozičně se jedná o byt 3 + 1, který má 65 m².

Kamila Douděrová a Ivana Ludvíková navrhly prostředí, které by mělo vyhovovat všem generacím. Proto vybraly jak tradičnější prvky dřeva, tak jednoduché linie kuchyňské linky s motivem stylizovaného klubka vlny. Paní domu je totiž vášnivá pletařka.

Původní stav

Kuchyňská linka byla ve velmi špatném stavu. Nedostatečný počet zásuvek, dispozičně umístěna jen při jedné stěně. Zbytečně nevyužitý prostor místnosti, tím pádem samozřejmě nedostatek pracovní plochy. Lednice stála volně mimo kuchyňskou linku a zabírala prostor v jídelně. Spíž vymezená polopříčkami byl opravdu přežitek.

Architektky navrhly lednici vestavěnou, která bude součástí kuchyňské linky. Namísto té dřívější navrhly pracovní pultík s úložnými prostory z kuchyně i s policemi z obývací části, stejně tak spíž zakomponovaly do nové kuchyňské linky v podobě spižní skříně.

Nejednotná podlaha

V kuchyni bylo původně lino, které v jídelně zakrýval koberec. Bylo navrženo podlahu sjednotit. Protože koberec do jídelny funkčně nepatří, byla zvolena laminátová podlaha s dekorem.

Jídelna není obývák

„Za každou cenu zachovat funkci jak jídelny, tak obývacího pokoje nebylo možné. A řešení stávajícího prostoru to ani neumožňovalo. Jídelní stůl byl posunut více do středu místnosti, stala se z něj hlavní dominanta, stávající sedačka byla odstraněna a nahrazena pletacím zákoutím s křeslem.

Každý z členů rodiny má své zázemí ve svém pokoji, není tedy třeba vytvářet obývací pokoj pro všechny,” poznamenává architektka Kamila Douděrová.

Motiv stylizovaného klubka

Návrh kuchyně je tvořen, jak již bylo řečeno, pro starší manželský pár, jejich syna a tři vnoučata. „Navrhujeme tedy prostředí, ve kterém se budou cítit dobře všechny generace. Nalezneme zde jak tradičnější prvky dřeva, tak jednoduché linie kuchyňské linky a veselý a pestrý motiv stylizovaného klubka vlny na kuchyňských dvířkách. Jídelna je jediná místnost v bytě, kde se schází všichni pohromadě, proto jídelní stůl a židle jsou v návrhu barevně i kompozičně vyzdviženy,” poznamenává Kamila Douděrová.

Designové osvětlení

Architektky tedy vyšly z informace, že paní domu je vášnivá pletařka. Jako inspiraci a průvodní motiv zvolily klubko vlny, které se objevuje ve stylizované podobě na kuchyňských dvířkách i čelu barového pultíku.

Speciálně pro paní domu navrhly pletací zákoutí s křesílkem. Klubka vlny v použitých barvách interiéru se objevují jak na poličkách, tak jako designové osvětlení, které připomíná zašmodrchanou vlnu.

Nově do tvaru L

„Půdorys místnosti je poměrně členitý vlivem komínu a různých přizdívek, které však nejsou nijak využity. Vzniklé niky jsme při konečné realizaci využily na poličky, kde je také uplatněn dominantní výtvarný motiv. Původní polopříčky, které oddělovaly kuchyni, postrádaly smysl. Jednu jsme zbouraly a druhou dostavěly na hloubku kuchyňské linky, dispozičně nově do tvaru L,” dodává Ivana Ludvíková.

Reflektory pro nasvícení jídelny

Kuchyňská linka byla rozšířena o pracovní pultík, který má úložný prostor jak z kuchyně, tak police z obývací části. Celý kuchyňský kout je vymezen sníženým sádrokartonovým podhledem s bodovým osvětlením. Na hraně podhledu jsou umístěny směrové reflektory pro nasvícení jídelny.

Úložný prostor v jídelně byl navržen ve formě samostatných zavěšených dílů, čímž byl uvolněn půdorys od stávajících těžce působících komod, místnost nyní působí odlehčeně. Televize je umístěna na přizdívku komína, na mobilním otáčivém rameni, aby bylo, dle potřeby, vidět z kuchyně, od jídelního stolu i z pletacího křesla.

Barvy a materiály

Barevný koncept vychází z toho, aby byl svým způsobem neutrální, ale zajímavý pro každého člena rodiny. Světlá lesklá dvířka kuchyně jsou potištěna metodou "overface" motivem různobarevných klubíček.

Základní barva výmalby je v odstínu bílé kávy, čímž byla vytvořena příjemná atmosféra. Útulný pocit také navozuje i použitím dekoru dřeva na podlaze, u spodních skříněk kuchyně nebo na roletách.

Neutrální odstíny šedé, hnědé, krémové jsou vyváženě doplněny oranžovou, červenou a vínovou. I jídelní židle jsou pojaty ve třech různých odstínech. Interiér působí veselým, ale přesto důstojným a moderním dojmem.

Text: Jan Chára

Foto: Kamila Douděrová

Ivana Ludvíková

Pochází původem z Ostravy, ale po studiích na Fakultě architektury ČVUT zůstala kvůli pracovním příležitostem v Praze. Zkušenosti z oboru získala i během zahraniční stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. V současné době pracuje v architektonickém studiu a příležitostně se věnuje interiérovému designu. Věnuje se jak tvorbě architektonické (od urbanistických studií až po návrhy interiérů), tak činnosti grafické a fotografii. Nejraději ale má, když se všechny výše zmíněné činnosti v práci prolínají. Jejím motem je: „Tvořím design pro život, žiju pro design.“

Kamila Douděrová

Je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, kde se soustředila především na navrhování sociálních staveb, jako jsou například: Integrační centrum a chráněné bydlení ve Vejprtech nebo denní stacionář pro Olivovu nadaci. Zajímavé zkušenosti získala i během zahraniční stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. Tento pobyt ovlivnil i její osobitý styl ve sladění funkčnosti, nápaditých barev a originality. V současné době se Kamila věnuje jak architektonickým návrhům rodinných domů, grafickým návrhům, tak interiérovému designu.

Text: Jan Chára

Foto: Kamila Douděrová

Celkový rozpočet

Stavební práce a ostatní práce

      46 750 Kč

Kuchyňská linka na míru včetně spotřebičů

     130 880 Kč

Laminátová podlaha

      19 898 Kč

Nábytek

      88 950 Kč

Dekorace a doplňky

      24 652 Kč

Celkem

     311 230 Kč

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne