Vyměňte staré za nové

V zimě, při větrání či netěsnosti okna dochází k tomu, že studený vzduch vstupující do místnosti není předehříván, jeho velká část klesá k podlaze a zde se drží. Máme pocit zimy, proto přitopíme. A tím dochází k dalšímu zvýšení nákladů. K odstranění tohoto efektu stačí vyměnit starý radiátor za nový ve správných rozměrech, aby byl umístěn pod celým oknem. Samotná výměna radiátorů není nikterak časově ani technologicky náročná. Radiátory KORADO mají stejnou připojovací rozteč jako staré článkové radiátory a je tedy možné využít stávajících rozvodů i pro nové radiátory moderní konstrukce.
Model RADIK KLASIK – R
Model RADIK KLASIK – R je deskové otopné těleso v provedení KLASIK upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm. Výška H = 554 mm zaručuje jeho bezproblémovou montáž na místo starého radiátoru. Umožňuje levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a konstrukcí je určeno pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Ze zadní strany jsou přivařeny dvě horní a dolní příchytky, otopná tělesa o délce 1800 mm a delší mají navařena šest příchytek.
Široký typový sortiment RADIK KLASIK - R umožňuje vždy vybrat tu nejvhodnější adekvátní délku.
Všechna otopná tělesa jsou dodávána s:
- odvzdušňovací zátkou
- zaslepovací zátkou
- horní mřížkou
- bočními kryty
- potřebným počtem sad navrtávacích konzol
Použitá technologie garantuje základní cíl
- zajistit dlouhodobou korozní a mechanickou odolnost
- kvalitní finální povrch
- hygienickou nezávadnost povrchu otopného tělesa
Povrchová úprava deskových otopných těles je realizována ve třech základních fázích
- Příprava ocelového povrchu – obsahuje odmaštění, fosfátování a oplach ve třech stupních.
- Nanesení základního laku – používá se progresivní technologie kataforezního máčení (KTL). Vrstva vyloučeného laku má dostatečnou tloušťku i v nej
kritičtějších místech. Konečné antikorozní, adhezní, mechanické a chemické vlastnosti získává KTL lak ve vypalovací peci. Tato fáze povrchové úpravy je rozhodující pro dlouhodobou životnost otopného tělesa.
- Nanesení vrchní vrstvy laku – používá se epoxypolyesterový lak, který se nanáší pomocí automatických práškovacích pistolí v elektrostatickém poli práškovací kabiny. Po vytvrzení v peci a následném ochlazení je povrchová úprava otopného tělesa ukončena. Povrchová úprava otopných těles je provedena s maximálním ohledem na životní prostředí, jak při výrobě, tak při jejich používání.
Základní barevný odstín je bílá RAL 9016. Na zvláštní objednávku lze dodat otopná tělesa v jiných barevných odstínech dle vzorníku barev.
Jak vyměnit radiátor
Původní článkové radiátory byly dimenzovány na tepelné ztráty v době výstavby. Tyto články se vyznačují svým velkým objemem topného media, které je až třikrát větší než u radiátorů deskových. Tento objem má velkou tepelnou setrvačnost a díky ní velmi pomalu reaguje na potřebné změny. Díky tomu mnohdy musíme zbytečně větrat a tím neúmyslně zvyšujeme únik tepla.
Toto rozložení teplot umožňuje snížení hodnoty, na kterou místnost vytápíme. Získáme tak vyšší tepelnou pohodu při nižší spotřebě tepelné energie. Rovnoměrné rozložení navíc snižuje možnost vzniku kondenzace na obvodových stěnách místnosti, a tím minimalizuje potenciální vznik plísní.
Design
Existuje velká skupina lidí, pro kterou je právě design důvodem pro výměnu radiátoru. Deskové radiátory vedle moderní konstrukce nabízejí i moderní design. Nový radiátor je možné si pořídit nejen v barvě bílé, ale i v některém z mnoha nabízených barevných odstínů. Díky tomu se radiátor stane designovou součástí interiéru.
Výběr radiátoru
Potřebujeme znát rozměry a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. Abychom dobře určili jak nejlépe ke stávajícímu radiátoru vybrat odpovídající radiátor deskový, není nic jednoduššího, než se obrátit na specialistu, případně společnost, která v místě vašeho domu provádí vlastní montáž. S výběrem vám pomůže i internetová prezentace, kterou naleznete na www.korado.cz. Na této stránce si můžete vybrat i barvu radiátoru, protože již dávno neplatí, že radiátor je pouze bílý.
Postup při výměně
Prvním krokem je vypuštění topného media. Následuje demontáž starého tělesa, která nepředstavuje nijak náročný úkon. Původní radiátory byly ke zdi připevněny na ocelových závěsech, které je nutné odstranit. Pro odříznutí masivního kovu se používají vibrační pily, kotoučové úhlové brusky jsou nevhodné, protože nadělají mnohdy v interiéru více škody než užitku. Odlétající roztavené kousky kovu totiž výrazně více znečistí blízké okolí a navíc jejich teplota dosahuje velmi vysokých hodnot a může dojit i k poškození věcí, které se nacházejí v blízkosti.
Obnaženou stěnu je vhodné zatmelit nebo zasádrovat do roviny a vymalovat. Již nikdy poté se pohodlně za radiátor nedostaneme.
Montáž spočívá v umístění nosných prvků radiátoru a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému. K připojení se používají měděné trubky a technologie studených spojů. Tato metoda je velmi rychlá, minimálně zatěžuje prostředí a je velmi spolehlivá.
Na závěr otopný systém napustíme. Odvzdušnění za nás zabezpečí samoodvzdušňovací ventily.
Text a foto: KORADO, a.s.
Bližší informace najdete na www.korado.cz
KORADO, a. s., Bří Hubálků 869, 560 02 Česká Třebová
Info linka (zdarma): 800 111 506
e-mail: info@korado.cz