Ovládněte slunce, světlo i stín!

Datum: 28.11.2013
obrázek
Přemýšlíte, jak se ubránit slunci a nežádoucím pohledům? Je jasné, že bez některého z typů zastínění se neobejdete. S jeho pomocí si navíc můžete vytvořit originální a útulný domov.

Nejnovější stínící technika vám dopřeje strávit horké dny v příjemném stínu a celoročně zlepšit pohodu a klima v bytě. Podle odborníků se nejvíc nežádoucího tepla dostává dovnitř přes okna. Chránit se proto můžete jak zevnitř, tak i zvenku, což je obecně účinnější. Stejně jako se mění styl interiérů, mění se také způsoby a druhy zastínění, které jsou technicky mnohem sofistikovanější. U řady výrobků se totiž setkáte s kombinací několika funkcí. Vybírat můžete takové produkty, které typické prostředí panelákového bytu ochrání, ale zároveň zútulní. „Na vzestupu jsou jednoznačně látkové typy zastínění, především rolety, plissé a japonské stěny,“ říká Ing. Jakub Vaněk ze společnosti Isotra, která nejenom sleduje aktuální interiérové trendy, ale dlouhodobě se věnuje i technologii clon slunečního záření vzhledem k energetickým úsporám.

Spolehlivá obrana zevnitř

Nejčastěji používaným vnitřním zastíněním, které vám nabídne většina specializovaných firem, jsou žaluzie, rolety, popřípadě japonské stěny. Objevíte vyzkoušené principy, k tomu zajímavý design a kvalitní mechanismy ovládání jednotlivých prvků. V pestré nabídce nechybí kvalitní materiály lamel i úchytných profilů včetně dřeva a jeho imitací, barevných látek a vzorů. Moderní tkaniny používané na rolety a v různé cenové nabídce můžou mít antistatickou, či třeba nehořlavou úpravu, látka s natavenou hliníkovou vrstvou zvládne snížit průchod tepla dovnitř až o 90 %. Podle chuti okno lehce přistíníte, nebo dokonale zatemníte (tkanina Black Out). Firma Isotra vychází vstříc i alergikům nabídkou kolekce látek s obsahem skelného vlákna. Pořídit si můžete dokonce tkaniny s protiprachovou a antibakteriální úpravou. Veškeré stínění je ovladatelné buď klasicky ručně – nejčastěji řetízkem, šňůrou, či popruhem, nebo komfortněji dálkovým ovladačem. V neposlední řadě je na trhu vyspělý systém využívající solární energii.

A pro pobyt venku

Pokud si chcete vychutnat pobyt na balkonu, či menší terase a tepelně odlehčit interiéru, pořiďte si markýzu. Dejte ji navrhnout na míru. Podle odborníků je nákup systému finančně náročnější, tudíž by měla být životnost a kvalita markýzy co nejdelší. Kromě volby látky a druhu mechanismu, ovládacích čidel, nezapomínejte na dobrý elektrický pohon. Ten kupříkladu automaticky uzavře kazetu a následně povolí látku, což chrání i mechanismus. Moderní technika tak spolehlivě zajistí markýzu i v době vaší nepřítomnosti.

Správná volba

  • výběr konzultujte s odborníky, ujasněte si dopředu požadavky, které od zastínění očekáváte
  • zjistěte si připravenost interiéru (novostavba, či rekonstrukce) a přihlédněte i k jeho stylu a vybavení
  • před nákupem si ujasněte, jestli dáváte přednost jednoduchým tvarům, nebo si dopřejete něco zdobnějšího
  • nezapomeňte na orientaci místností ke světovým stranám, zvýšenou pozornost si zaslouží jih a jihozápad
  • při výběru hrají roli tvar a plocha okna
  • nešetřete na navíjecím mechanismu, kolejnicích a na šití, příliš levné komponenty nepříjemně drhnou, cenu můžete ovlivnit výběrem levnější látky

Architekt radí

Ing. arch. Kamila Douděrová (www.kamidesign.cz)

V panelákovém bytě doporučuji zakrýt okna i z estetického hlediska, zajistí to intimitu vzhledem k blízkosti okolních domů. Nejvíce používané žaluzie jsou bezesporu funkční, ale prostoru nezajistí útulnost a eleganci. Pro sjednocení a vzhledu místnosti jsou vhodné například voálové záclony bez dekoru, přes celou šířku místnosti a v délce až na zem, což zakryje i radiátory. Pokud by někomu vadila ztráta tepla, existují římské rolety, které díky ležérnímu řasení působí velmi svěže. Látku je možné opatřit dokonce stejným dekorem jako má pohovka. Při rekonstrukci v paneláku se vyplatí z více důvodů podhled ze sádrokartonu. Když ho necháte ukončit zhruba 20 cm před oknem, vznikne kapsa, do níž je možné ukrýt kolejnice. Ve výsledku je vidět jenom splývavá látka bez detailu ukotvení.

Text: Eva Vacková

Foto: archiv firem

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne