Systém generálního klíče

Datum: 28.11.2013
obrázek
Na otázky odpovídá přední odborník na problematiku Martin Erba, jednatel společnosti AC-T servis, který v portfoliu své činnosti nabízí i Systém generálního klíče s nejvyšším stupněm ochrany.

Jak byste vysvětlil pojem Systém generálního klíče?

Úplně jednoduše to znamená, že když máte v objektu například pět různých vložek (zámků), do všech pěti se můžete dostat jedním klíčem. Místo svazku klíčů je tu jediný klíč pro vše, co potřebujete odemknout. Velmi často tento systém využívají například bytová družstva. Obyvateli domu pak stačí jeden klíč k tomu, aby se dostal do různých prostor – do sklepa, do prádelny, do vchodových dveří, do svého bytu nebo do garáže. Ovšem samozřejmě už ne k sousedovi do bytu.

Je tento systém vhodný i pro jiné budovy?

Ano, třeba pro komplexy administrativních budov, pro školy nebo důležité výrobní provozy, kde je důležitá bezpečnost a kde může nastat velké riziko ohrožení života. V případě nepředvídané situace nebo živelné pohromy odemknete všechny dveře jedním klíčem a odpadá hledání správného klíče.

Proč je systém lepší než jednotlivé na sobě nezávislé zámky?

Tímto systémem určíte, kam člověk může a nemůže. S jedním klíčem se jeden dostane třeba úplně všude, druhý už jen tam, kam je potřeba. Systém využijete i při různých opravách - když třeba potřebujete dát klíč nějaké firmě, která má něco opravit – dostane klíč, který ji pustí pouze tam, kam je potřeba.

Jak postupovat, když si chci systém pořídit?

Uděláte si seznam kanceláří nebo bytů, zjistíte, kolik uživatelů do budovy bude chodit, zvolíte si do jaké kanceláře (bytu) se jaký uživatel dostane. Ze vzniklé tabulky si pak software vyprodukuje technické řešení sestavení vložek a odborník pak podle návodu sestaví jednotlivé vložky. My nabízíme takovýto systém se speciálními vložkami Wilka s nejvyšším stupněm ochrany. K nim dodáváme vlastní profily klíčů, které nelze běžným způsobem duplikovat. Zhotovení klíčů a kopií je chráněno identifikační kartou.

Je možné měnit systém v průběhu let?

Když je v budoucnu potřeba do systému přidat další dveře, tak je možné na základě volných pozic dodělat vložku s určitým profilem klíče. Ale s volnými pozicemi se musí do budoucna počítat. Jakmile je systém uzavřený a někdo ho chce dodatečně rozšířit, už to není možné. Musel by se jedině udělat nový systém. Když dělá systémy naše firma, automaticky už počítáme s desetiprocentní rezervou volných pozic. Protože naše vložky mají šest stavítek místo běžných pěti, nabízíme i větší množství kombinací než je běžné.

Jaká je hlavní výhoda systému?

Velkou výhodou pro družstva je například to, že správce budovy předá klíč obyvatelům a má stoprocentní jistotu, že ochrání budovu proti půjčování nebo dodělávání klíčů.

Další výhodou je, že systém nese mechanickou ochranu a nemá žádné zatížení na stavební úpravy nebo třeba nákup sledovacího systému u magnetických karet. Oproti instalaci kamer je daleko jednodušší na údržbu i finanční náročnost. Například k čipové kartě musíte dovést elektřinu a musíte si zajistit servis. Výměnu bezpečnostní vložky zvládne jakýkoli zdatnější údržbář. Snad jedinou nevýhodou je, že nezajistí sledování průchodnosti. Ovšem musím zároveň zmínit, že nelze srovnávat dvě rozdílné technologie.

Foto: Společnost AC-T servis

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne