Důvěřujte své realitní kanceláři, ale vybírejte pečlivě!

Datum: 26.11.2013
obrázek
Když vstoupíte do realitní kanceláře, zajímejte se nejdřív o služby, které vám budou poskytnuty. Není důležité, zda od jejích pracovníků požadujete prodat svoji nemovitost nebo po nich chcete vyhledat vhodný byt ke koupi. Připadá vám tato rada banální? Nenechte se mýlit. Přesto, že se takový postup zdá samozřejmý, není tomu tak.

Většinu dnešních zákazníků realitních kanceláří zajímá hlavně výše provize. Tedy kolik budou za zprostředkování platit. Když zjistí, že je to méně, než slyšeli, že je obvyklé, podepíší zprostředkovatelskou smlouvu a ani se moc nezajímají o to, co vlastně podepsali.

A to je zásadní chyba. Rozsah poskytovaných služeb je u zprostředkovatelů realitních služeb různý, protože není dán žádnou legislativou. Záleží vlastně jen na tom, co si vzájemně sjednáte ve smlouvě. S kvalitou je tomu obdobně, jako u ostatních služeb, respektive výrobků. Levné nebývá nejkvalitnější. Slogan „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“, platí pro realitní služby dvojnásob.

Asociace realitních kanceláří ČR eviduje mnoho dotazů na téma obecného rozsahu služeb realitní kanceláře, zasloužené či nezasloužené odměny za poskytnutý servis, či na téma jak postupovat v případě sporu klienta s realitní kanceláří. Zdá se, že přece jen jsou klienti, kteří chtějí vědět o rozsahu a kvalitě poskytovaných služeb více. Ostatně i stát a obce postupně přicházejí k poznání, že jediným, resp. hlavním kritériem pro přidělení veřejné zakázky nemusí být toliko cena. Známe mnoho příkladů nedokončených zakázek a nekvalitně provedeného díla právě proto, že cena neodpovídala realitě.

Náprava tohoto stavu je pak mnohem dražší, než zdánlivá úspora při výběru levného dodavatele. Nekvalitně provedená realitní služba s nedostatečným právním servisem může přinést mnoho nepoznaných úskalí a finančních ztrát. Navíc s novým občanským zákoníkem přijde na nemovitostní trh mnoho novinek, které doposud běžný klient nezná. A vězte, že i některé realitní kanceláře s novými předpisy budou mít problémy. Všeobecně užívané pořekadlo „neznalost zákona neomlouvá“ může nabýt nových rozměrů. Proto vybírejte pečlivě a spolupracujte zejména se zavedenými kancelářemi. Smlouvy si pečlivě prostudujte dříve, než podepíšete. Zajímejte se ne pouze o cenu, ale hlavně o to, co za své peníze obdržíte. Důležitým údajem je také doba trvání smlouvy a výpovědní důvody.

Asociace realitních kanceláří České republiky v rámci sjednané provize u tzv. „exkluzivních zakázek“ považuje za minimální následující rozsah služeb – více informací naleznete na www.arckcr.cz.

Text: Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR

Foto: archiv časopisu PANEL PLUS

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne