Vánoce, Vánoce přicházejí…

Datum: 25.11.2013
obrázek
Vánoce, Vánoce přicházejí... Slova kdysi tak populární písně se opět stávají aktuálními. Vánoce jsou obdobím roku tolik oblíbeným nejen našimi nejmenšími. Předvánoční, neboli adventní čas, s sebou přináší dlouhé večery provoněné čerstvě upečeným cukrovím, ale také přípravu vánočních dekorací a zimní výzdobu našich domovů. Dnes vám proto přinášíme pár nápadů na jednoduchou domácí vánoční výzdobu.

Jednoduché vánoční dekorace zvládne každý

Na výzdobu svých domovů, která obvykle probíhá v období adventu, máte dostatek času, neboť v našich krajinách adventní období trvá čtyři týdny a začíná vždy první nedělí adventní, která letos připadá na neděli 1. prosince. Konec adventního období nastává při západu slunce na Štědrý večer.

Častým symbolem Vánoc jsou různé věnce či věnečky, jejichž domácí výroba není nikterak náročná. Materiálem mohou být větvičky tújí či jehličnanů, trocha sušených květin (obvykle slaměnky, sušené bodláky, větvičky se sušenými šípky, případně drobné šišky). Základem budoucího věnce je kruh, nejčastěji z polystyrénu či pevného drátu, který lze zakoupit na tržišti či v květinářství. A pak už stačí jen pevná nit či pár tenkých drátků k upevnění jednotlivých dekorací na základní kruh. Výhodou při zdobení věnečků je tavicí pistole, kterou jednoduše připevníme drobné prvky, jako jsou například sušené kvítky, bodláky či malé šišky na věneček. Na základ adventního věnečku tvořený polystyrénovým kruhem může být stébly trav připevněna opadaná kůra stromů, do které zapícháme umělé květy vánoční hvězdy, případně jej dozdobíme sušenými kvítky či plody dle vlastní fantazie. Menší adventní věnečky je možno zavěsit i na vstupní dveře. A na samotný závěr tvorby nesmíme zapomenout na to hlavní, čtyři svíce – jejich počet se odvíjí od počtu adventních nedělí, kdy se v období adventu každou neděli zapálí jedna svíce. Adventní čas odchází se západem slunce o Štědrém večeru. V té době na adventním věnci zapalujeme poslední 4. svíčku. Podle dávné tradice by měla mít barvu bílou, ostatní svíce by měly mít barvu fialovou.

Oblíbený vánoční Betlém

Ani výroba oblíbeného vánočního Betlému nemusí být pro šikovné ruce oříškem. Přesto ji však přenecháme spíše šikovným tatínkům. Možná, že materiál na výrobu svérázného Betlému neseženete ještě před letošními Vánoci, ale zkuste se inspirovat třeba pro ty příští. Po Vánocích nevyhazujte starý, smutně vysloužilý vánoční stromeček, ale kmínek si očistěte od přebytečných větví, nechte jej vyschnout a uschovejte. Z odříznutých kmínků ze starých vánočních stromků nejprve odstraníme kůru. Na očištěném špalíku pro výrobu budoucí figurky Betlému si tužkou vyznačíme místa, která budeme odřezávat nebo vydlabávat dlátem. Takto zhotovíme jednoduchou figurku, kterou na závěr dohladíme pilníkem. Boční části a stříšku samotného Betlému zhotovíme podle obrázku. Pokud boční části dobře zpevníme, aby se nerozevíraly, není třeba ani základní (spodní) deska. Betlém postavený přímo na trávě nebo na seně působí přirozeným dojmem. K sestavenému Betlému připevníme držák na lampičku (pokud nemáte k osvětlení Betlému přívod elektřiny, postačí baterie schované za Betlémem). Lampička je vyrobena ze skleněného obalu na „hřbitovní“ svíci.

Když tatínkům zbyde po výrobě Betlému ještě pár odříznutých špalíčků, mohou snadno vyrobit „budky pro hmyz“. Do špalíčků stačí vyvrtat pár různě velkých otvorů, do kterých hmyz začne na zimu zalézat, tyto špalíčky upevnit do tvaru ptačí budky a zavěsit na strom. Ptáci k nám tak budou vděčně zalétat i v době, kdy okolní krajinu pokryje sníh a nebude tam pro ně dostatek přirozené potravy. A možná byste se divili, kolik potravy v těchto „hmyzích budkách“ v zimě najdou.


Z odříznutých kmínků např. ze starých vánočních stromků odstraníme kůru.

Na očištěném špalíku pro výrobu budoucí figurky Betlému si tužkou vyznačíme místa, která budeme odřezávat nebo vydlabávat dlátem.

Budoucí jednoduchá figurka se již začíná rýsovat.

Hotovou figurku na závěr dohladíme pilníkem.

Základ figurky Ježíška položený v budoucích jesličkách.

Figurky Josef a Marie s Ježíškem v jesličkách.
Výroba bočních částí Betlému.

K sestavenému Betlému připevníme držák na lampičku (pokud nemáte k osvětlení Betlému přívod elektřiny, postačí baterie schované za Betlémem). Lampička je vyrobena ze skleněného obalu na „hřbitovní“ svíci.

Základ Betlému již s osvětlením.

Další ze symbolů Vánoc – osobitě pojatý Betlém. Hotovým figurkám je možno domalovat obličeje dle vlastní fantazie.


Zima za oknem

Mnozí z nás po celé léto zdobili svá okna množstvím krásně kvetoucích barevných letniček. Ani na zimu nemusí naše okna zůstávat holá a smutná. Zeminu zbylou v okenních truhlících využijeme i v zimě a na ozdobení truhlíků nám stačí pár větviček tújí nebo těch, které odstraníme z budoucího vánočního stromku při jeho úpravě. Jednoduše mezi ně zapícháme jeden z druhů oblíbené vánoční výzdoby – listy vánoční hvězdy. Živou vánoční hvězdou si raději vyzdobíme slavnostní stůl doma, za oknem nám po celou zimu dobře poslouží i ta umělá. A komu se vánoční hvězda nelíbí, ať zkusí zapíchat mezi zelené větvičky například sušené větvičky s velkými výraznými plody šípků, barevných listů nebo hlohu. Aby nám syté barvy přírodního materiálu v truhlících déle vydržely čerstvé, nezapomeneme zeminu v truhlíku občas lehce zavlažit.

Text: Alexandra Hurtová

 Foto a výroba dekorací: Alena Holubová

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne