Dvě varianty rekonstrukce koupelny

Datum: 22.10.2013
obrázek
Rekonstrukce bytového jádra v panelových bytech je událostí dost stresující, avšak nezbytnou. Jde o to přetrpět, případně v jiném bytě přečkat nezbytnou dobu stavebních prací a v průběhu rekonstrukce si zachovat realistický nadhled. Výsledek, za předpokladu profesionálně odvedené práce, posune hodnotu bydlení v panelovém bytě o řadu kroků kupředu.

Pokud se rozhodneme přizpůsobit stávající byt svým aktuálním potřebám, můžeme se pokusit o vytvoření vlastního návrhu řešení anebo si nechat poradit od odborníků. Vzhledem k významu a trvalosti investice do bydlení je jistě lepší svěřit se do rukou architekta, sdělit mu co, proč a jak chceme mít, s jakou finanční částkou můžeme disponovat a pro maximální snížení nákladů se pak třeba sami zapojit do průběhu prací.

Specifické potřeby členů domácnosti

Koupelny v panelových bytech jsou navzdory svým minimálním rozměrům nejuniverzálnějšími hygienickými místnostmi vůbec. Slouží jako pohotovostní koupelna při vstupu do bytu, rodinná koupelna pro hygienu všech členů domácnosti, fungují jako prádelna, slouží i hostům. Z těchto důvodů je zapotřebí při jejich rekonstrukci učinit mnoho ústupků a kompromisů. V zájmu většího a kvalitnějšího prostoru je nutné vzdát se například samostatného WC nebo vany, případně najít jiné místo pro pračku. Nedá se však jednoznačně říci, které řešení je nejlepší, protože to závisí na individualitě a různých specifických potřebách jednotlivých členů domácnosti.

Rozhodnutí na desítky let

Řešení koupelny je často rozhodnutím na desítky let, případně v některých případech na celý život. Zatímco styl ložnice nebo obývacího pokoje můžete změnit v několika hodinách, změna image koupelny se neobejde bez poměrně pracných stavebních zásahů. Dříve než se pustíte do bourání a následně do výběru nových zařizovacích prvků, je třeba si dobře promyslet, co vlastně od své koupelny požadujete. Při zařizování koupelny je dobré myslet na budoucnost. Při výběru nebo umisťování nábytku, sprchového koutu nebo umyvadla je dobré představit si sebe za deset nebo dvacet let a zamyslet se, zda vana případně jiný zařizovací prvek koupelny vám bude plně vyhovovat i po letech. Při zařizování koupelny by tedy neměly hrát roli jen módní trendy. Je tedy velmi důležité, aby každá koupelna byla nejen krásná na pohled, ale i pohodlná a především vyhovovala všem požadavkům na ni kladeným.

Perfecto design

Na začátku jejich cesty bylo nadšení, kdy dva dlouholetí kamarádi se zájmem o design vybavovali své byty. Protože na českém trhu nenašli to, co hledali – designové výrobky do koupelen za férové ceny – začali se poohlížet v zahraničí. S velkým překvapením zjistili, že poptávka po těchto výrobcích u nás skutečně je, a tak se pozvolna začala rodit společnost Perfecto design. Dnes má tato společnost tisíce spokojených zákazníků. Také proto jsme se na ni obrátili, abychom spolu s jejich odborníky pro vás připravili zajímavé řešení rekonstrukce bytového jádra v panelovém bytě.

Základní informace

Jedná se tedy o rekonstrukci bytového jádra v panelovém bytě. Pro návrhy byla použita tato označení: koupelna J 0001 UBIK2 (zelená varianta), respektive UBIK1 (modrá varianta). Půdorysové rozměry (včetně šachty): 2600x1850 mm. Půdorysná plocha (včetně šachty): 4,81 m2. Půdorysná plocha (bez šachty): 4,29 m2.

Zařízení a dispozice

Spojením původně dvou místností (koupelny a samostatné toalety) získáme otevřenější prostor, do kterého je možné umístit následující zařizovací předměty: vana, WC, umyvadlo se skříňkou a vestavěná pračka (ve variantě UBIK2).

Nároky na užívání

Zařízení koupelny je rozmístěné podle nároků na užívání. Centrum místnosti je uvolněné, což umožňuje pohodlnou obsluhu všech zařizovacích předmětů. Ve variantě UBIK1 je zavěšená podsvícená koupelnová skříňka, na které je položené umyvadlo decentních moderních tvarů. Vana je určená především na koupání, napouštěná je přepadem, ruční sprška a ovládání vody jsou umístěné tak, aby byly na dosah i v ležící poloze.

Kruhová sprchová hlavice

V koupelně UBIK2 je skříňka navržená tak, aby do ní bylo možné zabudovat pračku. Umyvadlo je namontované pod desku, aby jeho vrchní hrana nepřesáhla normou povolenou výšku od podlahy. Na vaně je namontovaná sprchová zástěna s jedním pevným a jedním otevíracím panelem. Ve stropě je vestavená kruhová sprchová hlavice.

Úložné prostory

Nad umyvadlem se nachází podsvícená zrcadlová skříňka, nad kterou pokračuje pevné zrcadlo, nika za vanou a toaletou, háčky na oblečení, koupelnový radiátor ve tvaru žebříku, na kterém lze sušit použité ručníky.

Chybí centrální osvětlení

V koupelně se nenachází klasické centrální osvětlení, na místo toho je strategicky podsvícený strop – nad umyvadlem, nad vanou, toaletou a dokonce i ruce při umývání jsou osvětlené podsvícením zrcadla. Chybějící okno v panelákovém jádře je nahrazeno oknem „uměle vytvořeným“ – pásové okno v horní části stěny sousedící s chodbou. Svou funkci plní dvěma způsoby: buď přepouští světlo z chodby do koupelny a opačně nebo samo funguje jako zdroj světla. Je tvořené jednoduchým systémem LED pásků uzavřenými mezi dvěma průsvitnými plexiskly. Ovládání je možné jak z koupelny, tak z chodby.

Optické rozšíření prostoru

Světlé barvy na bílém podkladu, velkoplošné zrcadlo, podsvícený strop, který vytváří dojem otevřenosti prostoru, „fiktivní okno“ na stěně, sousedící s chodbou, vytváří dojem přirozeného denního osvětlení.

Barevná škála

V malém prostoru je třeba dát přednost použití menšího počtu barevných odstínů. Ideální volbou je jedna až dvě barvy na neutrálním podkladu. V případě neuvážené kombinace více barev může vaše místnost (a neplatí to pouze pro koupelnu), působit přeplněně, chaoticky a kýčovitě.

Ve variantě UBIK1 je použitá svěží kombinace pastelové modré, perlově šedé a sametové bílé. UBIK2 je zase kombinací teplých tónů trávové zelené a pískové béžové opět na sametovém bílém podkladu. Dynamiku oběma těmto neutrálním barevným škálám dodávají kontrastní linie tmavých rámů.

Text: Martin Chára

Foto: Perfecto design

Pokud se rozhodneme přizpůsobit stávající byt svým aktuálním potřebám, můžeme se pokusit o vytvoření vlastního návrhu řešení anebo si nechat poradit od odborníků.

Koupelny v panelových bytech jsou navzdory svým minimálním rozměrům nejuniverzálnějšími hygienickými místnostmi vůbec. Slouží jako pohotovostní koupelna při vstupu do bytu, rodinná koupelna pro hygienu všech členů domácnosti, fungují jako prádelna, slouží i hostům.

Při zařizování koupelny by neměly hrát roli jen módní trendy. Je velmi důležité, aby každá koupelna byla nejen krásná na pohled, ale i pohodlná a především vyhovovala všem požadavkům na ni kladeným.

V malém prostoru je třeba dát přednost použití menšího počtu barevných odstínů. Ideální volbou je jedna až dvě barvy na neutrálním podkladu. V případě neuvážené kombinace více barev může vaše místnost (a neplatí to pouze pro koupelnu), působit přeplněné, chaoticky a kýčovitě.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne