Barevný podzim

Stejně jako se postupně střídají jednotlivá roční období, nastolují svou vládu různé druhy rostlin. Kralování skončilo letničkám, v nenávratnu jsou květy v létě kvetoucích trvalek. Nadvládu získávají podzimní květiny. Pro někoho symbolizuje podzimní čas melancholické loučení s životem na zahradě, jiný v něm vidí symbol hojnosti. V okrasné zahradě dozrávají tobolky, bobule a další plodenství, vybarvují se listy před opadem a z okrasných záhonů vystupují trsy pozdně kvetoucích trvalek.
Květenství rozchodníku
Typickými zástupci podzimní květeny jsou hvězdnice. Jiným zástupcem je rozchodník, který patří k trvalkám sukulentního charakteru. Atraktivní modrozelené listy, polokulovité trsy a růžová nebo bílá květenství řadí rozchodník k základnímu sortimentu trvalek pro skupinové výsadby.
Sasanka z Japonska
Na záhonech vévodí na podzim sasanka japonská. Je to až dva metry vysoká rostlina vhodná do pozadí trvalkových záhonů. Koncem léta a na podzim vystoupí na větvených lodyhách bílé a růžové květy, podobné o něco menším sasankám. K podzimu neopomenutelně patří jiřiny, chryzantémy, modrý olověnec, podzimní oměj, zlatobýl i kvetoucí traviny. Předchozí výčet trvalek vhodných pro podzimní zpestření záhonů dává tušit, že podzim není obdobím chudým na barvy, barevná stupnice se však dostává do jiné polohy.
Kapky rosy na
ocúnech
Barevnou lahůdkou podzimu jsou některé dřeviny, zejména listnaté keře ozdobné bohatstvím barevných plodů, jako brslen evropský, rakytník, hlohyně a některé druhy skalníků. Nejvhodnějším pozadím pro ně jsou stálezelené jehličnany. Pestré podzimní zbarvení získají i některé traviny, jiné překvapí zdobným květenstvím. A v trávníku nás překvapí orosené květy ocúnů.
Hrozny červených bobulí
Na výstavě bylo také možno zakoupit množství podzimních trvalek a dozvědět se řadu podrobností o jejich pěstování. „Před výsadbou rozdělíme podzimní trvalky podle velikosti, které dosáhnou po zapojení do porostu. Vyšší druhy - hvězdnice, chryzantémy, rozchodníky nebo zlatobýl - používáme jako menší solitéry nebo umístěné v kompozici před keřové pásmo. Z nízkých druhů kvetou nízké hvězdnice, chryzantémy, vřesy, některé hořce, nižší druhy rozchodníků. Některé trvalky ozdobí záhon na podzim plody nebo odkvetlým plodenstvím. Je to především mochyně známá z venkovských zahrad jasně oranžovými měchýřky, áron s palicemi oranžových plodů nebo Phytolacca americana s hrozny červených bobulí,” poznamenává známý skalničkář František Semorád.
Nostalgické krásky fuchsie
Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady od poloviny května až do podzimu. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let, ale jejich pěstování v našich podmínkách je poměrně náročné. Pravlastí těchto květin jsou jihoamerické Andy. Při průzkumu starodávného města Inků Machu Picchu byly objeveny ve velkém množství, protože tuto rostlinu s velkými chomáči jedlých bobulí pěstovali indiáni nejenom pro chutné plody, ale i jako druh krytiny domů, farmářských stavení a velmi pravděpodobně již tehdy také pro okrasu.
Praktické využití mají fuchsie ve své domovině dodnes, bobule se nakládají a listy bývají využívány v lidovém léčitelství. Evropským objevitelem těchto rostlin se stal františkánský mnich a botanik Charles Plumier, kterého v 17. století vyslal francouzský král Ludvík XIV. na vědeckou expedici do Jižní Ameriky. Jméno získala květina podle německého humanistického botanika a profesora lékařství na univerzitě v Tübingen Leonarda Fuchse, k jehož vědeckému odkazu se Plumier hlásil.
Kterou si vybrat?
Fuchsie (Fuchsia), je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů, každý si může vybrat přesně podle svého vkusu: k dostání jsou odrůdy s květy jednoduchými, poloplnokvětými či plnými, jednobarevnými nebo dvoubarevnými, či dokonce odrůdy s pestrými listy. K mání jsou vzpřímeně rostoucí fuchsie, převislé i hroznokvěté fuchsie (Triphylla-hybridy). Nejoblíbenější jsou Fuchsie miniflora původem z Mexika s květy jen 4 mm dlouhými, pak Fuchsia magelancia pro venkovní stanoviště, Fuchsia Royal Velvet, která má kmínek s korunkou, a proto potřebuje oporu. Módní jsou především dvoubarevné odrůdy, jako je například Mrs. Lovell Swisher nebo Royal Velvet s červeno-nachovomodrými květy. Velmi žádané jsou také fuchsie se sytě fialovými květy, jako Genii, Tom Thumb nebo plnokvětá Purple Splendour.
Text: Jan Chára, foto: autor