Zvítězili všichni

Datum: 30.9.2013
obrázek
Na 20. valné hromadě SČMBD byly oznámeny výsledky třetího ročníku soutěže Panelák roku, tentokrát s vročením 2012. Přihlášky do soutěže zaslalo a podmínky soutěže splnilo 35 družstev či společenství, s celkovým počtem 56 přihlášených objektů. Hodnocením předložených žádostí byla pověřena odborná komise, do níž byli jmenování zástupci SČMBD a partnerů soutěže.

Postup hodnocení

V prvním kole hodnocení bylo posouzeno nejen splnění základních pravidel soutěže, ale především byly předložené žádosti vyhodnoceny s ohledem na úroveň komplexnosti provedených oprav, provedení technických řešení a úroveň dosažených energetických parametrů.

Posuzovány byly tedy především následující parametry:

• Rozsah oprav – komplexnost přístupu, hodnoceno v návaznosti na rozsah prováděných činností
  • Rozpočtové náklady v Kč/bytová jednotka
  • Dosažená úspora spotřeby energie (rozdíl spotřeby energie v % před a po rekonstrukci)
  • Zlepšení součinitele prostupu tepla obvodového pláště (v % před a po rekonstrukci)

V této „technické“ části hodnocení tak bylo možno získat maximálně 29 bodů a přihlášené objekty byly podle uvedených kritérií seřazeny do průběžného pořadí (maximální počet přidělených bodů byl 24).

Estetický vzhled objektů

V druhém kole hodnotila komise „umělecký dojem“ z realizovaných objektů. Každý z členů individuálně a subjektivně vybral deset, pro něj nejzdařilejších architektonických návrhů, které prezentoval při jednání komise. Jako nejlepší architektonický návrh pak byl hodnocen objekt, na kterém se shodlo nejvíce členů komise. Celkově body za „efekt“ z 56 objektů získalo 31 objektů. Možné maximum bodů přidělených v druhém kole bylo 10.

V součtu obou kol hodnocení tak bylo teoreticky možno získat maximální počet 39 bodů. Vítěz soutěže získal 32 bodů.

Výsledky soutěže

Komise se shodla na tom, že soutěž Panelák roku 2012 nezná poražených. Všechny předložené projekty si zaslouží uznání a samotný fakt, že přihlášené objekty provedly deklarované opravy a modernizace, že docílily energetických úspor v mnoha případech přesahující i 50 % původních spotřeb si zaslouží uznání. Proto všem přihlášeným bude předáno čestné uznání soutěže PANELÁK ROKU 2012.

Top 10

Komise rozhodla udělit ocenění TOP 10 soutěže PANELÁK ROKU 2012 objektům, které se umístily v celkovém pořadí na 1. – 10. místě. Tabulku v abecedním pořadí jsme uveřejnili v minulém čísle. Z nich pak komise vybrala tři nejúspěšnější objekty.