Panelák roku 2010

Datum: 19.8.2011
obrázek
Předběžná zpráva o průběhu a vyhodnocení soutěže: přihlášky do soutěže zaslalo a podmínky soutěže splnilo 35 družstev či společenství, s celkovým počtem 58 přihlášených objektů. Hodnocením předložených žádostí byla pověřena odborná komise, do níž byli jmenováni zástupci SČMBD, Českého svazu stavebních inženýrů a partnerů soutěže.

• Ing. Miloš Hejda – SČMBD, poradce předsedy

Předsedou komise byl zvolen Ing. Tomáš Chromý.

Postup hodnocení

V prvním kole hodnocení bylo posouzeno nejen splnění základních pravidel soutěže, ale především byly předložené žádosti vyhodnoceny s ohledem na úroveň komplexnosti provedených oprav, provedení technických řešení a úroveň dosažených energetických parametrů. Posuzovány byly tedy především následující parametry:

• Rozsah oprav – komplexnost přístupu, hodnoceno v návaznosti na rozsah prováděných činností
  • Rozpočtové náklady v Kč/bytová jednotka
  • Dosažená úspora energie (rozdíl spotřeby energie na vytápění v % před a po rekonstrukci)
  • Energetická náročnost budovy (spotřeba energie na vytápění v m2/rok po realizaci)

V této „technické“ části hodnocení tak bylo možno získat maximálně 30 bodů a přihlášené objekty byly dle uvedených kritérií seřazeny do průběžného pořadí (maximální počet přidělených bodů 21).

V druhém kole hodnotila komise (již bez zástupců SČMBD) „umělecký dojem“ z realizovaných objektů. Každý z členů individuálně a subjektivně vybral deset, pro něj nejzdařilejších architektonických návrhů, které prezentoval na jednání komise. Jako nejlepší architektonický návrh pak byl hodnocen objekt, na kterém se shodlo nejvíce členů komise. Oproti předchozímu ročníku soutěže, kdy se členové poroty shodli na relativně úzkém okruhu favoritů, byl v letošním názorový rozptyl na nový vzhled přihlášených budov široký. Body za „efekt“ z 58 objektů získalo 34. Možné maximum bodů přidělených v druhém kole bylo 10 bodů.

V součtu obou kol hodnocení tak bylo teoreticky možno získat maximální počet čtyřiceti bodů. Vítěz soutěže získal 30 bodů.

Výsledky soutěže

Komise se shodla na tom, že soutěž Panelák roku 2010 nezná poražených. Všechny předložené projekty si zaslouží uznání a samotný fakt, že přihlášené objekty provedly deklarované opravy a modernizace, že docílily energetických úspor v mnoho případech přesahující i 50 % původních spotřeb, si zaslouží uznání. Proto všem přihlášeným bude předáno ČESTNÉ UZNÁNÍ soutěže PANELÁK ROKU 2010.

Komise rozhodla udělit ocenění TOP 10 soutěže PANELÁK ROKU 2010 objektům, které se umístily v celkovém pořadí na 1. – 10. místě. Mezi těmito objekty komise vybrala ty, kterým bude u příležitosti 18. valné hromady SČMBD dne 23. června 2011 uděleno 1., 2. a 3. místo v soutěži a přiznán titul PANELÁK ROKU 2010. Současně budou předána příslušná ocenění.

Titul TOP 10 soutěže PANELÁK ROKU 2010 a tím i nominaci na titul PANELÁK ROKU 2010 získávají objekty uvedené v následující tabulce.

Liptovská 26-8, Opava

Rail spol. s r.o., Ing. Illík, STUNEX CZ s.r.o.

RENOMIX s.r.o.

U příležitosti 18. valné hromady SČMBD bude dále v souladu s propozicemi soutěže udělena Cena časopisu PANEL PLUS za nejlepší fasádu, která byla vyhodnocena v anketě čtenářů, ve které bylo jediným kritériem subjektivní hodnocení veřejnosti hlasující v galerii zveřejněné na webových stránkách svazu. Hlasování na www.scmbd.cz bylo ukončeno 31. května 2011.

Text: Martin Hanák