Na celkovou přestavbu myslete včas

Datum: 24.1.2020
obrázek
Dříve nebo později potřebuje každý byt nový kabát. Kromě typických přestaveb koupelny, odstranění umakartového jádra či výměny kuchyně nejsou výjimečné ani celkové rekonstrukce. Ty ale dokážou pěkně zamávat s rodinným rozpočtem. Co si u nich ohlídat z hlediska financí?

Mnohé byty, zejména v panelové zástavbě, dnes již neodpovídají moderním standardům bydlení. Proto jejich majitelé nezřídka přistupují ke kompletní rekonstrukci. Předtím, než se do ní ale pustí, měli by si zodpovědět základní otázku: „Opravdu se mi taková investice vyplatí?“ Nemovitost se totiž může nacházet v tak špatném stavu, že by si oprava vyžádala přespříliš času, úsilí a v neposlední řadě i finančních prostředků.

Nabízí se sice možnost přestěhování jinam, ta však nutně nemusí být výhodnější než celková rekonstrukce. „V současné době je cenová hladina na realitním trhu poměrně vysoko. Kvůli tomu spousta lidí na nové bydlení nedosáhne. Rekonstrukce staršího bytu je pro ně tudíž často výhodnější cestou, nebo dokonce jedinou možností,“ komentuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

K rekonstrukci „od podlahy po strop“ může motivovat také touha bydlet či zůstat na konkétním místě. „Ta je řešením pro lidi, kteří by rádi žili v určité lokalitě, avšak nová výstavba je v dané lokalitě z nějakého důvodu silně omezená či vyloučená. Nejčastěji se jedná o starší a lukrativní čtvrtě bez dostupnosti vhodných pozemků,“ dodává Jiří Šedivý.

Jak dlouho má bydlení vydržet?

Pokaždé je nutné si předem ujasnit budoucí rozsah úprav, který spolu s vaší finanční situací určuje, jakou vybrat možnost financování. Plánujete ve stejném bytě setrvat dalších třicet let? Hodláte ho jednou v dobré kondici předat svým potomkům? Nebo uvažujete o tom, že se do pěti let odstěhujete jinam? Odpovědi na tyto otázky vám při úvahách pomohou. Teprve když víte, co přesně se svým bydlením zamýšlíte, můžete patřičně odhadnout, kolik peněz budete potřebovat, a rozhodnout se, odkud je vezmete.

Jak moc úpravy v bytě zasáhnou rodinný rozpočet, ovlivní kromě nákladů na řemeslníky a materiál také harmonogram stavebních prací. I ten je nezbytné brát při plánování v potaz. Zatímco někdo upřednostňuje postup oprav po jednotlivých místnostech, preferovanějším postupem bývá zpravidla rekonstrukce celého bytu najednou. Obě varianty mají svá pro i proti.

Pokud musí lidé v nemovitosti bydlet i během rekonstrukce, nemají příliš na vybranou a modernizují své obydlí po částech. Výhodou je, že se dá rekonstrukce rozložit do několika etap, a to i s případnými přestávkami na zklidnění nervů a rodinné atmosféry nebo zajištění dalších finančních prostředků. Nepříjemné jsou ale opakované požadavky na úklid po řemeslnících, nekončící návštěvy hobbymarketů a třeba i dlouhé obtěžování sousedů hlukem a všudypřítomným prachem.

Kdo preferuje komfort a rychlost, volí variantu „všechno naráz“. Zpravidla si zajistí přechodné bydlení pro období, kdy bude byt neobyvatelný. Delší návštěva u příbuzných nebo léto na chatě celkový objem potřebných finančních prostředků nezvýší, ale využití profesionálních ubytovacích služeb už ano. Vše jde rychleji a děje se „jenom jednou“. To se týká i financování, kdy je potřeba zajistit kompletní částku (případně zálohu a doplatek) takřka naráz.

Renovace stojí statisíce

Cena kompletní rekonstrukce mnohdy přesahuje milion korun. Mějte proto jasno v tom, co pro vás úplná renovace znamená. Je rozdíl, zda plánujete v bytě vyměnit jen rozvody a okna, vyštukovat a přemalovat, nebo zda chcete i bourat příčky, vytrhávat podlahu a zateplovat strop.

Štěstí přeje připraveným a u bydlení to platí obzvlášť. Kupříkladu v současnosti se cena za totální rekonstrukci třípokojového panelového bytu s kuchyňským koutem pohybuje od 600 tisíc korun nahoru. Ne každý má takovou sumu na účtu k dispozici ze dne na den, a proto je pro většinu lidí vhodné přemýšlet nad zajištěním peněz s předstihem.

Čím dříve, tím lépe

Ideálním řešením je na renovaci bytu našetřit postupně, a to může trvat i několik let. Ne každý však chce čekat tak dlouho. Nabízí se i druhá varianta – půjčit si, případně obojí zkombinovat.

„Možnosti spoření a úvěru na bytové potřeby v sobě ideálně spojuje stavební spoření. V první fázi si po určitou dobu spoříte s podporou státu. Jakmile se přiblíží čas rekonstrukce, mohou majitelé stavebka využít výhodný úvěr od stavební spořitelny, který svými podmínkami nemá na trhu úvěrů bez zástavy nemovitosti konkurenci,“ upozorňuje Jiří Šedivý z AČSS.

Ať už o přestavbě svého příbytku uvažujete v konkrétním časovém horizontu, nebo jen tušíte, že se vás jednou může týkat, je stavebko díky svému komplexnímu nastavení vždy dobrou volbou. Pokud byste se přece jen v budoucnu rozhodli, že rekonstruovat nechcete, ale tou správnou volbou je nový byt, budou se úspory či případný úvěr hodit i tak.

Text: Martin Chára

Foto: archiv časopisu Bydlení mezi panely

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne