Pověste si obraz

Datum: 10.7.2019
obrázek
Každému z nás doma visí nějaký obraz. Vzpomenete si ještě, jak jste jej věšeli a o čem jste přitom přemýšleli? Pokud jste si připadali mírně bezradní, patříte k těm, o nichž jsme pro změnu přemýšleli my. Pokud máte rádi obrazy, grafiky nebo kresby a nejste si jisti pravidly, která je při jejich aranžování třeba dodržet, pokuste se přijmout pár následujících rad.

Pokud se vám je podaří při věšení obrazů v interiéru dodržet, budete mít ze svého bytu lepší pocit nejen vy, ale i ti, kteří k vám přijdou jenom na návštěvu.

Z generace na generaci

Mnoho rodin dědí z generace na generaci obrazy, které jsou jim blízké, a vůbec nezáleží na jejich finanční hodnotě. Není nutné obklopit se všemi. Stačí, když z rodinného depozitáře vystavíme jen ty, které nás skutečně oslovují, a doplníme je novějšími díly, k nimž máme osobní vztah. Vůbec není třeba se bát kombinování starého s novým. Nejdůležitější je, aby se člověk se svými obrazy ztotožnil. Každý by si obrazy do svého bytu měl vybírat sám.

Jak vybrat správné místo

Čím výraznější práce, ať moderní, nebo stará, tím by měla mít více prostoru pro sebe. Velký hloubkový obraz by neměl viset v úzké chodbě, dramatický, s výraznou barevností, určitě nepatří do prostoru, kde toužíme odpočívat nebo spát. Naopak jemné práce působí ve velkém prostoru ztraceně, oceníme je spíš tam, kde s nimi můžeme vstoupit do bezprostředního kontaktu.

Nebude viset na přímém slunci?

Při plánování místa pro obraz bychom si měli položit ještě dvě praktické otázky: nebude viset na přímém slunci? Pak mu většinou hrozí nebezpečí – olej popraská, grafika nebo kresba vybledne. A bude na ně dobře vidět? Pokud se zasklený obraz pověsí proti oknu, budete si moci pohled na jeho krásu užívat jen při umělém osvětlení. Jedním z možných řešení je však antireflexní sklo, které je sice poněkud dražší, ale vyplatí se.

Osvětlení je velmi důležité

Jestli jste už obraz nainstalovali, nepodceňujte osvětlení, kterým můžete krásu obrazu ještě zvýraznit. Trh nabízí široký sortiment svítidel, která jsou určena speciálně k osvětlení obrazů. Každý typ vyvolává jiný efekt. Můžete zvolit bodové svítidlo na subtilním rameni přichyceném ke zdi, podlouhlé neonové svítidlo připevněné přímo nad obraz nebo takové, které ukotvíte na stropě a osvětlovací těleso spustíte těsně nad obraz. Možností, jak obraz umístit a osvětlit, je opravdu mnoho. Zkuste se tedy přenést do světa obrazů a pro svůj interiér vybrat ten nejvhodnější.

Jak zvolit odpovídající výšku

Velice často se v interiéru setkáváme s jednou typickou chybou: lidé věší své obrazy zbytečně vysoko. Těžiště obrazu nebo obrazové kompozice by mělo být proti očím (na zdi, kam se díváme například z křesla, ještě níž). Vždycky působí příznivějším dojmem, pověsíme-li obraz níž než zbytečně vysoko, kde se našim pohledům ztrácí.

Na střed nebo vodorovně

Pokud jsou dva obrazy nad sebou, platí zásada, že dole má být těžší, výrazně barevnější dílo. Řadu různě velkých obrazů nejlépe udržíme pohromadě, pokud zvolíme kompozici na středovou osu, ať už výškovou nebo vodorovnou. Velmi častou laickou a výrazně nehezkou chybou je skákavé umístění „cik cak“, které nemá v interiéru žádné opodstatnění.

Hledat odpovídající rám

U olejomalby hraje výraznou roli struktura barvy a hmoty. Často se setkáváme s tím, že visí na stěně i bez rámu, aby pohled na ni opravdu nic v nejbližším okolí nenarušovalo, jindy je zarámovaná, ale nikoliv pod sklem. Naopak práce na papíru pod sklo patří. Jemná grafika navíc ještě potřebuje pohledově „odsadit“, proto má u ní význam i pasparta nebo ponechaný vzdušný okraj. Ve velkém masivním rámu grafika zaniká, ale toto nebezpečí hrozí i drobnější olejomalbě, pokud je zdobnost rámu příliš razantní.

Přestaňte se bát různorodosti

Setkáváme se s tím, že lidé sjednocují všechny grafiky v bytě do jednoho typu pasparty – může jít buď o minimalistický záměr, nebo o obavu z množství různých odstínů. Pokud se však na obrázek podíváme stejně jako na knihu (ke každému obsahu patří obal podtrhující jeho charakter), přestaneme se různorodosti rámů bát stejně jako pestrosti obalů knih v naší knihovně. S tím souvisí i další pravidlo: ke starému obrazu patří jeho původní, třeba poškozený rám. Pokud se rozhodujete o výměně za nový, pamatujte si, že obrazu víc prospějete tím, když původní rám necháte opravit a vzácný časový celek zachováte pro další generace nedotčený.

Vdechnou prostoru život

Obrazy v bytě jsou odrazem duše svého majitele. Obrazy v bytě oživí holé stěny a vdechnou prostoru život, novou dimenzi. Obrazy v bytě vypovídají mnohé nejen o estetickém cítění majitele. Obrazy v bytě jsou odrazem duší obyvatel bytu, jejich nálad a povah. Reprezentativní a velké obrazy se v bytě umísťují obvykle v místech, kde probíhají návštěvy a kde se odehrává společenský život. Dekorativní a menší obrazy nalezneme na chodbách, v halách a na schodištích. Přebytek obrazů nebo nevhodně zvolené motivy obrazů v bytě někdy působí nevkusně, nedostatek pak smutně a chladně. Zkuste se tedy přenést do světa obrazů a pro svůj interiér vybrat ten nejvhodnější.

Text: Jan Chára

Foto a vizualizace: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne